Zaloguj się

Celius zrewolucjonizuje zarządzanie sytuacjami kryzysowymi w biznesie

Polski startup Celius wprowadzi wkrótce na rynek rewolucyjne rozwiązanie informatyczne pomagające zarządzać sytuacjami kryzysowymi np. zbiorowym wypadkiem komunikacji publicznej w gminie, atakiem hakerów na serwery firmy czy sytuacją związaną z atakiem terrorystycznym. Aplikacja będzie możliwa do pobrania zdalnie przez internet w wersji mobilnej np. na smartfony oraz na laptopy i komputery stacjonarne. Celius na budowę systemu informatycznego otrzymał dofinansowanie w wysokości niemal 1 mln złotych od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Sytuacje kryzysowe w firmach, gminach czy miastach oznaczają czasem zagrożenie dla ludzkiego życia, funkcjonowania biznesu, często wiąże się z perspektywą odpowiedzialności karnej. Chaos i bezradność są najczęstszym stanem podczas takich wydarzeń. W zarządzaniu kryzysowym jest kilka elementów, które są kluczowe dla procesu zarządzania kryzysowego: zainicjowanie informacji o kryzysie przez pracownika firmy lub urzędnika w gminie, potwierdzenie, że faktycznie mamy do czynienia z kryzysem oraz wstępna ocena skali kryzysu. Trzeba też szybko zmobilizować członków zespołu kryzysowego do osiągnięcia gotowości do aktywnego zarządzania i kontroli incydentu. Muszą oni mieć jednoczesny dostęp do scenariusza kryzysowego prowadzącego ich krok po kroku, aktualnych przepisów prawa, dokumentów wykonywanych czynności przez wszystkie służby w czasie wypadku czy generowanych raportów z przebiegu zdarzenia. Do tej pory cały taki proces inicjował człowiek, teraz będzie to robić aplikacja polskiej firmy Celius. Dzięki rozwiązaniu informatycznemu zainstalowanemu na komórce, laptopie czy komputerze władze firmy czy np. samorządu, w momencie zaistnienia groźnej sytuacji, mogą zdalnie wspomagać, uczestniczyć, kontrolować działania w czasie rzeczywistym.

- Dochodzi do groźnego wypadku komunikacji publicznej na terenie gminy, do firmy czy urzędu miasta dzwoni ktoś z informacją o bombie albo pojawia się agresywny petent - wystarczy wtedy wcisnąć przycisk alert w aplikacji i ona sama zawiadamia wszystkich zainteresowanych o niebezpiecznej sytuacji, pokazuje jakie podjąć kolejne kroki, czy ewakuować wszystkich pracowników i jakie służby powiadomić. Rozwiązanie zawiera scenariusze, które są w stanie przewidzieć przebieg sytuacji kryzysowej. System ma m.in. zaszyte informacje dotyczące podstawy prawnej wykonywanych działań, zestaw kontaktów do służb, który uruchamia się po decyzji lidera zespołu kryzysowego. Aplikacja przede wszystkim automatycznie informuje oraz organizuje odpowiedni zespół kryzysowy, wykorzystując wewnętrzny system komunikacji i geolokalizacji oraz organizacji pracy. Wszystkie dane w aplikacji są szyfrowane, również proces przekazywania danych. Co ważne w dzisiejszych czasach zespół kryzysowy ze względów bezpieczeństwa może być a czasami powinien być rozproszony w różnych miejscach Polski. Aplikacja umożliwia zdalne prowadzenie sytuacji kryzysowej. Jednym z pierwszym podmiotów którzy skorzystają z aplikacji będzie gmina Bystrzyca Kłodzka. Już za kilkanaście dni w terenie samorządowcy przetestują jej działanie. - tłumaczy Michał Lorenc, Prezes Zarządu Celiusa.

Dzięki nowemu na rynku rozwiązaniu pracownicy firmy czy urzędu w czasie sytuacji kryzysowej otrzymują aktualne informacje, polecenia, zalecenia i rekomendacje. Aplikacja Celius zawiera niezbędne checklisty, formatki i instrukcje postępowania. Rozwiązanie daje też możliwość automatycznego raportowania całego przebiegu procesu zarządzania kryzysowego z opcją rejestracji rozmów członków zespołu kryzysowego. Taki raport można wygenerować w kilka sekund. Może on stanowić niezbędny materiał dowodowy na potrzeby ubezpieczyciela, banków, organów kontroli, organów ścigania, audytorów. Każde działanie jest zarejestrowane w raporcie: kto, kiedy i jaką wykonał czynność, załączone są dokumenty generowane w procesie, wymiana korespondencji z popapów, oraz zarejestrowane rozmowy na komunikatorze. Wygenerowany w ten sposób raport może być potwierdzeniem wykonywania obowiązków zarządu w sytuacji kryzysowej z należytą starannością. Aplikacja była budowana przez ostatni rok m.in. dzięki wsparciu przez dofinansowanie w wysokości 1 mln złotych ze strony Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

- Aplikacja będzie oferowana w modelu SaaS, czyli dostępna w chmurze jako usługa. Jest to model dystrybucji oprogramowania, który wiąże się z dokonywaniem płatności za konkretne funkcje określonej aplikacji. Za pośrednictwem Internetu udostępniane jest programowanie, nie ma więc potrzeby instalacji oraz uruchamiania programu na komputerze. Z aplikacji można korzystać na komórce, laptopie czy komputerze. Wersja podstawowa w abonamencie może obsługiwać organizację liczącą około 200 pracowników. Jestem przekonany, że w dobie pandemii i wojny w Ukrainie, nasze rozwiązanie przyśpieszy ułatwiając zarządzanie w trudnych momentach dla firmy czy urzędu - dodaje Jarosław Śmigiel, członek Zarządu Celiusa.

Aplikacja wykorzystuje odpowiednie systemy logowania i hierarchę dostępów, separację danych każdego klienta, bezpieczne kopie bezpieczeństwa i weryfikację wysokiej dostępności. Jest więc zabezpieczona podobnie jak najlepsze rozwiązania bankowe. Rozwiązanie będzie dostępne na komputery osobiste, komórki i laptopy.

Czytaj także:
Magazynowe systemy informatyczne w nowej rzeczywistości
Aplikacja InPost Mobile z nową funkcjonalnością - zwroty bez druku etykiety
Pinquark - system WMS w twoim magazynie w ciągu 24 godzin

Zaloguj się by skomentować