Zaloguj się

Sprzedaż pięciu parków logistycznych Panattoni w Polsce za 160 mln Euro

  •  Oprac. M.T.
  • Kategoria: Logistyka

Panattoni, największy w Europie deweloper oraz inwestor kapitału w sektorze nieruchomości przemysłowych i logistycznych, sprzedał pięć parków logistycznych w Polsce. Nabywcą portfolio w pełni wynajętych obiektów o łącznej powierzchni 230 000 m kw. jest północnoamerykański fundusz inwestycyjny.

Trzy ze sprzedanych parków logistycznych znajdują się w Warszawie - jeden w pobliżu lotniska a dwa w zachodniej części stolicy Polski. Czwarty zlokalizowany jest na wschodzie Poznania, w strategicznym miejscu przy autostradzie A2 między Warszawą a Berlinem. Ostatni - w pobliżu Radomia w centralnej Polsce, 100 km na południe od Warszawy.

– Panattoni, po ukończeniu inwestycji zgodnie z harmonogramem i budżetem, z sukcesem sfinalizowało sprzedaż tych pięciu, w pełni wynajętych parków logistycznych w Polsce, na rzecz wiodącego globalnego zarządcy inwestycji w nieruchomości. Chociaż perspektywy gospodarcze nie są już tak dobre, nieruchomości przemysłowe pozostają tą klasą aktywów, która wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Niedawny, gwałtowny wzrost kosztów budowy i indeksacja inflacyjna czynszów sprawiają, że przynoszące stały dochód nieruchomości są bardzo atrakcyjną propozycją dla inwestorów. Całkowicie wynajęte obiekty mogą nabywać poniżej kosztów odtworzenia.– powiedział Robert Dobrzycki, CEO i współwłaściciel Panattoni. 

Panattoni jest pewne, że długoterminowe perspektywy dla polskiego rynku nieruchomości przemysłowych i logistycznych są dobre. „Jest wiele powodów do optymizmu, w tym utrzymujący się silny trend „nearshoringu” na skutek zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw, niższa penetracja e-commerce w porównaniu z rynkami Europy Zachodniej. Nadal utrzymuje się też apetyt międzynarodowych firm na tworzenie tu zakładów produkcyjnych ze względu na tanią, wykwalifikowaną siłę roboczą i duży rynek krajowy”.

W I kwartale 2022 r. wartość zrealizowanych transakcji inwestycyjnych na rynku magazynowym w Polsce wyniosła 1,7 mld euro. Choć to wolumen niższy niż w poprzednim kwartale, to według CBRE i tak stanowi trzecie, najlepsze otwarcie roku od 2016 roku. Chociaż wojna w sąsiedniej Ukrainie i rosnąca inflacja zaniepokoiły inwestorów, popyt ze strony najemców pozostaje silny, a spadek wolumenu transakcji w stosunku do końca ubiegłego roku był bardziej wynikiem braku odpowiedniego produktu niż słabnącego zainteresowania aktywami przemysłowymi i logistycznymi. CBRE podkreśla również, że stopy kapitalizacji na koniec pierwszego kwartału dla polskich nieruchomości przemysłowo-logistycznych wyniosły 4,35 proc. i odznaczają się stabilnym trendem w kolejnych miesiącach.

Czytaj takjże:
7R wskazuje cele na lata 2022-2025 i publikuje raport ESG
Chiński gigant handlu internetowego w Panattoni Park Nadarzyn
Panattoni buduje centrum logistyczne w Radomiu o powierzchni blisko 45 000 m kw.

Zaloguj się by skomentować