Zaloguj się

Mniej gazów cieplarnianych dzięki współpracy DB Schenker, Lufthansa Cargo i Lenovo

Firma Lenovo zdecydowała się na cotygodniowe dostawy 20 ton ładunku z Szanghaju do Frankfurtu drogą lotniczą przy wykorzystaniu zrównoważonego paliwa lotniczego. Paliwo powstaje z odpadów odnawialnych i pozostałości surowców, takich jak zużyty olej spożywczy.

- Zrównoważony rozwój ma kluczowe znaczenie dla naszej działalności i misji dostarczania coraz to bardziej inteligentnych technologii dla wszystkich odbiorców. Jesteśmy dumni że wprowadzane przez nas rozwiązania zyskują dodatkową wartość dzięki współpracy z DB Schenker i Lufthansa Cargo - mówi Gareth Davies, Head of Global Logistics w Lenovo. - Podejmowanie programów na rzecz zrównoważonego rozwoju jest ważne z punktu widzenia firm i ludzi, dlatego tak bardzo cieszymy się z tej nowej współpracy.

DB Schenker i Lufthansa Cargo uruchomiły w kwietniu 2021 r. pierwsze na świecie bezemisyjne, regularne, czarterowe połączenie lotnicze pomiędzy Frankfurtem i Szanghajem, rozszerzając tę wspólną misję na cały harmonogram lotów w okresie zimowym. Dwutlenek węgla uwalniany podczas spalania w silniku stanowi wyłącznie CO2 usunięte z atmosfery podczas fotosyntezy roślin używanych do produkcji SAF.

- Nasze wspólne działania z DB Schenker, zmierzające ku elimanacji emisji CO2 rosną w siłę. Coraz więcej klientów zdaje sobie sprawę, że musimy współpracować w różnych branżach, aby osiągnąć nasz wspólny cel - dodaje Ashwin Bhat, Chief Commercial Officer w Lufthansa Cargo. - Tylko razem możemy dokonać rzeczywistej zmiany. Oferowane przez nas loty z wykorzystaniem zrównoważonego paliwa lotniczego to pionierskie działanie.

Decydując się na oferowany przez DB Schenker, we współpracy z Lufthansa Cargo, sposób transportu, oparty na zrównoważonym paliwie lotniczym, Lenovo zaoszczędzi około 20 ton paliwa konwencjonalnego na jeden lot. Co za tym idzie, 62 tony gazów cieplarnianych (ekwiwalent CO2 na wszystkich etapach łańcucha paliwowego) tygodniowo. Ponadto, około 16 ton ekwiwalentu CO2 pochodzącego z produkcji i transportu SAF (emisje upstream) jest kompensowanych przez środki wyrównawcze. Ogólnie rzecz biorąc, osiągnięto pełną neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla.

O innych działaniach na rzecz ekologii czytaj także:
- Naukowcy Łukasiewicza opracują inteligentne opakowanie zwrotne dla zakupów przez internet i nie tylko
- Nowa polityka zarządzania opakowaniami w LPP
- Tetra Pak chce tworzyć zrównoważone opakowania
- Polscy Liderzy Gospodarki Obiegu Zamkniętego wybrani!
- Panattoni przechodzi na zieloną energię

 

Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe