Zaloguj się

Dostawy przesyłek bez kuriera. Udana premiera robokuriera w Tallinie

Estońska firma Cleveron Mobility, opracowująca technologie pojazdów bezzałogowych, oraz estoński oddział DPD (DPD Eesti) przejdą do historii jako pierwsze w Europie firmy dostarczające paczki do klienta za pomocą autonomicznego pojazdu bez kierowcy. Robokurier, którego premiera miała miejsce w Tallinie – dzięki elastycznej ładowności i możliwości poruszania się po drogach publicznych, może być dobrą alternatywą dla samochodów dostawczych na paliwa konwencjonalne.

Autonomiczny pojazd, produkowany przez Cleveron Mobility, został opracowany jako zrobotyzowany kurier, obsługujący dostawy ostatniej mili w sposób bardziej wydajny, elastyczny i przyjazny dla środowiska. Według dyrektora generalnego Cleveron Mobility, Arno Kütta, robokurierzy mogą transportować towary do kilku miejsc, podobnie jak konwencjonalne samochody dostawcze, z tą różnicą, że bez udziału kierowcy. Stwarza to bardziej wydajne możliwości dostawy i jest sposobem na obniżenie rosnących kosztów w sektorze doręczania paczek.

Rynek e-commerce nadal dynamicznie rośnie. Zaspokojenie popytu wymaga coraz większej ilości realizowanych transportów. Wraz ze stałym spadkiem liczby kierowców widzimy, że autonomiczne rozwiązania są kluczem do zaspokojenia dostaw ostatniej mili na całym świecie. Cleveron Mobility zdecydowanie chce znaleźć się w światowej czołówce w tej dziedzinie i osiągnąć pozycję lidera rynku – wyjaśnił Kütt.

Dzięki autonomicznym robotom-kurierom miasta są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska, zmniejszając emisję CO2 i oddziaływanie hałasu. Zdaniem Remo Kirssa, dyrektora generalnego DPD Eesti, zrównoważona inteligentna logistyka miejska jest jednym z fundamentów DPD, a wprowadzenie elektrycznych samochodów dostawczych należy do rozwiązań, które firma z powodzeniem wdraża.

Widzimy, że wprowadzenie autonomicznych zrobotyzowanych kurierów w dostarczaniu paczek jest bardzo ważnym - kolejnym krokiem wśród metod dostawy przyjaznych dla środowiska. Cieszymy się, że jesteśmy pierwszą firmą kurierską w Europie, która uruchomiła usługę doręczania paczek z wykorzystaniem autonomicznego robota kurierskiego bez kierowcy w publicznej przestrzeni miejskiej. Pozwoli nam to na dalsze wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań oraz zachęcanie mieszkańców i konsumentów do podejmowania świadomych ekologicznie decyzji przy wyborze usług i produktów – powiedział Kirss.

Robot kurierski porusza się po drogach publicznych w promieniu około 5 kilometrów, dostarczając paczki między różnymi miejscami docelowymi. Jego autonomiczna platforma kurierska może być wyposażona w różne aplikacje i być przystosowana nie tylko do dostarczania paczek (o różnych rozmiarach), ale również jedzenia, czy spełniać funkcję mobilnego automatu.

Źródło: DPDGroup, Metaadvisory Estonia.

Czytaj także:
Human Robot Interaction. Robot – zabawny kolega z pracy?
Powstaje największy na świecie hub dla cobotów i autonomicznych robotów mobilnych (AMR)
GXO rozwija flotę autonomicznych robotów w Wielkiej Brytanii i Holandii

 

Zaloguj się by skomentować