Zaloguj się

Lepsze zarządzanie datami ważności produktów

W Unii Europejskiej rocznie marnuje się około 90 milionów ton żywności, w Polsce jest to około 9 milionów ton. Wraz z Wielką Brytanią, Niemcami, Francją i Holandią znajdujemy się w niechlubnej czołówce krajów unijnych, w których dochodzi do największego marnotrawienia żywności. Głównymi przyczynami tego narastającego problemu jest rozwijający się konsumpcjonizm, niewłaściwe odczytywanie terminu przydatności na etykiecie przez konsumentów, nieodpowiednie przechowywanie żywności, niewłaściwe zarządzanie zapasami, wyrzucanie częściowo zużytych produktów czy niewykorzystanych potraw. W ten sposób nie tylko marnuje się żywność, którą można przekazać głodującym, ale wyrzucone jedzenie to także konkretna utrata korzyści ekonomicznych dla przedsiębiorcy. Po trzecie - zalegające duże ilości niespożytej żywności w znacznym stopniu przyczyniają się do globalnego ocieplenia, ponieważ odpady żywnościowe wydzielają metan, będący gazem cieplarnianym 21 razy silniejszym niż dwutlenek węgla.

Z problemem tym od kilku lat zmagają się wielkopowierzchniowe sieci handlowe, które zobowiązane zostały do poszukiwania odbiorców na produkty, którym kończy się termin przydatności do spożycia. Takie sieci często zawierają umowy z Bankami Żywności na odbiór niesprzedanych produktów. Co jednak w przypadku małych sklepów osiedlowych?
Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Logistyki i Magazynowania opracowuje aplikację, która pozwoli właścicielom małych sklepów osiedlowych sprawnie zarządzać datami ważności sprzedawanych towarów, aby nie dopuścić do sytuacji, gdy na półkach sklepowych leży przeterminowana żywność.

- Pracujemy nad projektem aplikacji, która rozwiąże problem sprawnego zarządzania datami ważności produktów w małych sklepach, w których właścicieli do tej pory nie było stać na wdrożenie drogich i skomplikowanych informatycznie rozwiązań. Pierwsze testy w takich sklepach mamy już za sobą, a efekty są bardzo obiecujące - mówi Witold Statkiewicz, analityk biznesowy w Łukasiewicz - Instytucie Logistyki i Magazynowania. - Chcemy, aby aplikacja miała charakter komplementarny, to znaczy w pierwszej kolejności pomagała sprzedawcom w zarządzaniu datami ważności produktów, ale oferowała także możliwość przekazania produktów Bankom Żywności, czy innym organizacjom charytatywnym, pozwalała na integrację z systemami lojalnościowymi i umożliwiała łatwe włączanie takich produktów do promocji lub sprzedaży łączonej. W ten sposób sprzedawca będzie mógł aktywnie wpływać na przeciwdziałanie marnotrawstwu żywności.

Po zakończeniu fazy testów aplikacji zespół specjalistów z Łukasiewcz – ILiM przekaże szczegółowe informacje na temat efektów wdrożenia rozwiązania w wybranych lokalizacjach. Właściciele małych sklepów osiedlowych, którzy chcieliby się przyłączyć do testów aplikacji, mogą kontaktować się z Łukasiewicz - ILiM: https://ilim.lukasiewicz.gov.pl/kontakt/

Ostatnio zmieniany w czwartek, 23 grudzień 2021 07:47
Zaloguj się by skomentować