Zaloguj się

Największa inwestycja w elektromobilność w Europe Środkowo-Wschodniej

GreenWay, lider elektromobilności w Europie Środkowo-Wschodniej, otrzyma 85 milionów EUR na inwestycje w rozwój firmy i sieci stacji ładowania. Wsparcie inwestycyjne tej wysokości pozwoli na umocnienie pozycji GreenWay w regionie. Inwestycja jest realizowana w dobie istotnych zawirowań i zmian na rynku, które świadczą o potrzebie wprowadzenia nowych rozwiązań w transporcie i energetyce.

Nowe finansowanie GreenWay pozyskał na dalszy rozwój od międzynarodowych funduszy inwestycyjnych, specjalizujących się w projektach infrastrukturalnych: Helios Energy Investment oraz Generation Capital. W rundzie inwestycyjnej wzięli także udział obecni akcjonariusze spółki: janom a.s. i Neulogy Ventures. Pozyskany kapitał spółka przeznaczy na rozbudowę sieci stacji ładowania i rozwój potencjału technologicznego, które mają się przyczynić do dalszej poprawy jakości świadczonych usług. Jest to największa znana inwestycja w elektromobilność w tym regionie Europy, oraz pierwsza, w której bierze udział międzynarodowy fundusz o charakterze infrastrukturalnym. Dzięki otrzymanym środkom GreenWay będzie mógł dalej odgrywać ważną rolę w transformacji transportu w kierunku zeroemisyjności.

Zawarcie umowy zbiega się w czasie z przyspieszeniem rozwoju rynku samochodów elektrycznych. W 2021 roku już jeden na pięć sprzedanych samochodów w Europie posiadał napęd w pełni elektryczny, co pozwoliło na sprzedaż 2 mln sztuk pojazdów elektrycznych, podczas gdy w 2020 roku ilość ta wynosiła jedynie 1,3 mln sztuk. GreenWay wraz z nowo pozyskanymi akcjonariuszami widzi również ogromny potencjał rozwoju tego rynku w regionie, liczącym ponad 100 mln mieszkańców. Dodatkowym czynnikiem, pozytywnie wpływającym na postrzeganie inwestycji, jest bardzo szybko rosnący i konsolidujący się rynek infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych w Europie.

- Założyliśmy spółkę GreenWay, aby uczynić Europę miejscem czystszym, zdrowszym i mniej zależnym od ropy naftowej - mówi Peter Badik, Współzałożyciel i prezes zarządu GreenWay Holding. - Aby to osiągnąć, budujemy infrastrukturę do ładowania, która umożliwi szybszy wzrost liczby samochodów elektrycznych, co jest kluczowym elementem naszej wizji. Mniejsza zależność od importowanych paliw kopalnych jest szczególnie istotna zwłaszcza teraz, gdy doświadczamy deficytu gazu ziemnego, wzrostu cen energii oraz głośnych w ostatnim czasie zawirowań politycznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

- Pozyskanie nowych inwestorów pozwoli nam znacząco przyspieszyć proces rozbudowy publicznej infrastruktury ładowania - dodaje Rafał Czyżewski, Prezes, GreenWay Polska. - Zamierzamy również pogłębić współpracę z biznesem i stać się partnerem pierwszego wyboru dla firm, które zamierzają przejść na elektromobilność i potrzebują kompleksowego wsparcia, aby skutecznie przeprowadzić tę transformację.

- Po dokonanej 18 miesięcy temu inwestycji Helios 5 w sektor elektromobilności w Izraelu, cieszymy się mogąc zainwestować w rozwój GreenWay i tym samym zwiększyć nasz wpływ w sektorze infrastruktury ładowania w Europie - mówi Erez Gissin, Partner Zarządzający, Helios Energy Investments. - GreenWay posiada ogromne możliwości rozwoju jako lider sektora w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a posiadane wieloletnie doświadczenie w branży dobrze pozycjonuje spółkę względem przyszłego rozwoju elektromobilności w Europie. Helios znalazł w GreenWay przedsiębiorczy i doświadczony zespół, który może poprowadzić spółkę w obliczu wyzwań tej nowej i rozwijającej się branży. Helios 5 chce rozwijać swoją sieć w tym sektorze, a współpraca z GreenWay może stanowić istotny element tej podróży.

W całym procesie inwestycyjnym GreenWay wspierał Rothschild & Co (pozyskiwanie funduszy) oraz AKF Legal and Wozniak Legal (od strony prawnej). Po stronie Helios oraz Generation Capital byli to KPMG (finanse) oraz WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr (od strony prawnej).

O elektromobilności czytaj także:
- Rośnie liczba samochodów elektrycznych w Polsce
- Trwają największe w Europie Środkowo-Wschodniej testy opłacalności aut elektrycznych
- Elektryki Volvo Trucks na rynku europejskim
- InPost inwestuje we flotę elektryków
- Pierwsza w Polsce stacja ładowania aut elektrycznych na słupie oświetleniowym
- DB Schenker dla ekologicznej logistyki miejskiej w Oslo
- Licznik Elektromobilności w Polsce wskazuje progres
- Potrzebna infrastruktura do ładowania e-ciężarówek

Zaloguj się by skomentować