Zaloguj się

Dlaczego coraz więcej firm wybiera system do planowania i optymalizacji tras?

Rynek pod względem realizacji dostaw ulega ciągłym zmianom. Klienci kupujący produkty i usługi przez sklepy internetowe oraz platformy B2B chcą coraz szybszego i tańszego transportu, przy czym koszty utrzymania floty nie ulegają zmniejszeniu. Sprawne realizowanie dostaw nie stanowi już tylko przewagi - staje się niezbędne do konkurowania z ofertami innych firm. Cyfryzacja to konieczność wymuszona przez rynek, dlatego wśród firm transportowych i dostawczych obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na oprogramowanie do szybkiego i efektywnego planowania tras.

Jak działa system do planowania i optymalizacji tras?
Optymalizator tras to oprogramowanie, które dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji umożliwia szybkie wyznaczanie efektywnych tras z wieloma postojami. Proces jest jednak dużo bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. Efektywność przejazdu może być wyliczana na podstawie takich parametrów jak: długości trasy, jej czas, koszt czy osiągnięty zysk. Ponadto aplikacja bierze pod uwagę wiele warunków takich jak np. okna czasowe, ładowność pojazdu, opcje pickup / delivery czy sytuacje drogowe. System zapewnia pełną kontrolę nad całym procesem związanym z obsługą ostatniej mili. Jego zadania są realizowane na trzech kluczowych liniach: praca logistyka, praca kierowcy oraz komunikacja ze zleceniodawcą.

Redukcja kosztów operacyjnych - główny cel wykorzystania systemu w organizacji
Logistyka ostatniej mili należy do najdroższego etapu realizacji zamówienia. Dodatkowo ze względu na rosnącą inflację i ceny paliw wydatki na flotę pojazdów zaczynają rosnąć do niespotykanych dotąd rozmiarów. Firmy szukając sposobów na redukcję kosztów, coraz częściej wybierają technologiczne rozwiązania. Odnotowuje się, że organizacje, które przechodzą z ręcznego planowania tras do zautomatyzowanego procesu, mogą obniżyć koszty transportu o 10–30%, osiągając równocześnie szybki zwrot z inwestycji. Tak wysoki poziom redukcji kosztów to wynik efektywnego wykorzystania zasobów, między innymi:

  • zmniejszenia przebytych kilometrów,
  • zwiększenia liczby zrealizowanych zadań,
  • skrócenia czasu realizacji dostaw,
  • eliminacji lub redukcji opóźnień.

Optymalizacja tras jako narzędzie zwiększające jakość obsługi klienta
Redukcja kosztów floty nie jest jedynym powodem, dla którego firmy decydują się na wykorzystanie optymalizatora tras. Jednym z coraz ważniejszych, ale i trudniejszych aspektów logistyki jest transparentność i komunikacja z klientem na etapie dostawy. Klienci oczekują nie tylko szybkości realizacji zamówienia, chcą być odpowiednio poinformowani i znać szacowany termin dostawy. ETA (Estimated Time of Arrival) staje się coraz bardziej istotnym parametrem w branży TSL. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii do optymalizacji tras, firmy flotowe mogą oferować terminowe dostawy z trafnym ETA.

Możliwość zawarcia umowy SLA
Umowa SLA (Service Level Agreement) jest dokumentem podpisywanym pomiędzy usługodawcą i usługobiorcą i zawiera zapisy o gwarancji warunków współpracy. Na skutek odpowiednio poukładanych procesów logistycznych firma realizująca dostawy lub inne usługi transportowe może zagwarantować potencjalnym klientom określony poziom usług przez cały okres trwania umowy. Optymalizacja tras pozwala dokładnie poznać możliwości własnej floty oraz szczegółowo zaplanować działania, aby były wykonywane terminowo i bezbłędnie.

Prezentowanie wysokiego współczynnika OTIF
Optymalizacja tras pozwala podnieść i utrzymać wydajność floty na stałym, wysokim poziomie. Efektywność floty pojazdów można policzyć przy pomocy współczynnika OTIF — On Time in Full. Pokazuje on procentowy stosunek dostarczonych i kompletnych zamówień, które trafiły do klientów w ustalonym terminie. Planowanie tras za pomocą przeznaczonego do tego optymalizatora umożliwia podniesienie współczynnika OTIF i utrzymanie go w wartościach bliskich 100%. Prezentowanie klientom wysokich wartości współczynnika ukaże firmę w odpowiednim świetle i pomoże kontrahentom podjąć decyzję o zawarciu współpracy.

Regularne i automatyczne zbieranie danych
Optymalizator tras działa na podstawie map w czasie rzeczywistym. Z racji tego koordynator zarządzający działaniami zespołu może szybko i skutecznie reagować na sytuacje kryzysowe oraz jest doskonale poinformowany o statusie realizowanych zadań. Jednocześnie w trakcie pracy na narzędziu zbiera ono dane do raportów i analiz. Oprogramowanie posiada funkcję generowania automatycznych raportów, a co za tym idzie, daje wgląd do realnych i aktualnych danych o funkcjonowaniu floty. Na ich podstawie można przeprowadzać szczegółowe analizy i co za tym idzie, stale ulepszać procesy, znajdować pola dla oszczędności i oferować coraz doskonalszą obsługę swoim klientom.

Technologia na wyciągniecie ręki
Firmy logistyczne i flotowe powinny reagować na nieustanne zmieniające się potrzeby klientów. Obecnie korzystanie z najnowszych technologii i modeli biznesowych skoncentrowanych na kliencie są domeną liderów branży TSL. Okazuje się jednak, że zastosowanie systemu do planowania i optymalizacji tras nie jest zarezerwowane jedynie dla największych firm. Dostępność rozwiązania w modelu SaaS i łatwość pracy z systemem sprawia, że jest on dużo prostszy do implementacji w porównaniu z innymi rozwiązaniami branżowymi np. TMS.

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach optymalizatora tras i tego, w jaki sposób może usprawnić działanie Twojej floty pojazdów? Zachęcamy do kontaktu z ekspertami rozwiązania Routimo i skorzystania z bezpłatnego testu przez 7 dni.

Zaloguj się by skomentować