Zaloguj się

Rośnie liczba samochodów elektrycznych w Polsce

Dwukrotny wzrost liczby zarejestrowanych samochodów z napędem elektrycznym oraz 25% wzrost stacji ładowania transportu w Polsce w 2021 roku. PSPA podsumowuje miniony rok w polskiej elektromobilności.

Jak wynika z prowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego „Licznika elektromobilności”, pod koniec 2021 r. w Polsce było zarejestrowanych łącznie 39.658 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. Tym samym, w ciągu ostatnich 12 miesięcy park EV w Polsce powiększył się ponad dwukrotnie (o 101% r/r). W segmencie samochodów osobowych odnotowano 19.408 rejestracji. To kolejny już z rzędu historyczny rekord.

- Przez 12 miesięcy 2021 r. zarejestrowano prawie dwukrotnie więcej samochodów osobowych z napędem elektrycznym niż w roku 2020 i niemal czterokrotnie więcej niż w roku 2019. Liczba nowych rejestracji okazała się być o 125% większa niż cały park EV w 2019 r. W segmencie elektrycznych pojazdów dostawczych i ciężarowych w ciągu dwóch lat flota urosła o 63%. Pod względem liczby rejestracji nowych, osobowych samochodów elektrycznych jesteśmy obecnie na zbliżonym poziomie, jak np. Hiszpania w 2018 r. i nieco wyższym niż Niemcy, Niderlandy i Wielka Brytania w roku 2014 czy Szwecja w roku 2016 - mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Wzrost mniejszy od spodziewanego odnotowano w sektorze ogólnodostępnej infrastruktury ładowania. Pod koniec grudnia 2021 r. w Polsce funkcjonowały 1.932 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych (3.784 punkty). 30% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 70% – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. Łącznie w 2021 r. oddano do użytku 568 nowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, z czego ponad 1/5 – 119 – w samym grudniu. Liczba punktów uruchomionych w 2021 r. wyniosła 1.143.

- Przyrost nowych ładowarek w 2021 r. okazał się być wyższy w porównaniu do wyjątkowo trudnego roku 2020, gdy uruchomiono 353 nowe stacje, jak również do roku 2019. Mimo to spodziewaliśmy się rezultatu lepszego o ok. 10%. Rozwój stacji ładowania w Polsce wciąż opóźniają liczne bariery, przede wszystkim natury administracyjno-prawnej, m.in. przewlekłe procedury przyłączeniowe oraz niekorzystna z perspektywy operatorów struktura własnościowa infrastruktury elektroenergetycznej na Miejscach Obsługi Podróżnych. Jednocześnie stacje ładowania w Polsce są rozmieszczone bardzo nierównomiernie, aż 41% z nich koncentruje się w 15 największych miastach - mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Pełny raport elektromobilności znajduje się na stronie PSPA.

Źródło: PSPA

O elektromobilności czytaj także:
- Trwają największe w Europie Środkowo-Wschodniej testy opłacalności aut elektrycznych
- Elektryki Volvo Trucks na rynku europejskim
- InPost inwestuje we flotę elektryków
- Pierwsza w Polsce stacja ładowania aut elektrycznych na słupie oświetleniowym
- DB Schenker dla ekologicznej logistyki miejskiej w Oslo
- Licznik Elektromobilności w Polsce wskazuje progres
- Potrzebna infrastruktura do ładowania e-ciężarówek

Ostatnio zmieniany w wtorek, 18 styczeń 2022 13:53
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe