Zaloguj się

Raport “Market Insights ON” – Co czeka rynek transportowy?

Niestabilne ceny za fracht, cotygodniowe lub miesięczne korekty paliwowe w umowach, presja na wyższe stawki dla kierowców - to wyzwania, z którymi przyjdzie się mierzyć przez najbliższe miesiące uczestnikom rynku TSL. Tak wynika z raportu “Market Insights ON”, nowej analizy danych z rynku transportowego. Jak mogą radzić sobie producenci i firmy handlowe w tej chaotycznej sytuacji? Menedżerowie logistyki nie mają wątpliwości: pozostaje elastyczne reagowanie na sytuację rynkową i uzyskiwanie powierzchni ładunkowej z różnych źródeł.

Eksperci “Market Insights ON” przeanalizowali dane z rynku transportowego z ostatnich dwóch lat, próbując jednocześnie wyciągnąć wnioski na najbliższe miesiące. Kolejne fale pandemii i lockdownów, wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny, inflacja - wszystkie te czynniki mają wpływ na rynek przewozowy.

Piotr Roczniak z Trans.eu w odniesieniu do obecnej sytuacji używa metafory ,,czarnego łabędzia’’. To pojęcie wprowadzone kilkanaście lat temu przez wybitnego statystyka i ekonomistę Nassima Nicholasa Taleba. - Chodzi o to, że prognozy się często nie sprawdzają, bo pojawiają się jakieś zjawiska nieprzewidywalne. Rynek transportowy i cała gospodarka co rusz targane są takimi właśnie ,,czarnymi łabędziami’’ - dodaje.

Autorzy analizy w Market Insights ON starają się wywnioskować na podstawie dostępnych danych, co czeka łańcuchy dostaw w najbliższych miesiącach: jak mogą kształtować się ceny frachtu, paliwa, jaka może być wysokość inflacji i dostępność nowych ciężarówek.

– Jeśli już mielibyśmy nawiązywać do metafory z łabędziami, to powiedziałbym, że raczej możemy spodziewać się szarych łabędzi. Rynek transportowy będzie bowiem w najbliższym czasie pod wpływem wielu różnych wydarzeń, ale niekoniecznie gwałtownych i niespodziewanych – mówi dr Jacek Karcz, ekspert w dziedzinie transportu drogowego i kurierskiego, doradca w Gruber Logistics.

Szczegółowe dane w pierwszym numerze Market Insights ON. Do pobrania bezpłatnie: https://lp.cargoon.eu/pl/marketinsights-1

Wydawcą raportu jest CargoON, dostawca zautomatyzowanego i elastycznego systemu do zarządzania transportem drogowym, należący do Grupy Trans.eu.

Czytaj także:
Najnowszy raport inwestycyjny Colliers nt. rynków EMEA: Polska z jednym z najlepszych wyników kwartalnych – prawie 1,4 mld euro
7R wskazuje cele na lata 2022-2025 i publikuje raport ESG
Raport KE – Rosnące koszty w transporcie drogowym – blisko 40 proc. budżetu to paliwo

Zaloguj się by skomentować