Zaloguj się

Prologis Park Warsaw Żerań buduje magazyn wykonany w technologii BIM

  •  Oprac. M.T.
  • Kategoria: Logistyka

Przyszłością na rynku nieruchomości są nowe technologie projektowania obiektów magazynowych z wykorzystaniem narzędzi BIM czyli Building Information Modeling (BIM). Ta technologia bazuje na trójwymiarowych modelach, dzięki którym specjaliści w dziedzinie architektury, inżynierii i budownictwa zyskują lepszy wgląd w projekt oraz otrzymują narzędzia umożliwiające skuteczniejsze planowanie, projektowanie i budowanie obiektów oraz towarzyszącej im infrastruktury, a następnie zarządzanie nimi.

– Wykorzystując technologię BIM można tworzyć wizualizacje inwestycji na każdym etapie jej powstawania, odzwierciedlając wszystkie rzeczywiste parametry i właściwości obiektu. BIM zapewnia również wsparcie przy projektowaniu rozwiązań zmniejszających zapotrzebowanie i zużycie energii w taki sposób, aby były zgodne polityką redukcji śladu węglowego i mam nadzieję, że będzie w ten sposób wykorzystywany na szeroką skalę w budownictwie i zarządzaniu budynkami – powiedział Jarosław Bicki, Project Manager, Prologis.

Cyfrowe planowanie i projektowanie obiektów dystrybucyjnych stanowi podstawę prawdziwie efektywnej eksploatacji magazynu. Nie chodzi jedynie o atrakcyjną formę wizualizacji obiektu w 3D, ale o zawarte w nim informacje takie jak powierzchnia i kubatura pomieszczeń, oraz liczba i wielkość drzwi, okien, doków, ich umiejscowienia czy też zestawienia ilości potrzebnych materiałów.

Taka symulacja rzeczywistości przy wykorzystaniu BIM pozwala sprawnie sporządzać kosztorysy i w szerokim zakresie przeprowadzać analizy charakteryzujące projekt budynku, np. odnoszące się do kosztów materiałów budowlanych, rocznego zapotrzebowania na energię czy statyki konstrukcji. Spośród testowanych wersji można ostatecznie wybrać tę najlepszą, najbardziej energooszczędną i funkcjonalną. Tym samym jesteśmy w stanie być o krok przed tym, co przyniesienie przyszłość.

Zródło: Prologis

Czytaj także:
Nowoczesny magazyn dla Bridgestone
Magazyn przyszłości - czy czeka nas pełna automatyzacja?
Automatyczny magazyn Jungheinrich dla firmy Coca-cola
Volkswagen Poznań uruchamia automatyczny magazyn mniejszych podzespołów samochodowych

Zaloguj się by skomentować