Zaloguj się

Milion złotych na rozwój polskiego roweru cargo

Spółka Bike Idea podpisała w listopadzie br. umowę inwestycyjną z ASI Podlasie Bitspiration Booster Spółka z o.o. sp. k., w ramach której ma przygotować prototyp polskiego elektrycznego roweru towarowego. Umowa opiewa na kwotę 1 mln złotych.

- Pierwszą partię rowerów cargo dostarczymy na rynek już na przełomie marca i kwietnia 2022 roku. Wierzymy, że rowery cargo rozwiążą część problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza, przeładowaniem miast i wysokimi kosztami związanymi z logistyką ostatniej mili - mówi Paweł Raja, prezes firmy Bike Idea. - Bardzo się cieszymy ze współpracy z funduszem. Dzięki temu będziemy w stanie rozwinąć i zweryfikować nasze rozwiązanie, w skład którego wejdą trzy elementy: elektryczny rower towarowy, usługa serwisowa oraz platforma do zarządzania flotą.

Istnieje wiele korzyści finansowych z wdrażania rowerów cargo w całym łańcuchu dostaw: od zmniejszenia kosztów ogólnych związanych z paliwem i obsługą pojazdów, przez mandaty za parkowanie, z którymi boryka się wiele firm, po szybkość i zwinność, czyli czas dostaw. Dotyczy to nie tylko firm logistycznych i gigantów e-commerce, ale i wielu innych firm, które w ramach świadczenia usług muszą przewozić towary. Spółka Bike Idea chce pomóc tym firmom, upowszechniając ekologiczne rozwiązanie, cieszące się popularnością w krajach Europy Zachodniej. W ramach prac powstanie pierwszy w Polsce model rozwoju rowerów cargo w formie abonamentowej (Urvis Bike). Takie rozwiązanie pozwoli skorzystać z oferty nawet małym przedsiębiorstwom, które dopiero rozpoczynają działalność.

- Na przełomie marca i kwietnia chcemy dostarczyć na rynek 20 gotowych rowerów cargo typu long-john. Do końca roku 2022 chcemy, aby jeżdżących sztuk było przynajmniej 40 - wylicza Paweł Raja. - Równocześnie w okolicach trzeciego kwartału chcemy rozpocząć prace nad rowerem trzykołowym (dwa koła z przodu, jedno z tyłu) tak, by maksymalna nośność roweru zwiększyła się z 180 kg do ok. 400 kg.

 

Więcej o rowerach cargo pisaliśmy także w artykułach:
- Rowery cargo w logistyce miejskiej. Efemeryda czy przyszłość?
- E-rowery cargo jako nowoczesne rozwiązanie problemów ostatniej mili
- Urząd Miasta w Gdyni dotuje rowery cargo
- Elektryczne rowery Dachser w coraz większej liczbie miast
- Dzika logistyka miejska - raport Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze
- Czeski Dachser uruchomił dostawy rowerem towarowym
- Rowery cargo w służbie GLS w Krakowie (artykuł w czasopiśmie Logistyka 5/2020)
- Rewolucja na ostatniej mili

 

Ostatnio zmieniany w piątek, 19 listopad 2021 13:14
Zaloguj się by skomentować