Zaloguj się

Ruszyła usługa Verified by GS1: polski handel mówi „sprawdzam!”

Koniec z bałaganem w danych produktowych i fałszywkami. Platforma e-Produkty, prowadzona przez GS1 Polska, umożliwia weryfikację danych produktowych lokalnych i globalnych producentów w ramach usługi Verified by GS1.

Mnogość danych wcale nie zapewnia ich dokładności. Sieci handlowe i sprzedawcy internetowi czasem nie są w stanie kategorycznie odpowiedzieć na pytanie: „Czy to faktycznie taki produkt, za jaki go uważam?”. Jednoznaczną identyfikację produktów w skali całego świata gwarantuje tylko „paszport produktowy”, oparty na globalnych standardach.

Zaufanie zaczyna się od „legitymowania” produktu

Odpowiedzią jest usługa Verified by GS1, bazująca na unikalnym identyfikatorze, Globalnym Numerze Jednostki Handlowej (GTIN). W ramach usługi dane produktowe są wprowadzane do niej przez Uczestników Systemu GS1 – producentów i właścicieli marek – z całego świata, a GS1 jako właściciel i administrator serwisu potwierdza legalność numerów GTIN w oparciu o globalną bazę danych, obejmującą prawie 200 mln produktów. Dzięki temu wszyscy interesariusze mają gwarancję, że repozytorium spełnia najwyższe standardy zgodności.

System jest obecnie wprowadzany stopniowo na całym świecie. Z usługi Verified by GS1 korzysta już turecka sieć detaliczna Migros oraz rumuński portal e-commerce eMAG, którym Verified by GS1 pozwoliło rozwiązać wiele problemów ze szczegółową identyfikacją produktów oraz wyeliminować towary podrobione.

Skorzystanie z Verified by GS1 może także uświadomić detalistom i producentom skalę braków informacyjnych o wzajemnych ofertach, jaką unaocznił projekt porównania danych firmy METRO, w Polsce właściciela sieci MAKRO Cash and Carry, z danymi o produktach Procter & Gamble. Rozbieżność sięgnęła aż 9%. Więcej w case study.

Platforma e-Produkty: drzwi do świata globalnych danych

Bazy danych polskich oraz globalnych produktów zostały zaimplementowane na platformie e-Produkty. Jej punktem wyjściowym jest numer GTIN. Baza jest aktualizowana praktycznie każdego dnia. Za jej pomocą można zweryfikować własną bazę produktową i sprawdzić, czy numery GTIN przechowywane w zewnętrznych bazach są prawidłowe i rzeczywiście odpowiadają wskazanym produktom.

Polski Uczestnik Systemu GS1, który chce skorzystać z usługi Verified by GS1, importuje do systemu własną bazę, a jako wynik weryfikacji otrzymuje plik, który zawiera informację o poprawności i legalności numeru GTIN oraz dane o produkcie, który jest przypisany do tego numeru. Jeżeli produkt ma uzupełnione wszystkie obowiązkowe atrybuty oraz dodane zdjęcie, w opisie pojawi się znaczek „VbGS1”.

Dzięki platformie e-Produkty polscy przedsiębiorcy mogą udostępniać dane o produktach klientom i partnerom handlowym na całym świecie. Przyniesie to oczywiste oszczędności czasu i kosztów, a także pomoże zwiększyć wydajność logistyczną i magazynową. Podniesie też renomę i wiarygodność polskich towarów na arenie międzynarodowej – komentuje Magdalena Krasoń-Wałęsiak, Menedżer ds. e-commerce w GS1 Polska.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: Verified by GS1. Usługi i narzędzia – Kody kreskowe

Ostatnio zmieniany w środa, 19 styczeń 2022 10:40
Zaloguj się by skomentować