Zaloguj się

Premierowa jazda pociągu wodorowego Siemens Mobility

9 września br. w Centrum Testów i Walidacji Siemensa w Wegberg-Wildenrath w Nadrenii Północnej-Westfalii odbyła się premierowa jazda nowym pociągiem na wodór Siemens Mobility wraz z demonstracją tankowania pociągu za pomocą mobilnej stacji tankowania wodoru. Innowacyjny kompletny system wodorowy będzie wykorzystywany w regularnych przewozach pasażerskich od 2024 r. i zastąpi składy spalinowe.

Siemens i Deutsche Bahn zaprezentowały publicznie projekt H2goesRail w listopadzie 2020 roku. Oprócz testów tankowania i uruchomienia przeprowadzonych w ostatnich miesiącach, pracownicy DB zostali przeszkoleni w zakresie obsługi systemu, gdy wejdzie on do eksploatacji.

Planuje się, że w przyszłości technologia wodorowa zastąpi składy pociągów napędzane silnikami wysokoprężnymi w transporcie regionalnym i w znacznym stopniu przyczyni się do stopniowego wycofywania oleju napędowego. Pociągi na wodór są szczególnie przyjazną dla klimatu techniką napędową, ponieważ pracują bez emisji zielonego wodoru i emitują tylko parę wodną. Siemens i Deutsche Bahn zaprezentowały publicznie projekt H2goesRail w listopadzie 2020 roku.

– Oprócz testów tankowania i uruchomienia przeprowadzonych w ostatnich miesiącach, pracownicy DB zostali przeszkoleni w zakresie obsługi systemu, gdy wejdzie on do eksploatacji – powiedział dr Roland Busch, prezes Siemens AG.

Projekt jest finansowany kwotą 13,74 mln euro przez Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu w ramach Narodowego Programu Innowacji w zakresie technologii wodorowych i ogniw paliwowych.

Mireo Plus H opracowany na potrzeby projektu H2goesRail ma zasięg do 800 kilometrów, jest tak samo mocny jak jego elektryczny odpowiednik, ma 1,7 MW mocy trakcyjnej zapewniającej przyspieszenie do 1,1 m/s2 i prędkość maksymalną 160 kilometrów na godzinę.

Jednym z kluczowych czynników potrzebnych do tego, aby technologia wodorowa stała się konkurencyjna w stosunku do oleju napędowego w codziennej eksploatacji, jest szybki proces tankowania. Aby to zapewnić, DB opracowało nową metodę, która po raz pierwszy umożliwia tankowanie pociągu na wodór tak szybko, jak pociągu na olej napędowy. Jest to szczególnie ważne, jeśli weźmiemy pod uwagę ścisły harmonogram regionalnych usług pasażerskich DB. Wodór do pociągów będzie produkowany w Tybindze przez DB Energy przy użyciu ekologicznej energii elektrycznej pobieranej bezpośrednio z napowietrznej linii energetycznej.

Szczegóły projektu H2goesRail

  • Pociąg Mireo Plus H rozpocznie testy w Badenii-Wirtembergii w 2023 roku. Podczas planowanej eksploatacji pasażerskiej w 2024 r. pociąg wodorowy w ramach projektu H2goesRail realizowanego z Deutsche Bahn będzie świadczył regularny ruch pasażerski między Tybingą, Horb i Pforzheim i zastąpi pociąg spalinowy.
  • Wodór będzie produkowany w Tybindze przez DB z wykorzystaniem zielonej energii elektrycznej pobieranej bezpośrednio z napowietrznej linii energetycznej. Do celów serwisowania pociągu zostanie odpowiednio wyposażona zajezdnia DB w Ulm.
  • Pociąg napędzany wodorem pozwoli zaoszczędzić ok. 330 ton CO2 w ciągu jednego roku na trasie Tybinga-Pforzheim, w porównaniu z pociągiem diesla
  • Projekt „H2goesRail” jest finansowany w ramach Krajowego Programu Innowacji Technologii Wodorowych i Ogniw Paliwowych (NOW GmbH) w wysokości 13,74 mln euro przez Federalne Ministerstwo ds. Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu (BMDV).

Siemens Mobility i Deutsche Bahn zaprezentują Mireo Plus H na targach InnoTrans 2022, największych na świecie targach technologii kolejowej, odbywających się od 20 do 23 września w Berlinie .

Czytaj także:
Pociągi hybrydowe obsłużą połączenia kolejowe na Dolnym Śląsku
PKN ORLEN i Alstom ze współpracą na rzecz kolei wodorowej
Wodór szansą dla kolei. Projekt rusza w Poznaniu

Zaloguj się by skomentować