Zaloguj się

Osprzęt do wózków widłowych - najbardziej przydatne elementy

  •  Artykuł sponsorowany
  • Kategoria: Logistyka

Osprzęt do wózków widłowych to zespół niezwykle przydatnych elementów zamiennych montowanych na wózkach widłowych oraz podnośnikach w celu usprawnienia ich pracy, a także, by zwiększyć możliwości transportu materiałów o charakterze innym niż popularne palety. Jaki osprzęt jest najbardziej przydatny? Dowiedz się z naszego tekstu!

Widły, przedłużki i co jeszcze?

Nie każdy wie, iż widły do wózków widłowych oraz przedłużki do wideł to także wymienny osprzęt. Elementy te, jako że są najczęściej montowane do wózków wydawałyby się być integralną częścią pojazdów, jednak tak nie jest. W razie potrzeby z łatwością można dokupić widły do urządzeń o dowolnej długości, budowie, czy sposobie montażu. Wszystko w zależności od potrzeb oraz konstrukcji wózka, na którym będą one montowane.
Wśród elementów tego typu znalazły się m.in:
- widły antystatyczne,
- widły teleskopowe,
- widły wysuwane,
- czy widły z powierzchnią antypoślizgową.

Dodatkowo, na rynku dostępne są także przedłużki do wideł, które wykorzystuje się w sytuacji, gdy chce się szybko zwiększyć długość roboczą wideł, bez konieczności wymiany ich na inne. Spotkać można dwa typy przedłużek:
- pełne - wykonane z profilu zamkniętego. Cechujące się dużą wytrzymałością.
- puste - z profilu otwartego. Lekkie, ale mniej stabilne i trwałe.
Poza widłami oraz przedłużkami osprzęt do wózków widłowych to jeszcze więcej akcesoriów, które ułatwiają transport, a także wykonywanie innych, mniej typowych dla wózków podnośnikowych, czynności.

Co do transportu materiałów sypkich?

łyżka do wózka widłowego

Ogromną zaletą dodatkowego osprzętu są wszystkie elementy, które wykorzystywać można do transportowania ładunków innego typu niż palety. Mowa tu przede wszystkim o materiałach sypkich takich jak: piasek, żwir, ziemia (w branży budowlanej) czy np. zboża (w rolnictwie). Wykorzystując łyżki chwytające, czerpaki czy kontenery tego typu produkty z łatwością mogą zostać przewiezione przez wózki widłowe czy teleskopowe platformy robocze.
Dobór odpowiedniego osprzętu powinien opierać się w tym przypadku ściśle na właściwościach transportowanych materiałów. Ważne będą:
- wartość gęstości nasypowej,
- pojemność,
- sposób montażu
- a w przypadku wybranych także - opcja hydraulicznego otwierania.
Skorzystanie z osprzętu do wózków widłowych ułatwiającego przewóz sypkich towarów, sprawia, że wózki widłowe jezdniowe zyskują nowe funkcje i stają się bardziej wielofunkcyjne i uniwersalne.

Inne funkcje wózków widłowych - osprzęt nietypowy

Osprzęt do wózków widłowych to nie tylko elementy, które ułatwiają proces przenoszenia oraz przewożenie:
- palet, kartonów oraz skrzyniopalet - za pomocą wideł,
- beczek czy bel siana - przy użyciu chwytaków,
- ładunków sypkich - dzięki łyżkom, nabierakom czy kontenerom,
- wielkogabarytowych, nieforemnych części konstrukcyjnych czy elementów - do czego wykorzystywane są wysięgniki.

Wymienny osprzęt to także akcesoria umożliwiające nadanie wózkom widłowym całkowicie nowego charakteru i nowych nieposiadanych dotąd funkcji. Te elementu osprzętu to np.:
- myjki ciśnieniowe,
- pługi śnieżne,
- wciągarki.
Zastosowanie powyższych elementów sprawia, że wózki jezdniowe podnośnikowe zostają zaadaptowane do całkowicie nowych ról, które do tej pory należy do innego typu urządzeń - odśnieżarek czy dźwigów. Wybór wymiennego osprzętu, sprawia, że jeden wózek widłowy zyskuje wiele nowych funkcji i może zastąpić nawet kilka całkowicie odmiennych urządzeń.

nietypowy osprzęt zamiatarka

Czy każdy wózek widłowy to potrafi?

Nie wszystkie wózki jezdniowe podnośnikowe są identyczne, na co warto zwrócić uwagę także wybierając dodatkowy osprzęt. Wózki widłowe czołowe (szczególnie te z napędem spalinowym) można wyposażyć w akcesoria takie jak: przesuwy boczne czy przedłużki do wideł. By zastosować bardziej zaawansowane elementy osprzętu, konieczne jest wykorzystanie wózków widłowych terenowych, na których to zamontować można np. chwytaki, czerpaki, myjki czy pługi.
Z kolei z niektórymi elementami poradzą sobie tylko i wyłącznie duże wózki teleskopowe, które spotkać można np. na placu budowy. To one odpowiadają w większości za transportowanie ładunku wielkogabarytowego czy produktów sypkich. Możliwe jest zamontowanie na nich także niewielkich koszy, czy platform roboczych, dzięki którym możliwe jest nie tylko unoszenie ładunków, ale również pracowników.

Podsumowanie

osprzęt do wózków widłowych podsumowanie

W powyższym artykule zaprezentowaliśmy najbardziej popularne i najczęściej wykorzystywane elementy osprzętu do wózków widłowych. Skorzystanie z tych dodatkowych akcesoriów znacząco podnosi komfort pracy, sprawiając, że pojedynczy sprzęt zyskuje wiele dodatkowych umiejętności.
Więcej o osprzęcie do wózków dowiecie się z artykułu "Osprzęt do wózków widłowych - rodzaje i przeznaczenie".

Ostatnio zmieniany w piątek, 18 marzec 2022 09:40
Zaloguj się by skomentować