Zaloguj się

Łukasiewicz partnerem technologicznym Centralnego Portu Komunikacyjnego

  •  Oprac. M.T.
  • Kategoria: Logistyka

Spółka CPK i Sieć Badawcza Łukasiewicz podpisały ramową umowę o współpracy. Zakłada ona możliwość wykorzystania wyników prac naukowo-badawczych Łukasiewicza podczas projektowania i budowy CPK. Wszystko to ma służyć wypracowaniu innowacyjnych rozwiązań technicznych i technologicznych m.in. na potrzeby inwestycji lotniskowych i kolejowych.

Współpraca z Siecią Badawczą Łukasiewicz ma zapewnić Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu zaplecze badawczo-rozwojowe, a docelowo stymulować powstawanie nowych technologii, które pozytywnie wpłyną zarówno na realizację celów CPK, jak i na konkurencyjność polskiej gospodarki. Współdziałanie obu podmiotów zakłada wykorzystanie potencjału badawczego Łukasiewicza w tak perspektywicznych obszarach, jak inteligentna infrastruktura logistyczna, nowoczesne materiały budowlane i konstrukcyjne czy systemy zarządzania informacją o zagrożeniach w transporcie lądowym i powietrznym.

- Megaprojekty są nie tylko pozytywnym bodźcem dla PKB, gospodarki i rynku pracy, ale również impulsem dla rozwoju nauki i innowacyjności. Ze względu na skalę wyzwań naszego programu musimy uważnie obserwować najnowsze trendy technologiczne i w oparciu o nie poszukiwać skutecznych, niekiedy nie praktykowanych dotąd rozwiązań. Do tego potrzebna jest współpraca z najwyższej klasy specjalistami, aby poszukiwanie innowacji nie stało się „sztuką dla sztuki”. Dzięki współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz uzyskujemy dostęp do wiedzy i zasobów najlepszych instytutów naukowych w Polsce. Uzyskujemy w ten sposób możliwość wykorzystania dorobku polskiej nauki do wsparcia transformacyjnego charakteru programu CPK - powiedział Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

Wspólne projekty CPK i Łukasiewicza mają być częściowo finansowane ze środków unijnych w ramach programu Horyzont Europa. W wyścigu o pozyskanie funduszy europejskich obie strony umowy wesprze Centrum Foresightu i Współpracy Międzynarodowej. To powołana w ubiegłym roku przy Łukasiewicz – ORGMASZ jednostka, której zadaniem jest m.in. umiędzynarodowienie polskiej nauki poprzez zaangażowanie w realizację europejskich projektów badawczych.

- Instytuty Łukasiewicza mają potencjał realizowania multidyscyplinarnych projektów w obszarach transportu, logistyki, lotnictwa, automatyzacji i nowych materiałów w partnerstwie z przedsiębiorstwami dużej skali. Chcemy wykorzystać nasz know-how, pełniąc funkcję zaplecza B+R dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Już dziś w naszym portfelu znajduje się kilkadziesiąt projektów, które mają potencjał wdrożeniowy, a to dopiero początek możliwości Łukasiewicza, za którym stoi grupa ponad 4500 naukowców i inżynierów. Cieszymy się na współpracę z CPK i nowe możliwości rozwoju, które realizacja tego projektu otwiera przed polską gospodarką - podkreślił Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Jak wynika z raportu firmy analitycznej Kearney, docelowo do 2040 r. inwestycje związane z CPK wygenerują łącznie ok. 290 tys. nowych miejsc pracy, 780 mld zł wartości dodanej (opisuje przyrost wartości dóbr w danym okresie) i prawie bilion złotych wzrostu produkcji.

Źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz

Więcej o Centralnym Porcie Komunikacyjnym:
- Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego
- Polsko-brytyjska współpraca w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego
- Nowe linie kolejowe do CPK
- Port Gdańsk i Port Lotniczy Gdańsk wspólnie dla Portu Centralnego
- Doradca strategiczny CPK chce być portem lotniczym 3. generacji
- Ruszają pierwsze inwestycje magazynowe w parku logistyczno-przemysłowym przy planowanym CPK

Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe