Zaloguj się

Międzynarodowy transport multimodalny Frigo Logistics

Frigo Logistics rozpoczęło obsługę międzynarodowego transportu multimodalnego - kolejowego, morskiego i lotniczego - w ramach utworzonego Działu Frachtu Lotniczego i Morskiego w Błoniu k. Warszawy. Jednym z ważniejszych projektów firmy jest transport kontenerów chłodniczych (tzw. reeferów) do Chin, drogą kolejową.

- Cieszę się, że nasze doświadczenie w zakresie logistyki mamy szansę przenieść na znacznie większą skalę. Dzięki zaufaniu partnerów – obecnych, ale także nowych – realizujemy liczne transporty spożywcze, jak m.in. import mrożonych produktów z Dalekiego Wschodu czy eksport mrożonek na Bliski Wschód. Jako nieliczni w Polsce organizujemy również transporty kolejowe w temperaturze kontrolowanej do Chin. To niezwykle ciekawy i rozwojowy rynek. Wszystko to buduje nasz profesjonalizm na arenie międzynarodowej i pozwala na włączenie w nasze portfolio również spedycji produktów niespożywczych, chociaż to właśnie żywność była i jest podstawą naszej działalności – mówi Łukasz Wyszkowski, Kierownik Działu Frachtu Morskiego i Lotniczego Frigo Logistics.

Rozwój multimodalnej, międzynarodowej działalności Frigo Logistics umożliwia m.in. zbudowany zespół doświadczonych ekspertów oraz przystąpienie do międzynarodowej organizacji CLN (Combined Logistics Networks). Firma planuje również wstąpić do Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA – The International Air Transport Association), co pozwoli jej na bezpośrednią współpracę ze wszystkimi liniami lotniczymi na świecie.
Dynamika rozwoju jest na tyle intensywna, że rozpoczęliśmy już poszukiwania lokalizacji na kolejny magazyn Frigo Logistics. Wierzę, że będzie to kolejny krok do sukcesywnego rozwoju tego obszaru w bogatym portfolio firmy – dodaje Łukasz Wyszkowski.

Kompleksowe świadczenia usług w transporcie kolejowym, morskim i lotniczym Frigo Logistics opierają się m.in. na eksporcie i imporcie w systemie door to door, odprawach celnych i fiskalnych oraz ubezpieczeniu cargo w zakresie all risk. Co więcej, w przypadku ładunków w transporcie lotniczym, Frigo Logistics dostarcza własnym transportem drogowym przesyłkę w serwisie konsolidacyjnym lub dedykowanym. W przypadku transportu morskiego operator zapewnia doradztwo w zakresie handlu zagranicznego, uzgadniania kontraktowej bazy dostawy zgodnie z INCOTERMS 2010 (ang. International Commercial Terms), tj. Międzynarodowymi Regułami Handlu oraz prawidłowości wymaganych dokumentów handlowych i transportowych.

Czytaj także:
Hiszpański start-up Trucksters skraca czas transportu na kontynent
JAS-FBG S.A. z nowym terminalem cross-dockowym
Routimo: przełomowy system do planowania i optymalizacji tras

1 komentarz

  • janek123
    janek123 poniedziałek, 11 lipiec 2022 08:32 Link do komentarza

    Bardzo ciekawy artykuł. Nie zapominajmy również o poprawnym zarządzaniu terminalem kontenerowym i automatyzacji procesów manulanych.

Zaloguj się by skomentować