Zaloguj się

Panattoni, z drugą w tym roku i czwartą w ogóle certyfikacją BREEAM na poziomie "Excellent” w Polsce.

  •  Oprac. M.T.
  • Kategoria: Logistyka

Certyfikacją BREEAM na poziomie "Excellent” otrzymał obiekt wybudowany na potrzeby branży e-commerce. Inwestycja o powierzchni blisko 108 000 m kw. powstała dla DHL Supply Chain, największej firmy logistycznej na świecie. W Polsce portfolio obiektów Panattoni potwierdzonych zielonymi certyfikatami to ok. 5,3 mln m kw., a w planach jest kolejne 3,5 mln m kw. powierzchni.

Certyfikacji czas. Od momentu wprowadzenia BREEAM Excellent do standardu, Panattoni certyfikowało w ten sposób już ponad 400 000 m kw. powierzchni, a drugie tyle oczekuje na ocenę. Dodatkowo od początku br. certyfikację BREEAM na poziomie „Very Good”, zdobyło już trzynaście innych, wybudowanych wcześniej przez Panattoni obiektów o łącznej powierzchni ponad 260 000 m kw. Tym samym deweloper może pochwalić się ponad 5 mln m kw. powierzchni, która pozytywnie przeszła proces certyfikacji środowiskowej w Polsce i kolejnymi 3,5 mln w planach na ten rok.

Zlokalizowany w Żernikach Wielkopolskich BTS DHL Supply Chain to drugi w tym roku obiekt certyfikowany na poziomie ”Excellent”. Uzyskany przez magazyn wynik to 74,2 proc. Aż w trzech kategoriach ocena sięgnęła jednak najwyższego poziomu „Outstanding”.

W kategorii „Woda” obiekt zdobył maksymalne 100 punktów. Taka ocena to efekt wprowadzenia szeregu rozwiązań, które pozwalają na redukcję jej zużycia. Z jednej strony to m.in. urządzenia o ograniczonym przepływie wody, perlatory czy elektrozawory. Z drugiej - nasadzenia rodzimej roślinności na terenie działki. Dzięki zatrudnieniu ekologa i dostosowaniu roślinności do lokalnych ilości opadów, nie wymaga ona podlewania.

- Tego typu rozwiązania powodują, że oszczędność wody w podpoznańskim obiekcie sięga aż 60,5 proc. w stosunku do przeciętnego modelu zużycia. To naprawdę dużo. Musimy pamiętać o tym, że Polska należy do najuboższych w wodę krajów w Europie i pustynnieje na naszych oczach. Zresztą ograniczenie zużycia wody – obok wymiaru ekologicznego – przynosi też wymierne korzyści samym najemcom, bo oszczędzają na opłatach za nią. Certyfikowane obiekty to także oszczędności energii, która w przypadku budynku w Żernikach sięga ponad 18 proc. w skali roku.– wyjaśnia Emilia Dębowska, Sustainability Director, Panattoni.

Zrównoważone życie budynku. Wysokie noty – na poziomie „Outstanding” - obiekt zyskał także w kategorii „Odpady” (86 pkt.) oraz „Zdrowie i Komfort Użytkowników” (91 pkt.). Gospodarka odpadami jest niezwykle istotna zarówno z punktu zrównoważonego rozwoju, jak i poziomu certyfikacji obiektów. Dotyczy przy tym nie tylko samego procesu budowy, ale również późniejszego zarządzania całym obiektem.

Przy budowie BTS DHL Supply Chain recyklingowi poddano aż 86,68% odpadów. Do budowy użyto drewna pochodzącego wyłącznie z legalnych źródeł o znanym łańcuchu dostaw oraz materiałów posiadających certyfikaty EPD w ilości większej niż maksymalna premiowana w certyfikacji. Budynek i jego otoczenie przygotowano jednak przede wszystkim na zachodzące zmiany klimatyczne w dłuższej perspektywie. Dobór materiałów i zastosowane rozwiązania mają go uchronić przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Jednocześnie przygotowano także Strategię Adaptację Obiektu do zmian funkcjonalnych. Pozwoli ona ograniczyć w przyszłości roboty budowlane związane z rozbudową lub zmianą przeznaczenia budynku. Wynik Analizy Cyklu Życia Budynku na poziomie 88,9% potwierdza maksymalne zmniejszenie zużycia energii, emisji i wpływu na środowisko w całym cyklu życia budynku.

W trosce o pracowników. Bez wątpienia, długiemu cyklowi życia budynku sprzyjać będzie dbałość z jaką deweloper podszedł do rozwiązań służących jego przyszłym pracownikom. W obiekcie ograniczono koncentrację i cyrkulację zanieczyszczeń zewnętrznych, zadbano o odpowiedni poziom komfortu termicznego oraz to, by hałas w pomieszczeniach nie przekraczał dopuszczalnego poziomu. Wprowadzono rozwiązania chroniące przed skażeniem wody. Cały obiekt dostosowanie do różnych grup użytkowników i zaprojektowano bez barier.

Udogodnienia transportowe dla użytkowników parku dostosowano do lokalizacji budynku i jak najmniejszej emisji CO2. Zapewniono parking dla autobusów, a rozkład ich jazdy skorelowano z systemem zmian pracowniczych. Przygotowano infrastrukturę sprzyjającą ruchowi rowerowemu, m.in. dogodnie położone, oświetlone i zadaszone wiaty rowerowe. Zapewniono miejsca do ładowania samochodów elektrycznych oraz wyznaczono i oznakowano priorytetowe miejsca postojowe dla osób korzystających ze wspólnych przejazdów (car sharing).

Czytaj także:
Boeing Distribution Services wynajął 3000 mk. w Panattoni Park Rzeszów Airport III
W Jasionce k. Rzeszowa powstaje nowy magazyn LPP
Shim-Pol wprowadza się do Prologis Park Warsaw-Żerań

Zaloguj się by skomentować