Zaloguj się

FluxJet - hybryda samolotu i pociągu, rozpędzi się do 1000 km/h

Kanadyjska firma TransPod demonstruje FluxJet, pierwszy na świecie pojazd do ultraszybkiego transportu z prędkością ponad 1.000 km/h. Przełomowa koncepcja radykalnie poprawi przystępność cenową i czas podróży dla pasażerów, zmniejszy emisję dwutlenku węgla i przyczyni się do znacznego wzrostu gospodarczego w regionie.

Firma TransPod, twórca systemu ultraszybkiego transportu naziemnego (TransPod Line), który ma całkowicie odmienić i zreformować transport pasażerski i towarowy, zaprezentowała w pełni elektryczny pojazd FluxJet, będący hybrydą samolotu i pociągu. Dzięki przełomowi technologicznemu w dziedzinie bezkontaktowego przenoszenia napędu i nowej dziedzinie fizyki zwanej strumieniem wektorowym, FluxJet porusza się po chronionym torze jezdnym z prędkością ponad 1.000 km/h – szybciej niż odrzutowiec i trzykrotnie szybciej niż pociąg szybkiej kolei.

FluxJet będzie kursował wyłącznie na linii TransPod, systemie sieciowym ze stacjami w kluczowych miejscach i głównych miastach, charakteryzującym się wysoką częstotliwością odjazdów, zaprojektowanym w celu umożliwienia szybkiego, niedrogiego i bezpiecznego podróżowania. Niedawno TransPod potwierdził finansowanie w wysokości 550 mln USD i poinformował o kolejnym etapie projektu infrastrukturalnego o wartości 18 mld USD polegającego na budowie linii TransPod łączącej miasta Calgary i Edmonton w Albercie w Kanadzie. Rozpoczęły się wstępne prace budowlane, w tym ocena oddziaływania na środowisko. Ten strategiczny projekt stworzy do 140 tys. miejsc pracy i doda 19,2 miliarda dolarów do PKB regionu w trakcie budowy. Po uruchomieniu linii TransPod podróż korytarzem będzie kosztowała pasażerów o około 44 procent mniej niż bilet lotniczy i zmniejszy emisję CO2 o 636 tys. ton rocznie.

- Wszystkie wysiłki podjęte w ciągu ostatnich kilku lat doprowadziły do tego przełomowego momentu, w którym rozmowy stają się rzeczywistością. Technologia została potwierdzona, a inwestorzy, rządy i partnerzy ufają nam, że będziemy nadal dążyć do skutecznego zdefiniowania transportu na nowo - powiedział Sebastien Gendron, współzałożyciel i dyrektor generalny TransPod.

Podczas imprezy odsłonięcia w Toronto pomniejszony FluxJet został zaprezentowany w demonstracji na żywo przedstawiającej jego możliwości lotnicze. Ten ważący prawie 1 tonę pojazd zademonstrował procedurę startu, przejazdu i lądowania w swojej prowadnicy.

- Ten etap to ogromny krok naprzód – powiedział Ryan Janzen, współzałożyciel i dyrektor techniczny TransPod. – FluxJet to punkt styczności badań naukowych, rozwoju przemysłowego i ogromnej infrastruktury, która ma zaspokoić potrzeby pasażerów i zmniejszyć nasze uzależnienie od ciężkich odrzutowców i autostrad wykorzystujących paliwa kopalne.

Prezentacja FluxJet przez firmę TransPod była możliwa dzięki wsparciu i współpracy z the Building Trades of Alberta, Canada’s Building Trades Unions, Dassault Systèmes, DHL Express, MaRS, Ikos Consulting, REC Architecture oraz SADE Engineering.

Źródło: TransPod Inc.

Czytaj także:
- Nevomo wchodzi na nowe rynki
- Hyper Poland zbiera pieniądze na testy kolei przyszłości
- Japońscy konstruktorzy pracują nad HYBARI - hybrydowym pociągiem wodorowo-elektrycznym
- Nevomo uzyskał grant z Shift2Rail
- Podcast "Obok logistyki" - Odcinek 6: Kolej przyszłości

 

O transporcie przyszłości piszemy więcej w czasopiśmie Logistyka 4/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w piątek, 22 lipiec 2022 12:49
Zaloguj się by skomentować