Zaloguj się

Wózki paletowe elektryczne - skuteczne i użyteczne

Wózki paletowe elektryczne - skuteczne i użyteczne Wózki paletowe elektryczne - skuteczne i użyteczne

Paletowe wózki elektryczne to niewielkie, a jednocześnie wytrzymałe i efektywne urządzenia, wykorzystywane na co dzień w magazynach, sklepach czy innych powierzchniach, gdzie odbywa się składowanie niskie. Łatwa obsługa, prosta konstrukcja i wydajny silnik to elementy, które sprawiają, że mimo dużej konkurencji wózki paletowe elektryczne wciąż cieszą się dużym powodzeniem.

Rodzaje wózków paletowych elektrycznych

Wózki paletowe elektryczne wywodzą się bezpośrednio jako następcy paleciaków ręcznych. Dzięki zastosowaniu bardzo zbliżonej konstrukcji ramy sprzętu oraz dodaniu elektrycznego napędu w postaci bezobsługowego wydajnego akumulatora, użycie siły aby wprawić pojazd w ruch przestało być już konieczne.

Rozwiązanie to sprawiło, że wózek paletowy elektryczny stał się uniwersalnym urządzeniem, które może być obsługiwane z powodzeniem przez każdego pracownika - także kobiety, osoby o gorszej kondycji fizycznej, czy pracowników, cierpiących na bóle pleców. Akumulator zapewnia szybki i łatwy transport, a niewielka konstrukcja - łatwe prowadzenie, bez względu na szerokość korytarza roboczego.

Jednak akumulator to nie jedyne udogodnienie jako wprowadzono w kwestii wózków paletowych. Wraz z kolejnymi oddawanymi elementami, zmieniał się charakter i możliwości urządzeń. Obecnie w kategorii wózków paletowych elektrycznych wyróżnia się:
- wózki paletowe elektryczne prowadzone,
- paletowe wózki elektryczne z podestem dla operatora,
- wózki paletowe z masztem.
Pierwszy pojazd, mimo elektrycznego napędu, prowadzony jest przez operatora, który znajduje się całkowicie poza nim. Także w trakcie transportu, osoba ta musi poruszać się tempem dopasowanym do prędkości jazdy urządzenia.

Wózek paletowy elektryczny prowadzony
Z kolei wózki z podestem są o tyle wygodniejsze, iż w trakcie jazdy operator może zająć miejsce na niewielkiej składanej platformie, która umożliwia mu przemieszczanie się razem z całym pojazdem.

Trzeci typ wózków paletowych z napędem elektrycznym to wózki z masztem. Dzięki elektrycznemu prowadzeniu do ich obsługi nie jest wymagane użycie siły fizycznej, natomiast zamontowany maszt umożliwia tym urządzeniom podnosić ładunki na wysokość większą niż w przypadku pozostałych paleciaków.

Wózek paletowy elektryczny - wady i zalety

Rozmiar wózków paletowych z napędem elektrycznym z jednej strony stanowi ich niezaprzeczalny atut, z drugiej ich wadę. Wszystko zależy bowiem od tego do jakich celów mają być one wykorzystywane i z transportem jakich gabarytów mierzyć się na co dzień.

Kompaktowa budowa, znacznie mniejsza niż jest to w przypadku wózków widłowych elektrycznych, sprawia, że wózki paletowe sprawniej mogą poruszać się na niewielkich przestrzeniach i w wąskich korytarzach. Znacznie łatwiej nimi operować i pokonywać zakręty. Mogą być także z powodzeniem wykorzystywane równolegle do ruchu pieszych.

Mniejsza konstrukcja to jednak także znacznie lżejszy pojazd. Jest to istotne, o tyle, o ile konieczne jest zapewnienie odpowiedniej przeciwwagi dla unoszonych ładunków. Standardowe wózki paletowe z napędem elektrycznym mogą podnosić ładunki o wadze od 1. do około 3. ton.

Wózki paletowe elektryczne - wady i zalety
Aspektem, który może być problematyczny w przypadku paletowych wózków elektrycznych jest ich maksymalna wysokość unoszenia. Pojazdy te, nawet w swojej najbardziej zaawansowanej wersji (czyli z masztem) nie dysponują wysokością, która mogłaby sprostać wymaganiom magazynów wysokiego składowania. Maksymalna wysokość unoszenia dla wózków paletowych z masztem to do 2-3 metrów.

Istotne jest również, iż koła i rolki tych urządzeń przystosowane są do poruszania się tylko i wyłącznie po gładkich i równych nawierzchniach. Pomimo, iż nie ma żadnych przeciwwskazań do tego aby wykorzystywać tego typu urządzenia na zewnątrz budynków, należy pamiętać o tym, iż nie poradzą sobie one w warunkach terenowych.

Ponadto, kolejnym aspektem, który w przypadku elektrycznych wózków paletowych można rozpatrywać dwojako jest ich napęd. Z jednej strony rozwiązanie to jest wygodne i ekologiczne - pozwala na pracę urządzeń wewnątrz pomieszczeń. Z drugiej strony należy uwzględnić koszty eksploatacji urządzeń, biorąc pod uwagę konieczność ładowania akumulatorów wózka. Do tego - rozładowana bateria uniemożliwia podjęcie dalszej pracy i może wpływać na wymuszone przestoje.

Elektryczne wózki paletowe - podsumowanie

Elektryczne wózki paletowe

Paletowe wózki elektryczne to niezwykle przydatne w niskim i średnim składowaniu urządzenia, których atutami są łatwa sterowność, niewielkie rozmiary oraz duża uniwersalność. Pomimo iż urządzenia tego typu są znacznie mniejsze niż wózki widłowe, to należy pamiętać o tym, że również ich cena jest nieporównywalnie niska, a przy tym niezwykle atrakcyjna w stosunku do jakości wykonania oraz wydajności silnika.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 21 grudzień 2021 08:01
Zaloguj się by skomentować