Zaloguj się

Aliexpress postawi 3000 automatów paczkowych w Polsce

  •  Oprac. M. K.
  • Kategoria: Logistyka
Aliexpress postawi 3000 automatów paczkowych w Polsce Fot. Świat Przesyłek

W polskich miastach pojawiły się nowe urządzenia do odbioru paczek - należące do grupy Cainiao maszyny Aliexpress stanęły już m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu czy też Łodzi. Za procesy logistyczne i operacyjne odpowiedzialna jest polska firma Świat Przesyłek.

- Rozwój sieci lokalizacji maszyn pocztowych jest dla nas działaniem, które traktujemy z misją: chcemy, aby Polacy nie musieli być uzależnieni od listonoszy czy kurierów i sami decydowali o tym, kiedy i w jakim czasie odbiorą zamówione przedmioty - mówi Piotr Kocoń, CEO Świata Przesyłek.

Świat Przesyłek odpowiedzialny jest za opracowanie procesów logistycznych i operacyjnych, przygotowanie siatki dostaw do urządzeń oraz za poszukiwanie lokalizacji pod nie.
- Zainteresowanie punktami nadań i odbiorów rośnie od lat i jest wielokanałowe: z jednej strony są nimi zainteresowani sami klienci, którzy doceniają wygodną formę odbierania zakupionych przedmiotów, a z drugiej lokalni przedsiębiorcy i właściciele gruntów dostrzegają sposób na dodatkowy, stabilny zarobek z tytułu wynajmu - kontynuuje Piotr Kocoń.

Już teraz Polacy mogą odbierać swoje przesyłki z urządzeń zlokalizowanych w każdym województwie. Maszyny stoją na terenie Wrocławia, Łodzi, Warszawy, Katowic, Poznania oraz wielu innych polskich miast. Strategia ekspansyjna grupy Cainiao z pomocą Świata Przesyłek zakłada, że rok 2022 nadal będzie stał pod znakiem poszerzania struktur i zwiększania ilości urządzeń na terenie Polski. 
- Celem na najbliższe miesiące jest aktywacja 3000 maszyn w zarówno dużych, jak i mniejszych miastach. Wymagania co do lokalizacji są niewielkie, bowiem poszukujemy gruntów o powierzchni 3 metrów kwadratowych w sąsiedztwie parkingów, z możliwością wykonania przyłącza elektrycznego - mówi Piotr Kocoń.

Na popularność samodzielnego odbioru paczek oraz szybki wzrost branży e-commerce wpływ ma przede wszystkim fakt, że w ostatnim czasie znacząco zmieniły się przyzwyczajenia konsumentów. Bodźcem do wykształcenia się nowych zachowań była pandemia. Statystyki wskazują, że obecnie ponad 150 tysięcy polskich przedsiębiorstw zdecydowało się na aktywną sprzedaż swoich produktów i usług przez Internet. W siłę rosną również platformy typu marketplace, będące swego rodzaju punktem styku pomiędzy przedsiębiorcą a klientem. Do grona największych graczy należą podmioty zarówno polskie, jak i zagraniczne: Allegro, OLX, Ebay, Amazon czy też właśnie Aliexpress.
- Podsumowanie roku 2021 w wynikach finansowych Świata Przesyłek potwierdza wspomniane trendy. Firma zanotowała wzrost ilości przesyłek e-commerce aż o 37% względem 2020 roku – mówi Piotr Kocoń, właściciel Świata Przesyłek.

Źródło: Świat Przesyłek

O logistyce ostatniej mili czytaj także:
Startują dostawy do zielonych automatów paczkowych - One Box by Allegro
InPost wprowadza strefy ułatwionego dostępu dla osób niewysokich w Paczkomatach
PKN ORLEN uruchamia własne automaty paczkowe
Poczta Polska rozwija sieć punktów odbioru
Allegro postawiło pierwsze ekologiczne automaty paczkowe w Poznaniu i Warszawie
SwipBox w Danii umożliwia zwroty w automatach Infinity
Out-of-home delivery in Europe 2021 - raport Last Mile Experts

Zaloguj się by skomentować