Zaloguj się

CLIP Rail Mega Hub Intermodal uruchomił pierwszy w Polsce Lohr Railway System

W CLIP Rail Mega Hub Intermodal w Swarzędzu miał miejsce przeładunek naczep w użyciem stacji Lohr Railway System. To pierwsza tego typu instalacja nie tylko w Polsce, ale również w jakimkolwiek kraju europejskim na wschód od osi Bettembourg – Orbassano k. Turynu.

Lohr Railway System to nowoczesna technologia, opatentowana i sprawdzona w eksploatacji, pozwalająca na poziomy załadunek standardowych naczep drogowych na wagony kolejowe, bez konieczności użycia dźwigu. Od kilkunastu lat stosowana jest w transporcie intermodalnym, głównie pomiędzy Francją a Włochami. Teraz dostępna jest również w Polsce. Do prawidłowego działania wymaga użycia wyspecjalizowanych wagonów wyposażonych w obrotową platformę, na którą wjeżdża ciągnik z naczepą. Po właściwym umiejscowieniu zestaw jest rozłączany, a platforma wraz z naczepą obraca się i ustawia równolegle do osi wagonu. Co istotne, system umożliwia załadunek na wagony naczep, które ze względu na swoje parametry konstrukcyjne nie mogą być unoszone pionowo z wykorzystaniem dźwigu (reachstackera) bądź suwnicy. Naczepy tego typu stanowią wciąż znakomitą większość wśród naczep eksploatowanych przez przewoźników drogowych w całej Europie.

Zalety systemu Lohr Railway to przede wszystkim:
- krótki czas załadunku i rozładunku,
- możliwość załadunku/rozładunku wielu wagonów jednocześnie,
- brak konieczności korzystania z dodatkowych urządzeń przeładunkowych.

Uruchomienie innowacyjnego systemu Lohr Railway to kolejny krok w modernizacji CLIP Rail Mega Hub Intermodal; krok mający istotny wpływ na rozwój całego sektora transportu intermodalnego. Dzięki niemu CLIP Intermodal Sp. z o.o. rozszerzy zdolności ładunkowe pociągu do Luksemburga tworząc ofertę również dla klientów posiadających w swojej flocie jedynie naczepy standardowe. Stacja LOHR obsługuje połączenie CFL Luxemburg - CLIP Swarzędz - CFL Luxemburg. Docelowo połączenie ma być realizowane 6 razy w tygodniu z użyciem 12 wagonów przewożących 24 naczepy. Z punktu widzenia ochrony środowiska oznacza to znaczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery w porównaniu z transportem drogowym. Jeden pociąg załadowany 24 naczepami na trasie Bettembourg - Swarzędz - Bettembourg to ograniczenie emisji CO2 o około 260 ton, 6 pociągów tygodniowo to zmniejszenie emisji CO2 o 1560 ton, 24 pociągi miesięcznie to ograniczenie śladu węglowego o 6240 ton!

W przyszłości możliwe będzie poprowadzenie pociągów do kolejnych europejskich destynacji wyposażonych w Lohr Railway System, np. do Calais i Barcelony. Połączenie Swarzędza z Luksemburgiem i dalej z Hiszpanią umożliwi stworzenie jednego z najdłuższych szlaków intermodalnych w całej Europie. Z uwagi zarówno na rachunek ekonomiczny jak i na aspekty ekologiczne, transport intermodalny staje się akceleratorem dla rozwoju gospodarek europejskich i w niebagatelny sposób kształtuje przyszłość naszego kontynentu.

Źródło: Clip Group

O usługach transportowych czytaj także:
- Nowy most lądowy Bałtyk - Adriatyk
- CEVA Logistics uruchamia nowe pociągi blokowe z Chin do Europy
- Kilkadziesiąt zestawów w jednej dostawie Fracht FWO dla branży energetycznej
- FM Logistic z najnowocześniejszym TMS na rynku
- PKP Cargo Connect uruchamia połączenie do Wielkiej Brytanii

Zaloguj się by skomentować