Zaloguj się

Ładowarki teleskopowe - wielofunkcyjne urządzenia w branży budowlanej

  •  Artykuł sponsorowany
  • Kategoria: Logistyka

Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, podczas zakupu urządzeń liczą się dwie rzeczy: wydajność oraz wielofunkcyjność. Im więcej potrafi urządzenie wybrane do firmy - tym lepiej, gdyż wielu przedsiębiorców w ostatnim czasie musiało znacznie obniżyć wydatki na prowadzenie firmy, w tym m.in. na zakup nowych sprzętów. W tej sytuacji z pomocą przychodzą ładowarki teleskopowe - duże, wydajne i niezwykle użyteczne pojazdy, które sprawdzają się naprawdę w wielu sytuacjach.

Ładowarka teleskopowa - charakterystyka

Jakimi urządzeniami są ładowarki teleskopowe? Dla tych, którzy jeszcze ich nie znają należy się krótkie objaśnienie i charakterystyka tego typu maszyn.
Ładowarki teleskopowe kwalifikuje się jako wózki jezdniowe podnośnikowe. I choć do tej samej kategorii zalicza się również wózki widłowe, to w przeciwieństwie do nich - ładowarki posiadają zmienny wysięgnik. Przez to urządzenia te również określane są terminem wózków specjalizowanych. W zależności od konkretnego modelu mogą dysponować udźwigiem do 25 ton lub wysokością podnoszenia do 30 metrów. Wszystko jednak zależne jest od typu typu urządzenia, gdyż ładowarki teleskopowe podzielić można na kilka kategorii.

Typy ładowarek teleskopowych

Podział ładowarek nie jest do końca jednoznaczny, gdyż na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które trudno jednoznacznie zaklasyfikować do wyłącznie jednej kategorii.
Biorąc pod uwagę typ podwozia urządzeń wyróżnić można typy ładowarek:
a) teleskopowe przegubowe,
b) teleskopowe - dzielące się następnie na:
    - kołowe (inaczej określane jako czołowe),
    - obrotowe.
Każdy z powyżej wymienionych rodzajów, przedstawimy pokrótce w dalszej części artykułu.

Jak jest zbudowana ładowarka teleskopowa przegubowa?

Ładowarki przegubowe mogą występować zarówno w ciężkiej wersji o wadze nawet kilkunastu kilogramów, jak i lżejszej ważącej kilka ton. Bez względu na rozmiar, cechą charakterystyczną tego typu urządzenia jest dobra zwrotność i łatwość poruszania się na placach budowy. Urządzenie tego typu posiada dwuczęściową ramę podwozia, która połączona jest przegubem z przednimi kołami skrętnymi. Ładowarki teleskopowe przegubowe to obecnie najczęściej wybierany typ tego rodzaju urządzeń.

Ładowarka teleskopowa - co ją charakteryzuje?

Są to ładowarki określane także jako teleskopowe nieprzegubowe. Ładowarka teleskopowa może posiadać jednoczęściową ramę podwozia ze skrętnymi kołami zarówno przednimi, jak i tylnymi (ładowarki kołowe) lub ze skrętnymi kołami tylko z przodu oraz obrotowymi tylnymi (ładowarki obrotowe).

 

Czym jest ładowarka kołowa?

W przypadku tego rodzaju maszyny podwozie oparte jest na kołach pneumatycznych. Montując odpowiedni osprzęt, ładowarki teleskopowe kołowe wykorzystuje się do prac wymagających dużej mocy silnika, takich jak:
- prace ziemne (wykopy, równanie gruntu itd.),
- roboty drogowe,
- przeładunek oraz transport materiałów sypkich (takich jak piasek, żwir),
- transport ciężkich ładunków - pustaki, cegły.

Ładowarka obrotowa

Ich konstrukcja jest niezwykle charakterystyczna, gdyż urządzenia tego typu mogą obracać się w poziomie (kabina operatora wraz z teleskopem) nawet o 360 stopni.
Ładowarki teleskopowe obrotowe sprawdzają się podczas prac na placach budowy, gdyż dzięki możliwości obracania się, potrzebują znacznie mniej miejsca niż innego typu pojazdy. Wykorzystując te umiejętność sprawnie transportują i przenoszą ładunki czy elementy konstrukcyjne, a wyposażone w platformę do unoszenia pracowników funkcjonują również jako podest ruchomy.

Co potrafią ładowarki teleskopowe?

Ładowarki teleskopowe są cenione na rynku ze względu na dużą wysokość podnoszenia oraz udźwig, jakim nie dysponują inne maszyny podnośnikowe. Do tego dochodzi ich wytrzymałość oraz oczywiście możliwość pracy na zewnątrz w każdych warunkach pogodowych. To połączenie sprawia, że ładowarki chętnie wykorzystuje się w wielu branżach, m.in w:
- rolnictwie,
- branży budowlanej,
- przemyśle ciężkim,
- przemyśle morskim,
- pracach komunalnych,
- oraz wszędzie tam, gdzie liczy się duży udźwig i dobra zwrotność urządzeń - np. w tartakach, kopalniach itp.

Poza podstawowymi funkcjami, jakie oferują ładowarki teleskopowe, dzięki wymianie osprzętu powstają zupełnie nowe możliwości wykorzystania tych urządzeń. Mowa tu m.in. o wspomnianych już wcześniej platformach czy koszach, dzięki którym pracownicy mogą z łatwością zostać uniesieni na wyższe partie budynków czy innych konstrukcji. Ale to nie wszystko!

Dodatkowe części i elementy osprzętu, które również można zamontować na ładowarkach to np.:
- haki,
- wciągarki,
- żurawie,
- chwytaki,
- czy łyżki.
Każdy z tych elementów daje ładowarkom dodatkowe możliwości, którymi zazwyczaj nie dysponują przeciętne podnośniki. Dzięki wielofunkcyjności ładowarki teleskopowe są w stanie sprawdzić się w jeszcze większej liczbie zadań.

Ładowarki teleskopowe w branży budowlanej

Branża budowlana ze względu na swoją różnorodność bywa bardzo wymagająca. Szczególnie, gdy terminy gonią, a osiedla czy nowe hale oraz centra handlowe wyrastają jak grzyby po deszczu. Przedsiębiorcy, chcący pozyskać nowe zlecenia, muszą dbać nie tylko o zatrudnienie doświadczonych pracowników, czy wybór dobrej jakości materiałów w niskich cenach, ale również o wydajne, solidne i wielofunkcyjne urządzenia.

Gdy podczas zakupu maszyn do firmy trzeba mierzyć się zarówno z licznymi potrzebami i dopasowaniem do oczekiwanych usług klientów, jak i ograniczeniami finansowymi - wielofunkcyjność oraz wielozadaniowość nabierają większego znaczenia. Wtedy właśnie rozwiązanie stanowią ładowarki teleskopowe mogące zarówno unosić ciężkie spaletowane ładunki, jak i duże elementy konstrukcyjne czy w razie potrzeby pracowników. Zakup dodatkowego osprzętu jest znacznie bardziej ekonomiczny niż kupno dodatkowych dużych maszyn budowlanych.
Dzięki wydajnemu silnikowi spalinowemu obsługa ładowarek może odbywać się bez zbędnych postojów w pracy (które często pojawiają się w przypadku np. elektrycznych wózków widłowych z ładowaną baterią). Ponadto, najlepsze maszyny, takie jak np. ładowarka teleskopowa Manitou, cechuje wysokiej jakości solidne wykonanie i niska awaryjność. Co znacząco podnosi komfort pracy i koszty związane z konserwacją urządzeń.

Uprawnienia na ładowarki teleskopowe

Przymierzając się do zakupu ładowarki, należy pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Osoba, która oddelegowana zostanie do obsługi urządzenia, musi koniecznie posiadać uprawnienia do prowadzenia tego typu maszyn. Z uwagi na dużą wysokość podnoszenia oraz udźwig, a także samą wagę tego typu zaawansowanej maszyny, sterowanie nią przez nieupoważnioną osobę mogłoby być niebezpieczne.
Nie inaczej jest w przypadku ładowarek wynajmowanych. Każdy pracownik, kto podejmuje się prowadzenia czy obsługi ładunków przy użyciu ładowarki, zobowiązany jest posiadać ważne uprawnienia.
Brak uprawnień może wiązać się z karą finansową w wysokości nawet do 1.500zł.

Podsumowanie

Ładowarki teleskopowe to wydajne urządzenia, które wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie wózki widłowe to za mało. Maszyny te doskonale sprawdzają się w branży budowlanej, gdzie ceni się je za niezwykłą zwrotność, możliwość pracy na niewielkim terenie, precyzyjne manewrowanie ładunkami oraz wielofunkcyjność, jaką daje im dodatkowy osprzęt.
Jesteś przedsiębiorcą? Zanim wybierzesz kilka różnych maszyn, sprawdź w jaki sposób możesz zastąpić je jednym - ładowarką teleskopową i zobacz najlepsze oferty na: www.manitou.pl/28-ladowarki-teleskopowe.

 

Ostatnio zmieniany w środa, 02 luty 2022 09:32
Zaloguj się by skomentować