Zaloguj się

DCT Gdańsk finiszuje rozbudowę jednego z największych w Europie kolejowych terminali kontenerowych

DCT Gdańsk finiszuje rozbudowę jednego z największych w Europie kolejowych terminali kontenerowych Fot. DCT Gdańsk

Roczna zdolność przeładunkowa terminalu będzie wynosiła 750 tysięcy TEU, a nowa inwestycja otwiera wiele możliwości rozwoju na rynkach śródlądowych i stanowi bardziej ekonomiczną i ekologiczną alternatywę dla klientów DCT.

W ramach rozbudowy terminala kolejowego, która rozpoczęła się w 2018 roku, a zakończyła w 2021 roku, wydłużono tory z 618 do 750 metrów. Dodatkowo bocznica kolejowa rozbudowana została z 4 do 7 torów. Ponadto zakupiono w pełni zelektryfikowane suwnice kolejowe RMG, a także uruchomiono system kamer OCR do rejestracji pociągów i kontenerów. Dzięki temu DCT zwiększył swoje zdolności przeładunkowe na kolei do 750 tysięcy TEU.

- Dzięki tej ekspansji oferujemy naszym klientom produkt, który jest niezawodny, efektywny kosztowo, a co najważniejsze, przyjazny dla środowiska. Już teraz możemy pochwalić się największym terminalem intermodalnym w Polsce oraz jednym z dziesięciu największych portowych terminali kolejowych w Europie, obsługującym ponad 5,5 tys. pociągów rocznie. Dzięki najnowszej modernizacji terminala efektywnie podwoimy obecną przepustowość torów. Rozbudowana infrastruktura pozwoli naszym klientom na dostęp do jeszcze bardziej efektywnych usług kolejowych - mówi Charles Baker, Dyrektor Generalny DCT.

Klienci będą mogli wygenerować znaczne oszczędności kosztów w porównaniu do innych portów w Europie Południowej lub Zachodniej, korzystając z krótszej trasy kolejowej pomiędzy DCT Gdańsk a krajami Europy Środkowej. Operator terminalu będzie współpracował z branżą w celu rozwoju usług intermodalnych do/z krajów i regionów sąsiadujących z Polską, które nie mają dostępu do morza, takich jak Czechy, Słowacja, Zachodnia Ukraina, czy Białoruś.

- Jesteśmy bezpośrednio reprezentowani na rynku czeskim i słowackim, co pozwala naszym południowym sąsiadom korzystać w pełni z możliwości spedycyjnych DCT. Dzięki konkurencyjnym czasom dostaw i rozbudowanym połączeniom kolejowym, gwarantujemy niższą emisję dwutlenku węgla na kontener w porównaniu z innymi portami europejskimi. Nasze doświadczenie i zakres usług dają klientom śródlądowym lepszą, tańszą i bardziej ekologiczną alternatywę dla przewozu towarów – kontynuuje Charles Baker.

Materiał o inwestycji DCT

Źródło: DCT Gdańsk

O portach morskich czytaj także:
- Porty w Szczecinie i Świnoujściu na fali wzrostu
- Próbne cumowanie w nowym Terminalu Promowym w Porcie Gdynia
- Odbiór kontenerów w porcie w Antwerpii na podstawie tożsamości cyfrowej
- Inwestycje infrastrukturalne Portu Gdynia oraz PERN
- Terminal DCT Gdańsk śrubuje rekordy przeładunków

Ostatnio zmieniany w piątek, 28 styczeń 2022 10:11
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe