Zaloguj się

Największy magazyn humanitarny UNICEF centrum pomocy dla Ukrainy

Do Lwowa dotarł właśnie pierwszy transport pomocy humanitarnej od UNICEF. Jest to część konwoju składającego się z sześciu ciężarówek zawierających około 62 tony zaopatrzenia. Transport został wysłany z największego magazynu humanitarnego UNICEF w Kopenhadze.

Wśród produktów pomocowych są m.in. środki ochrony osobistej dla pracowników medycznych, leki, apteczki pierwszej pomocy, zestawy położnicze, sprzęt chirurgiczny oraz materiały edukacyjne i zabawki.

Sytuacja dzieci i rodzin na Ukrainie jest rozpaczliwa. Pomoc od UNICEF zapewni bardzo potrzebne wsparcie dla kobiet, dzieci i pracowników ochrony zdrowia, powiedział Murat Sahin, przedstawiciel UNICEF na Ukrainie.

Od momentu eskalacji konfliktu rodziny schroniły się w podziemiach i są odcięte od podstawowych usług. Szpitale i oddziały położnicze przeniosły swoje pacjentki do piwnic. W całym kraju setki tysięcy ludzi nie ma dostępu do czystej wody z powodu uszkodzenia infrastruktury wodociągowej. W kraju zaczyna brakować podstawowych środków medycznych i higienicznych.

Kolejny transport pomocy, w tym 17 000 kocyków i ciepłej odzieży zimowej dla dzieci, jest w drodze z magazynu UNICEF w Mersin, w Turcji.

UNICEF pracuje całą dobę, aby zwiększyć skalę działań, jak tylko ograniczenia w dostępie do osób poszkodowanych zostaną zniesione. Wówczas pomoc humanitarna zostanie wysłana do obszarów najbardziej dotkniętych przez konflikt, powiedział Murat Sahin.

UNICEF intensyfikuje również swoje działania, aby zaspokoić najpilniejsze potrzeby dzieci i rodzin przekraczających granice krajów sąsiednich. Działania te obejmują tworzenie punktów wsparcia, tzw. Blue Dots wzdłuż dróg przemieszczania się matek i dzieci.

UNICEF apeluje o 276 mln dolarów, aby pomóc dzieciom na Ukrainie oraz o dodatkowe 73 mln dolarów na pomoc najmłodszym w krajach sąsiednich.

UNICEF ponawia apel o natychmiastowe zawieszenie broni na Ukrainie i umożliwienie organizacjom humanitarnym dostęp do osób poszkodowanych. Zawieszenie działań zbrojnych umożliwiłoby również rodzinom z najbardziej dotkniętych obszarów wyruszenie po żywność, wodę, pomoc medyczną lub znalezienie bezpiecznego miejsca.

UNICEF Polska prowadzi zbiórkę funduszy na pomoc dzieciom na Ukrainie. Obecne wsparcie organizacji obejmuje transport czystej wody, środków higienicznych, sanitarnych oraz zapewnianie pomocy medycznej i psychologicznej dla poszkodowanej społeczności. Pomóc można przekazując darowiznę poprzez stronę unicef.pl/ukraina.

Czytaj także:
- Wojna na Ukrainie oczami ekspertów
- Ukraina. Bezpieczeństwo pracowników najważniejsze
Poczta Polska realizuje pilne dostawy zaopatrzenia dla uchodźców z Ukrainy
Wojna wstrzymała operacje w porcie morskim w Odessie
Polska będzie hubem logistycznym dla przerzutu sprzętu na terytorium Ukrainy
- Pociąg humanitarny Kolei Dolnośląskich pojedzie do Przemyśla
- Wojna uderza w łańcuchy dostaw. Transport drogowy już sparaliżowany

Zaloguj się by skomentować