Zaloguj się

Volkswagen Poznań udostępnia powierzchnie magazynowe na potrzeby pomocy ofiarom wojny na Ukrainie

  •  Oprac. M.T.
  • Kategoria: Logistyka

Na terenie Volkswagen Poznań, w ścisłej współpracy z PCK utworzono magazyn darów dla uchodźców wojennych z Ukrainy. To kolejny punkt na mapie Poznania, do którego także mieszkańcy mogą dostarczać dary dla potrzebujących. W obsługę magazynu zaangażowali się wolontariusze – pracownicy Volkswagen Poznań.

Poznań, 17 marca 2022 r. Volkswagen Poznań, w ścisłej współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem uruchomił na terenie fabryki w Poznaniu magazyn logistyczny, w którym gromadzone są artykuły przeznaczone dla uchodźców i ofiar wojny na Ukrainie. W wolontariacką pracę w magazynie zaangażowali się pracownicy Volkswagen Poznań. W pierwszych dniach zapisów swoją chęć do pracy przy przeładunku darów zgłosiło już blisko 150 pracowników spółki. „Jesteśmy niezwykle dumni i wdzięczni widząc wielką mobilizację, zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy przez naszych pracowników. Działając wspólnie udowadniamy, że uniwersalne wartości takie jak wolność, pomoc potrzebującym i współpraca są fundamentem naszego codziennego życia” - podkreśla Dietmar Mnich, prezes zarządu Volkswagen Poznań.

Na terenie zakładu Volkswagen Poznań w Poznaniu uruchomiono magazyn Polskiego Czerwonego Krzyża, w którym gromadzona jest pomoc materialna przeznaczona zarówno dla mieszkańców Ukrainy, którzy w Polsce znaleźli schronienie przed wojną, jak i ta, która ma być następnie wysłana bezpośrednio do naszego wschodniego sąsiada. Co ważne, to tutaj również mieszkańcy Poznania - zwłaszcza jego wschodniej części - mogą przynosić przygotowane przez siebie dary, które trafią następnie do potrzebujących uchodźców. Do najpotrzebniejszych dzisiaj artykułów należą przede wszystkim:

  • żywność sucha z długim terminem przydatności: mleko modyfikowane dla dzieci, konserwy, olej, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach,
  • artykuły higieniczne: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń,
  • środki opatrunkowe, zwłaszcza na zranienia i oparzenia
  • koce i śpiwory
  • przedłużacze, nagrzewnice i agregaty prądotwórcze

Gdy w grudniu spotkaliśmy się z przedstawicielami firmy, by przyjąć elektrycznego Volkswagena e-Crafter, nikt z nas nie spodziewał się, że nasza współpraca zostanie wkrótce naznaczona tragedią wojny. Jednak to z czym przyszło nam się zmierzyć, wymaga współpracy, wspólnego i skoordynowanego wysiłku. Dziękuję bardzo za ten gest solidarności z cierpiącymi ofiarami wojny w Ukrainie. Jestem przekonana, że razem możemy zrobić jeszcze wiele dobrego dla drugiego człowieka – powiedziała Beata Kozak-Cieszkiewicz, dyrektor Okręgowego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Poznaniu podczas symbolicznego otwarcia magazynu.

Wspólna akcja PCK i Volkswagen Poznań była możliwa dzięki dobremu przygotowaniu obu podmiotów do konkretnych działań pomocowych. Mówi o tym Agnieszka Olenderek, członek zarządu ds. finansowych, IT i zakupów Volkswagen Poznań: „Polski Czerwony Krzyż i Volkswagen Poznań to wiodący przedstawiciele struktur humanitarnych i biznesu. Społeczna wrażliwość i pomocowe know-how są gwarancją, że podejmowane przez nas działania będą efektywne i skuteczne.”

W pomoc ofiarom wojny i w wolontariacką pracę w magazynie zaangażowali się pracownicy Volkswagen Poznań. Choć zapisy trwają dopiero od kilku dni, do pomocy zgłosiło się już 150 osób, a kolejne już potwierdzają swój akces do wsparcia w następnych tygodniach.

Praca wolontariuszy polega głównie na sortowaniu, liczeniu, pakowaniu i katalogowaniu darów, które są dostarczane do magazynu z różnych miejsc. Często są to zbiórki prowadzone w różnych instytucjach, które wymagają posortowania i przygotowania do wysyłki – częściowo również bezpośrednio do Ukrainy. Do magazynu trafią także dary ofiarowane przez pracowników Volkswagen Poznań oraz dary pochodzące od pracowników niemieckich zakładów Volkswagena.

W krótkim czasie udało się zorganizować niezbędną przestrzeń logistyczną, w której nasi pracownicy - wolontariusze dokładają swoją cegiełkę do pomocy Ukrainie. Bardzo dziękuję wszystkim naszym pracownikom Volkswagen Poznań za tak ogromne zaangażowanie, a przedstawicielom Polskiego Czerwonego Krzyża za doskonałą współpracę! - mówi Jolanta Musielak, członek zarządu Volkswagen Poznań ds. personalnych i organizacji.

– Słowo "solidarność’"nabrało w ostatnim czasie zupełnie nowego znaczenia. Na naszych oczach, ręka w rękę współpracują ze sobą przepełnieni empatią i zrozumieniem potrzeb pracownicy, pracodawcy, instytucje i organizacje pozarządowe. Jednoczy nas wspólny cel, pomoc potrzebującym, pomoc naszym sąsiadom – dodaje Piotr Olbryś, przewodniczący struktur NSZZ Solidarność w Volkswagen Poznań. „Chciałbym bardzo mocno podziękować naszym pracownikom i zarządowi Volkswagen Poznań za tak wielkie zaangażowanie i okazywanie głębokiej solidarności. To nasza powinność, nie tylko jako największego pracodawcy w regionie, ale również, a może przede wszystkim, jako ludzi.”

Oprócz oddania na potrzeby PCK powierzchni magazynowych, spółka Volkswagen Poznań świadoma potrzeb logistycznych, udostępniła również PCK flotę lekkich samochodów dostawczych: Volkswagenów Caddy, Volkswagenów T6.1. Ponadto w ubiegłym roku Volkswagen Poznań przekazał Grupie Ratownictwa PCK Poznań produkowanego we Wrześni elektrycznego Volkswagena e-Craftera.

Żródło: Volkswagen

Czytaj także:
DB uruchamia operację most kolejowy z pomocą humanitarną dla Ukrainy
Międzynarodowy HUB pomocy humanitarnej we Wrocławiu już działa
Logistyka łączy siły, by pomóc Ukrainie

Zaloguj się by skomentować