Zaloguj się

Dachser powiększa flotę pojazdów bezemisyjnych

Dachser inwestuje w ciężarówki i samochody osobowe z napędem akumulatorowym oraz odpowiednie systemy ich ładowania. Planowane są również testy ciężarówek napędzanych wodorem.

Firma zamierza zwiększyć wykorzystanie pojazdów o zerowej emisji, czyli takich, które nie emitują żadnych gazów cieplarnianych ani zanieczyszczeń powietrza. W pierwszym etapie, do końca 2023 r. firma wprowadzi na europejskie trasy co najmniej 50 dodatkowych elektrycznych ciężarówek z napędem akumulatorowym. Ponadto flotę pojazdów służbowych i serwisowych zasili blisko 1000 elektrycznych samochodów osobowych. Dachser będzie też kontynuować szereg projektów pilotażowych mających na celu opracowanie i przetestowanie ciężarówek napędzanych wodorem. Pierwsze tego typu pojazdy różnych producentów mają wyjechać na drogi najpóźniej do 2023 roku.

- Jedynym sposobem na osiągnięcie przez sektor transportu długoterminowego celu, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej, jest korzystanie z pojazdów zeroemisyjnych. Dlatego właśnie takie pojazdy stanowią kluczowy element naszej strategii ochrony klimatu. W najbliższych latach zamierzamy znacznie zwiększyć wykorzystanie pojazdów przyjaznych dla środowiska, co da nam cenne doświadczenie, a także przyczyni się do zwiększenia liczby tego typu samochodów na europejskich drogach - wyjaśnia Stefan Hohm, Chief Development Officer (CDO) w Dachser.

Obecnie Dachser wykorzystuje pojazdy akumulatorowe głównie do dostaw miejskich w ramach swojej sieci drobnicowej. W Europie firma posiada w codziennej eksploatacji rowery towarowe ze wspomaganiem elektrycznym, a przede wszystkim pojazdy elektryczne o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 tony. W ciągu najbliższych dwóch lat Dachser samodzielnie lub we współpracy z partnerami transportowymi zakupi co najmniej 50 dodatkowych ciężarówek o zerowej emisji, w tym ciężkie pojazdy akumulatorowo-elektryczne i ciągniki siodłowe różnych producentów.

- W europejskiej sieci Dachser aktywnie promujemy wykorzystanie pojazdów z zerową emisją spalin, aby jak najefektywniej włączyć je do naszych procesów transportowych. Są to inwestycje w przyszłość, które w dłuższej perspektywie zaprocentują. W tym roku będziemy rozszerzać wykorzystanie ciężarówek o zerowej emisji spalin na przewozy regionalne, a w szczególności przewozy wahadłowe. Zamierzamy również wykorzystywać pojazdy zasilane akumulatorami do przemieszczania nadwozi wymiennych i naczep pomiędzy naszymi oddziałami - wyjaśnia Alexander Tonn, Chief Operations Officer (COO) Road Logistics w Dachser.

Źródło: Dachser

O elektromobilności czytaj także:
- Trwają największe w Europie Środkowo-Wschodniej testy opłacalności aut elektrycznych
- Elektryki Volvo Trucks na rynku europejskim
- InPost inwestuje we flotę elektryków
- Pierwsza w Polsce stacja ładowania aut elektrycznych na słupie oświetleniowym
- DB Schenker dla ekologicznej logistyki miejskiej w Oslo
- Licznik Elektromobilności w Polsce wskazuje progres
- Potrzebna infrastruktura do ładowania e-ciężarówek

 

Zaloguj się by skomentować