Zaloguj się

Usługi oparte na technologii blockchain debiutują w sektorze e-commerce. Allegro wdraża trwały nośnik od Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR)

Allegro, największa platforma e-commerce w Polsce, wdrożyła usługę trwałego nośnika, dostarczaną przez KIR. Rozwiązanie bazujące na technologii blockchain i macierzy WORM (Write Once, Read Many) jest wykorzystywane w komunikacji o nowościach i zmianach wprowadzanych w regulaminie Allegro oraz do przechowywania jego kolejnych wersji. Gwarantuje to klientom niezmienność i niezaprzeczalność tych dokumentów. Jest to pierwsze zastosowanie trwałego nośnika w obszarze handlu internetowego.

Dzięki współpracy z KIR, dokumenty takie jak regulamin Allegro będą udostępniane w technologii WORM, gwarantującej niezmienność zapisanych plików. Dodatkowym wzmocnieniem są zabezpieczenia za pomocą skrótów typu hash (rodzaj sum kontrolnych opartych na technikach kryptograficznych), przechowywanych w sieci blockchain. ‘Hash’ jest unikalnym identyfikatorem każdego zapisanego dokumentu, pozwalającym na weryfikację jego autentyczności i integralności. W ten sposób, klienci serwisu zyskają gwarancję, że zapisane pliki nie zostaną zmienione lub usunięte bez ich wiedzy.

– Trwały nośnik od KIR zwiększy bezpieczeństwo i wygodę naszych klientów. Rozwiązanie gwarantuje, że dokument istniał w danym kształcie w określonym czasie i nie był zmieniony. Dzięki tej współpracy nasi klienci nie będą już dostawać obszernych załączników w mejlach, a nowe wersje regulaminu Allegro będą dla nich dostępne w łatwy sposób przez 10 lat – wystarczy, że klikną w link, który dostaną od nas. Mamy ogromną satysfakcję, że jako pierwsza firma z sektora e-commerce zdecydowaliśmy się wykorzystać technologię blockchain i WORM w komunikacji z naszymi klientami – mówi Dominik Falandysz z Allegro.

– Bezpieczeństwo danych jest podstawą cyfrowej wymiany informacji. Tworząc trwały nośnik zależało nam na opracowaniu uniwersalnej usługi, która może znaleźć zastosowanie w każdym sektorze gospodarki. Dzięki jednoczesnemu wykorzystaniu macierzy WORM w chmurze obliczeniowej, technologii blockchain oraz usług zaufania, powstał system unikalny na skalę europejską. Rozwiązanie, które nie pozwala zmieniać danych bez wiedzy innych użytkowników, wykorzystują innowatorzy m.in. w sektorze finansowym, medycznym, prawnym czy logistyce. Mamy nadzieję, że pionierskie wdrożenie w największym portalu e-commerce, udowodni użyteczność trwałego nośnika dla całej branży – komentuje Robert Trętowski z KIR.

Trwały nośnik jest usługą opracowaną przez KIR wspólnie z partnerami technologicznymi – Hitachi, IBM Polska oraz Chmurą Krajową. Odpowiada na potrzeby dotyczące bezpiecznego przechowywania dokumentacji oraz komunikacji z klientami. Trwały nośnik jest zgodny z wymogami regulacyjnymi – spełnia kryteria dotyczące przekazywania odbiorcom dokumentów elektronicznych i zapewnia zgodność z RODO.

Źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR)

Czytaj także:
KOMISJA EUROPEJSKA PRACUJE NAD REGULACJĄ TECHNOLOGII BLOCKCHAIN
BLOCKCHAIN - KORZYŚCI DLA LOGISTYKI
CO Z TĄ CHMURĄ?

Ostatnio zmieniany w środa, 09 luty 2022 11:15
Zaloguj się by skomentować