Zaloguj się

Z opony w papier – polscy naukowcy z przełomowym odkryciem

  •  Oprac. M.T.
  • Kategoria: Edukacja

Biotechnolodzy i papiernicy z Politechniki Łódzkiej opracowali sposób zamiany zużytych opon w biodegradowalny papier. Opatentowane rozwiązanie posiada właściwości, które sprawiają, że z powodzeniem zastępuje plastik i może znaleźć zastosowanie do wytwarzania opakowań.

Unieszkodliwianie milionów ton opon wycofanych z eksploatacji i zgromadzonych na składowiskach to duży problem ekologiczny i ekonomiczny. Opony są toksycznym i trudno biodegradowalnym materiałem. Metoda, która przetwarza gumę ze zużytych opon w papier została opracowana przez zespół w składzie: dr hab. inż. Tomasz P. Olejnik, prof. PŁ, dr hab. inż. Katarzyna Śliżewska, prof. PŁ, dr inż. Marta Pietras (Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności) oraz dr inż. Magdalena Kmiotek (Centrum Papiernictwa i Poligrafii PŁ). Nowatorska metoda recyklingu opon pozwalająca przetworzyć je w papier może stanowić przełom dla ochrony środowiska.

- Metoda wykorzystuje aktywność szczepu bakterii Lactiplantibacillus plantarum do wytwarzania biocelulozy. W tym procesie bakterie czerpią energię z odpadu gumowego. Jednak ze względu na dużą retencję wody oraz niezadowalające właściwości wytrzymałościowe ta celuloza bakteryjna nie nadaje się do produkcji papieru. Opracowaliśmy specjalny kompozyt – mieszaninę celulozy roślinnej i bakteryjnej, poprawiając dzięki temu cechy fizykochemicznych otrzymanego w ten sposób papieru, który staje się nieprzepuszczalny dla powietrza i jest oczywiście biodegradowalny – wyjaśnia prof. Olejnik.

Źródło: Politechnika Łódzka

Więcej artykułów o ekologicznych rozwiązaniach znaleźć można w czasopiśmie LOGISTYKA 4/2021.
e-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Logistyka 4/2021

 

Bądź na bieżąco, zamów prenumeratę czasopisma LOGISTYKA!

 

Zaloguj się by skomentować