Zaloguj się

Caddy z napędem CNG w całości z Poznania

W zakładzie Volkswagen Poznań ruszyła produkcja modelu Caddy 5 z napędem na gaz ziemny CNG. W związku z wdrożeniem nowej wersji do produkcji odpowiednio dostosowano linie produkcyjne w fabryce, wyposażając je m.in. w dodatkowe stanowiska montażowe.

Nowa wersja Volkswagena Caddy 5 wyposażona jest w silnik pracujący zarówno na benzynę, jak i na gaz ziemny. To jednostka napędowa 1.5 TGI o mocy 96 kW z manualną skrzynią biegów. W samochodzie montowanych jest aż pięć zbiorników gazu o łącznej pojemności wodnej 139 l. Mieści się w nich ok. 35 m3 gazu pod ciśnieniem 180-200 bar. Zbiornik benzyny ma natomiast pojemność 11,5 l. Volkswagen Caddy z napędem CNG standardowo wyposażony jest m.in. w Digital Cockpit (pozwala to np. na wyświetlanie równolegle dodatkowych paramentów jazdy dla gazu CNG oraz dla benzyny) oraz w centralny zamek z systemem Keyless Start.

- Caddy z napędem na gaz ziemny łączy walory użytkowe z przyjaznym środowisku napędem - mówi Marcin Kanturski, kierownik produkcji w zakładzie Volkswagen Poznań w Poznaniu. - Zakład musiał przejść pewne modyfikacje, umożliwiające montaż w nim instalacji gazowej. W jednej z hal montażowych uruchomiliśmy nowe stanowiska podmontażu zestawów gazowych oraz kontroli szczelności. Dbając o najwyższe bezpieczeństwo pracowników i produkcji, stanowiska te wyposażone zostały dodatkowo w system detekcji metanu oraz okapy wentylacyjne.

W przypadku poprzedniego modelu Caddy, który również oferowany był w wersji z napędem CNG, wyprodukowane w Antoninku i wyposażone już wstępnie w wydech, reduktor ciśnienia, główny przewód gazowy i mały zbiornik benzynowy samochody były transportowane do zakładu zabudów specjalnych w Swarzędzu i tam uzupełniane o instalację CNG. Caddy 5 z napędem na gaz ziemny powstaje w całości w głównym zakładzie w Poznaniu.

Czytaj także:
Ekologiczne „dostawczaki” na start
Pilotażowy projekt elektryfikacji ciężkiego transportu w Polsce
W Zgorzelcu powstanie fabryka polskich vanów elektrycznych

 

Zaloguj się by skomentować