Zaloguj się

Kolej wodorowa w Polsce - Jesteśmy na początku drogi, na efekt skali musimy poczekać

  •  Oprac. T.J.
  • Kategoria: Konferencje

Druga edycja konferencji „Kolej wodorowa. Hydrogen4Rail Future of Transport” już za nami. Silnym akcentem wieńczącym to niezwykle ważne wydarzenie – nie tylko dla producentów i operatorów taboru i infrastruktury kolejowej – była interesująca debata pt. „Wodór paliwo przyszłości?”

Siedmiu przedstawicieli firm z branży kolejowej: Pesa Bydgoszcz (Krzysztof Zdziarski), Siemens Mobility (Jacek Fink-Finowicki), Altstom (Artur Fryczkowski), H. Cegielski FPS (Maciej Andrzejewski), ML System (Paweł Kwaśnicki), PKP Energetyka (Piotr Obrycki) i PKP Intercity (Jarosław Oniszczuk) – dzieliło się pierwszymi doświadczeniami na polu technologii wodorowej, uwarunkowań jej wdrażania, dostosowania taboru i infrastruktury do eksploatacji pojazdów szynowych o napędzie wodorowym. Nie zabrakło także refleksji nad aspektami ekonomicznymi transformacji kolei w Polsce, nakładami inwestycyjnymi i rentownością wykorzystania pojazdów wodorowych, także koniecznością podjęcia działań edukacyjnych w tym obszarze, zmierzającym do wykształcenia kadr niezbędnych do obsługi lokomotyw.

Uczestnicy debaty byli zgodni co do tego, że dążenie do niskoemisyjności kolei jest konsekwencją rozwoju technologii, natomiast sam napęd wodorowy jest rozsądną alternatywą dla pojazdów dieslowskich, mimo różnych scenariuszy dotyczących czasu i uwarunkowań eksploatacji źródła napędu, jakim jest wodór w pojazdach szynowych. W tym kontekście eksperci zwracali uwagę np. na kończące się złoża ropy oraz inne czynniki o charakterze globalnym, a także presję producentów na zmiany w kierunku realizacji celów ekologicznych na szczeblu europejskim.

Przedstawiciele firm nie prognozują dynamicznego rozwoju rynku wodorowego, ale raczej jego powolny, liniowy wzrost, który będzie widoczny w realizacji punktowych przedsięwzięć poszczególnych producentów. Znamiennym przykładem takiego działania – docenionym uczestników panelu – jest wodorowa lokomotywa manewrowa, wyprodukowana przez bydgoską Pesę.

Ważnym głosem w dyskusji było stwierdzenie jednego z uczestników: – Sama eksploatacja pojazdów wodorowych nie jest problemem, a jej koszty są porównywalne z pojazdem elektrycznym. Warunkiem powodzenia jest dostępność wodoru. W Polsce jesteśmy na początku tej drogi.

„Wodór paliwo przyszłości?” to pierwsza w tym roku w Polsce bardzo owocna debata reprezentatywnego grona ekspertów, istotna przede wszystkim z punktu widzenia wyznaczenia standardów, określenia scenariuszy rozwiązań i perspektyw rozwoju kolejowego rynku wodorowego .

Organizatorem całego wydarzenia była Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei, patronat merytoryczny objął Łukasiewicz- PIT, a w gronie partnerów medialnych znalazła się redakcja Media Logistyka.

Czytaj także:
Wodór szansą dla kolei. Projekt rusza w Poznaniu
Hub wodorowy w Porcie Gdynia
Bezpieczna i ekologiczna kolej - dobry czas na zmiany

Zaloguj się by skomentować