Zaloguj się

87 hybrydowych Solarisów wyjedzie na ulice Barcelony

Solaris zdobył zamówienie na 87 autobusów hybrydowych, które będą obsługiwać metropolitalny obszar Barcelony. Hybrydową flotą będzie zarządzać AMB (Area Metropolitana de Barcelona), instytucja zarządzająca miejskim transportem w mieście i sąsiednich gminach. Dostawy niskoemisyjnych Urbino rozpoczną się w listopadzie 2023 roku.

Na Barcelony i okalających ją 36 gmin wyjedzie 87 autobusów hybrydowych marki Solaris. 12-metrowe pojazdy Urbino 12 hybrid dołączą do 30 identycznych modeli, które AMB zamówiło od producenta w marcu 2021. Ta imponująca inwestycja jest spójna z kierunkiem obranym przez największe miasto Katalonii, by od 2021 roku kupować wyłącznie pojazdy nisko- lub bezemisyjne.

Wszystkie zamówione pojazdy będą cechować się wyposażeniem podobnym do tego, jakie posiadają modele zamówione w 2021 roku. Na pokładzie będzie znajdował się napęd hybrydowy, składający się z elektrycznego silnika trakcyjnego oraz silnika spalinowego o mocy ponad 150 kW, spełniającego normę Euro 6. Dzięki superkondensatorom, magazynującym i wykorzystującym energię pozyskiwaną z rekuperacji, autobusy osiągną niższe zużycie energii i tym samym – poziom emisji. Podobną oszczędność energii zapewni funkcjonalność Arrive & Go, czyli system, który wyłącza silnik podczas podjeżdżania do przystanku, ponownie włączając go podczas odjazdu. Praca wyłącznie na silniku elektrycznym zmniejsza hałas i emisję spalin w danym miejscu – z korzyścią dla mieszkańców miast.

Pracując w trybie Arrive & Go, autobusy będą ostrzegać pieszych o obecności pojazdu z napędem elektrycznym za pomocą sygnałów dźwiękowych. Komfort pasażerów zwiększy klimatyzacja całopojazdowa, gniazda USB dostępne dla wszystkich podróżujących, a także nowoczesny system informacji pasażerskiej i białe tablice LED. W trosce o bezpieczeństwo podróżujących, plastikowe elementy siedzeń pasażerów zostaną pokryte powłoką antybakteryjną. Bezpieczeństwo zwiększą także kamery w miejscu tradycyjnych lusterek bocznych. System ten gwarantuje kierowcy lepszą widoczność w silnym słońcu, w czasie deszczu oraz po zmroku.

Źródło: Solaris

Czytaj także:
Pierwsze autobusy wodorowe dla Poznania
Solaris nie zwalnia tempa i dostarcza kolejne przegubowe Urbino 18 Electric do Niemiec
50 gazowych solarisów wjedzie do Tallina

Zaloguj się by skomentować