Zaloguj się

Pierwsza elektrownia fotowoltaiczna w parku przemysłowym Accolade w Bydgoszczy

  •  Oprac. M.K.
  • Kategoria: Logistyka

Grupa Accolade, inwestująca w nieruchomości przemysłowe, instaluje swoją pierwszą elektrownię fotowoltaiczną w parku przemysłowym w Bydgoszczy, a w przyszłości planuje zagospodarowanie kolejnych dachów w parkach przemysłowych w całej Europie.

Pierwsza elektrownia słoneczna Accolade znajduje się w parku przemysłowym w Bydgoszczy, gdzie zainstalowano 810 paneli - część na dachach magazynów, część na okolicznych działkach. Panele zajmują łączną powierzchnię 1500 metrów kwadratowych, a ich pełna moc wynosi 300 kWh, co oznacza roczną produkcję na poziomie 300 MWh. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, cała wyprodukowana energia zostanie wykorzystana przez najemców parku. Ewentualna nadwyżka może być odprowadzona do sieci, wykorzystana do zasilania ładowarek samochodowych, umożliwiających niskoemisyjne dojazdy pracowników.

Budowie elektrowni fotowoltaicznej w Polsce sprzyja niedawno przyjęta ustawa, która nakazuje zwiększenie produkcji energii odnawialnej.
- Bydgoska elektrownia to pierwszy projekt związany z energią odnawialną dla Accolade. W naszym polskim portfolio planujemy również takie instalacje w parkach w Bydgoszczy-Lisim Ogonie, Zielonej Górze II i Pile. Elektrownie słoneczne będą zaprojektowane tak, aby zapewnić maksymalną moc, przy dbałości o specyficzne warunki poszczególnych lokalizacji. Naszym celem jest zainstalowanie paneli fotowoltaicznych we wszystkich naszych parkach w Polsce do końca 2024 roku. Chcemy zrobić to samo we wszystkich krajach, w których działamy - komentuje Jan Pavlík, Head of Energy w Accolade.

- Fotowoltaika to nasz pierwszy krok w procesie wykorzystania zielonej energii. W planach mamy również stacje ładowania samochodów elektrycznych, instalację większej liczby pomp ciepła czy produkcję wodoru. Naszą ambicją jest efektywność energetyczna parków, aby w przyszłości stać się jak najbardziej samowystarczalnym, a nawet generować więcej energii niż zużywamy. Jesteśmy głęboko przekonani, że w świetle zmian klimatycznych i obecnej sytuacji energetycznej, zrównoważona droga jest jedyną słuszną, nie tylko dla naszych najemców, ale dla nas wszystkich - mówi Lukáš Répal, dyrektor operacyjny Accolade.

Instalacja farm fotowoltaicznych na dachach magazynów Accolade, pozwoli najemcom na pokrycie do 30% swojego całkowitego zużycia energii elektrycznej. Oprócz niskiego wpływu na środowisko i ograniczenia emisji dwutlenku węgla, w czasach gwałtownie rosnących cen energii i surowców, współczesne parki przemysłowe klasy premium powinny również zapewniać pełen komfort swoim najemcom, do którego zalicza się możliwość prowadzenia działalności przy znacznie niższych i bardziej przewidywalnych kosztach operacyjnych. Accolade planuje powtórzyć tę inwestycję w Czechach oraz wdrożyć rozwiązania z zakresu energii odnawialnej w innych krajach, w których prowadzi działalność, tj. na Słowacji, w Niemczech, Hiszpanii i Holandii.

Czytaj także:
- Ekologiczna strategia MLP Group dla nieruchomości logistyczno-przemysłowych
IKEA Retail zwiększa udział energii odnawialnej
Grupa Volkswagen opublikowała raport dotyczący odpowiedzialnej gospodarki surowcami

Zaloguj się by skomentować