Zaloguj się

Polski startup CTHINGS.CO wdraża innowacyjne rozwiązania w Skandynawii

Polski startup CTHINGS.CO wdraża innowacyjne rozwiązania w Skandynawii Ilustracja: Pixabay

CTHINGS.CO to pierwsza polska firma, która oferuje kompleksowe rozwiązania IoT dla przedsiębiorstw i miast, wspierane technologią 5G. Jej zestaw narzędzi obejmujący urządzenia, systemy operacyjne i aplikacje on-line umożliwia budowanie cyfrowego bliźniaka oraz wdrażanie innowacji w obszarze Smart City. Na konferencji liderów IoT w Sztokholmie firma zaprezentowała najnowsze rozwiązania dla zrównoważonego zarządzania gospodarką wodno-kanalizacyjną.

Polski start-up wyróżniony w Sztokholmie
Konferencja IoT Talks 2021 podejmuje tematykę 5G i powiązanych technologii oraz promuje wykorzystanie Internetu Rzeczy w rozwiązywaniu codziennych problemów społeczeństw. Możliwość zaprezentowania swoich rozwiązań podczas dorocznego wydarzenia w Sztokholmie to duże wyróżnienie. Do prezentacji na IoT Talks zaproszenie otrzymują firmy, które potrafią wykorzystać najnowsze technologie w celu rozwiązania palących problemów współczesności, a przy tym uruchomić skalowalny biznes o dużym potencjale. Dlaczego wybór padł na CTHINGS.CO? Polsko-austriacki startup wraz z duńską firma NID ApS zaprojektował rozwiązanie, które jest poszukiwane przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne w całej Europie. Rozrastające się miasta, coraz większe skupiska ludzi i przestarzałe systemy kanalizacyjne to rosnący problem europejskich aglomeracji. Poszukują one obecnie nowych, zrównoważonych i ekologicznych sposobów na zarządzanie gospodarką wodno-kanalizacyjną. Jest to temat szczególnie ważny w kontekście zmian klimatu, które powodują gwałtowne wahania pogody, m.in. ulewne deszcze, a także wymuszają szczególną dbałość o kurczące się zasoby wody pitnej.

Polsko-duńska współpraca
CTHINGS.CO połączył siły z duńskim przedsiębiorstwem NID ApS, produkującym m.in. kompozytowe włazy do studzienek kanalizacyjnych. W efekcie ich współpracy powstał inteligentny właz, który umożliwia zdalne przesyłanie danych z czujników umieszczonych pod pokrywą. System bezkontaktowych czujników i radarów, zamknięty w szczelnej obudowie, umożliwia mierzenie i kontrolę poziomu wody i ścieków w czasie rzeczywistym. Dzięki maksymalnie zoptymalizowanemu oprogramowaniu, urządzenie cechuje bardzo długa żywotność, czyli po zamontowaniu jest przez kilka lat całkowicie bezobsługowe.

- Technologicznie znacznie łatwiej jest zbudować urządzenie i wysłać je w przestrzeń kosmiczną, niż zainstalować je w tak trudnym środowisku, jakim jest system kanalizacyjny. Nasze urządzenie odznacza się wzmocnioną szczelnością i wytrzymałością, odpowiednio dobranym materiałem i technologią wykonania oraz wzmocnionym i zabezpieczonym systemem sensorów. Dzięki technologii 5G czujniki przekazują dane w czasie rzeczywistym do platformy zarządzania online - tłumaczy Arnold Wierzejski, CEO CTHINGS.CO.

Oszczędność czasu i zasobów
Po pierwszych wdrożeniach na przedmieściach Kopenhagi rozwiązanie CTHINGS.CO spotkało się z zainteresowaniem w krajach skandynawskich, które stawiają duży nacisk na zrównoważony i ekologiczny rozwój miast.

- Rozwiązanie NID-CTHINGS.CO jest pierwszym tego typu w Europie. Jest zaawansowane, łatwe do wdrożenia i skalowalne. Wdrożyliśmy wersję pilotażową na przedmieściach Kopenhagi, gdzie w 2011 roku w dwie godziny spadło 150 mm deszczu, a w efekcie doszło do rozległych zalań, które spowodowały milionowe straty. Pilotaż przeprowadzony przez NID i CTHINGS.CO monitoruje obecnie kilkadziesiąt lokalizacji i podczas fazy testów zebrano dotąd tysiące pomiarów - opisuje Niclas Rønne, CEO NID ApS.

Urządzenie zamontowane do włazu jest w stanie w czasie rzeczywistym przesłać informację o niebezpiecznym podniesieniu poziomu wody w systemie, zablokowanym przepływie, awarii sieci czy nieuprawnionym naruszeniu pokrywy. Wystarczy, że zdarzy się jedna z określonych sytuacji, a czujnik wyśle odpowiednią informację alarmową oszczędzając czas i pracę serwisantów. W efekcie jest to ogromna oszczędność w skali rocznego utrzymania systemów wodno-kanalizacyjnych całych miast.

Obniżenie kosztów oczyszczania wody
Inny problem, który przy użyciu systemu można skutecznie rozwiązać to przedostawanie się wody deszczowej do systemu kanalizacyjnego, co oznacza, że w efekcie wraz ze ściekami trafia ona do oczyszczalni, która ponosi koszt za każdy metr sześcienny oczyszczonej wody. Koszt ten przenoszony jest na konsumentów końcowych i powoduje wzrost cen za wodę i oczyszczanie ścieków. W niektórych duńskich miastach w ten sposób niepotrzebnie płaci się za uzdatnienie nawet 40% wody deszczowej dostającej się do kanalizacji. Rozwiązanie pomaga zlokalizować odcinki instalacji, które wymagają modernizacji.

Sprawne zapobieganie zalaniom
Monitorowanie systemów wodno-kanalizacyjnych to również najlepsza praktyka prewencyjna w przypadku ulewnych i gwałtownych opadów, które powodują przepełnienie studzienek, a w efekcie liczne zalania i podtopienia. Monitorowanie poziomu wody w czasie rzeczywistym oraz skorelowanie zbieranych danych z danymi z serwisów meteorologicznych umożliwia prognozowanie wzrostu poziomu wody i podjęcie błyskawicznych kroków zapobiegawczych. Musimy pamiętać, że zalania to nie tylko ogromne straty materialne, ale bardzo często poważne zagrożenie ekologiczne.

- Z punktu widzenia środowiskowego jest to bardzo istotne rozwiązanie, ponieważ w przypadku ulewnych opadów istnieje ryzyko przelewania ścieków ze studzienek na pola, do zbiorników wodnych lub na ulice miast, powodując ogromne zanieczyszczenia. W dzisiejszych czasach coraz częściej mamy do czynienia z uciążliwymi ulewami, które są efektem zmian klimatycznych. Musimy znaleźć zrównoważone sposoby, aby radzić sobie z tym problemem - tłumaczy Niclas Rønne, CEO NID.

Rozwiązanie CTHINGS.CO oraz NID ApS spotkało się z dużym zainteresowaniem, a sukces pierwszych produktów zachęcił do dalszych wspólnych prac. Międzynarodowa współpraca zaowocowała kolejnymi rozwiązaniami z obszaru inteligentnego zarządzania gospodarką wodno-ściekową, wśród których są m.in. inteligentne opomiarowanie hydrantów czy miernik poziomu wód gruntowych. Dopełnieniem urządzeń zaprojektowanych i wyprodukowanych przez CTHINGS.CO jest system operacyjny oraz platforma do zarządzania danymi, która umożliwia nadzór, informuje o nagłych wydarzeniach (podniesienie poziomu wód, naruszenie szczelności systemu, nieuprawnione naruszenie urządzeń) i pozwala zaplanować utrzymanie systemu w dobrym stanie.

Źródło: CTHINGS.CO

Więcej na temat nowoczesnej logistyki miejskiej przeczytasz w czasopiśmie LOGISTYKA 2/2021.
e-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Logistyka 2/2021

 

Bądź na bieżąco, zamów prenumeratę czasopisma LOGISTYKA!

 

Ostatnio zmieniany w piątek, 10 grudzień 2021 11:44
Zaloguj się by skomentować