Zaloguj się

Pojemniki plastikowe i ich droga od producenta do klienta, o której możesz nie mieć pojęcia

 •  Artykuł sponsorowany
 • Kategoria: Logistyka

Choć zdecydowana większość odbiorców finalnych nawet nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia, a producenci oraz firmy odpowiedzialne za całą logistykę traktują je jako jeden z wielu elementów, które po prostu "są" - to właśnie one odgrywają jedną z kluczowych ról w transporcie wszelkiego rodzaju dóbr. Dbając jednocześnie o ich zabezpieczenie, ład i porządek, a nawet zachowanie właściwych walorów użytkowych.

O czym mowa? Oczywiście: o trwałych, niezawodnych, bezpiecznych i dopasowanych pojemnikach z plastiku. Tego rodzaju produkty są obecne praktycznie w całej gospodarce, a swoim zasięgiem (oraz zastosowaniem) pokrywają zapotrzebowanie firm na różnych etapach łańcucha - od producentów, poprzez magazyny i firmy transportowe, aż po odbiorców - będących sklepach detalicznymi lub finalnymi konsumentami określonych produktów. Jak wygląda podróż pojemnika transportowego “od dostawcy do klienta” oraz w jaki sposób tego rodzaju rozwiązania wspierają funkcjonowanie uczestników takiego rynku? O tym wszystkim opowiemy Ci już za chwilę!

Jak rolę odgrywają transportowe pojemniki z tworzywa sztucznego?

Plastikowe pojemniki są praktycznie nieodłączonym elementem każdego procesu związanego z dostarczeniem dóbr. Jak pewnie się domyślasz, aby wytworzony przez daną firmę produkt mógł trafić w ręce finalnego odbiorcy – musi pokonać co najmniej kilka etapów. Jego podróż zaczyna się zazwyczaj w zakładzie produkcyjnym, w którym, aby mógł ruszyć dalej, musi opuścić linię, a potem - zostać bezpieczne zapakowany. Następnie opiekę nad nim przejmuje logistyka, w ramach której produkt trafia do magazynu, jest przewożony do centrów dystrybucyjnych, a następnie przeładowywany i przesyłany dalej (na tym etapie często pojawia się także proces magazynowania oraz konfekcji). Dalej czeka go jeszcze “ostatnia prosta”, która kończy się dotarciem do punktu końcowego - sprzedawcy detalicznego (sklepu) lub od razu ostatecznego konsumenta.
Oczywiście, żaden z wyżej wymienionych etapów nie mógłbym przebiec pomyślnie, gdyby nie wspomniane już pojemniki, których obecność widać w każdym obszarze. To właśnie dzięki nim:

 • Producenci mogą dbać o odbiór wytwarzanych towarów, zachowywać porządek, a także sprawnie przekazywać je do transportu.
 • Magazyny i firmy logistyczne są w stanie zarządzać stanami, utrzymywać zapasy, przeładowywać ładunki, a następnie terminowo i wygodnie dostarczać do wskazanych odbiorców.
 • Sklepy i konsumenci otrzymują wysokiej jakości towary, które są zgodne z zamówieniem, w pełni użyteczne i w żaden sposób nieuszkodzone.

Plastikowe pojemniki wykorzystywane w zakładach produkcyjnych, magazynach i sklepach. Jak wygląda ich podróż?

Oto trzy kluczowe obszary, o których wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, a które mają ogromny udział w powodzeniu licznych procesów logistycznych.

Etap nr 1: wykorzystanie pojemników transportowych w produkcji
Produkcja dóbr niejedno ma imię, a każde z nich wymaga innego podejścia do pakowania, zabezpieczania oraz transportowania wytworzonych towarów. Nie dziwi więc fakt, że producenci reprezentujący różne branże, potrzebują również zgoła odmiennych pojemników - dopasowanych zarówno do specyfiki swoich zakładów, prowadzonych procesów, jak i wreszcie - parametrów samych towarów, które potrzebują odpowiedniego środka transportu.
W tym przypadku towary możemy podzielić na trzy zasadnicze grupy, w tym:

 • Towary przemysłowe, do których zaliczamy: sprzęty i urządzenia AGD, części i akcesoria samochodowe, a także szeroko pojętą elektrotechnikę (w tym małe komponenty, podzespoły itp.). W ich przypadku liczy się zarówno to, aby dobra były właściwie zabezpieczone i nie rodziły ryzyka uszkodzenia podczas transportu. Istotnym czynnikiem jest również zachowanie ich porządku - co jeszcze szczególnie ważne podczas transportowania bardzo drobnych, a czasami wręcz sypkich elementów.
 • Towary konsumpcyjne, do grupy których możemy zaliczyć: kosmetyki, odzież, obuwie, książki, zabawki i wiele innych. W tym obszarze na przód wysuwają się dwa aspekty: porządek oraz skuteczne zabezpieczenie.
 • Żywność, czyli wszelkiej maści: warzywa, owoce, pieczywo, a także wyroby mięsne. Z kolei w przypadku takich dóbr, ważne są aspekty ochrony przed uszkodzeniem, sprawnego transportu, ale przede wszystkim - spełniania surowych norm związanych z przechowywaniem i przewożeniem artykułów spożywczych. W tym miejscu liczy się zarówno ochrona produktów, jak i zastosowanie pojemników, które będą dopasowane do konkretnych warunków (np. niskie lub wysokie temperatury, wilgoć itp.).

Etap nr 2: zastosowanie plastikowych pojemników w procesach magazynowania, transportu i logistyki
Jednak użytkowanie pojemników przez samych producentów stanowi dopiero początek drogi, jaką muszą pokonać wybrane towary. Kolejnymi etapami ich podróży są magazyny i centra dystrybucyjne, w których dochodzi do rozładunku, składowania oraz ponownego załadunku.
W zależności od typu oraz stopnia technologicznego zaawansowania wybranych jednostek (magazyny manualne, półautomatyczne oraz w pełni automatyczne) - do gry mogą wchodzić różne rodzaje pojemników. Mowa tu zarówno tych przystosowanych do ręcznej obsługi, współpracujących z niektórymi maszynami (np. transporterami, liniami, wózkami widłowymi), jak i rozwiązaniach wykorzystujących automatykę (np. w pełni automatyzowane linie, regały wysokiego składowania itp.).
Wiele magazynów i centrów trudniących się dystrybucją zajmuje się nie tylko przeładowywaniem oraz transportem, ale także konfekcjonowaniem towarów. Dlatego stosowane przez takie jednostki pojemniki muszą być zarówno trwałe, dopasowane do konkretnego asortymentu, jak i pracy magazynu, ale również - powinny umożliwiać szybki i wygodny dostęp do swojej zawartości.

Etap nr 3: rola pojemników w obszarach sprzedaży oraz dostawy produktów do ostatecznych konsumentów
Ostatnim przystankiem w podróży, na którym kończy się zastosowanie pojemników transportowych, są sami konsumenci lub też odbiorcy, którzy zajmują się dalszą odsprzedażą produktów - jednak w detalu. Szczególne uznanie znajdują pośród sklepów stacjonarnych oraz internetowych.
W tym obszarze rola pojemników z plastiku po raz kolejny sprowadza się do wygodnego dostarczenia wybranych dóbr - dbając jednocześnie o ich jakość, stan i zgodność z zamówieniem.

Niejeden wymiar transportowych pojemników z plastiku

Mogłoby się wydawać, że zastosowanie pojemników z tworzyw sztucznych ogranicza się wyłącznie do roli elementów wykorzystywanych w magazynach i pojazdach transportowych. Jednak jak pokazuje treść tego artykułu - w praktyce są one obecne praktycznie na każdym etapie podróży, która zaczyna się w zakładzie produkcyjny, a kończy na sklepowych półkach lub bezpośrednio w rękach finalnych odbiorców.

Chcesz, aby i Twój towar był bezpieczny, w Twoim magazynie panował porządek, a każda realizowana dostawa była terminowa i zgodna z zamówieniem?

We wszystkich tym obszarach (od produkcji, poprzez logistykę, aż po samą sprzedaż), z pewnością pomogą Ci dobrze dopasowane i w pełni profesjonalne pojemniki transportowe od bekuplast. Zapoznaj się z ofertą, która znajduje się na naszej stronie internetowej, a jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia - przejdź do kontaktu i porozmawiaj bezpośrednio z naszymi doświadczonymi ekspertami. Dokładnie zapoznamy się z Twoją branżą, specyfiką Twojej firmy, a także Twoimi potrzebami i możliwościami, aby na tej podstawie zaproponować najbardziej dopasowane i wydajne rozwiązania transportowe. Zapraszamy!

Ostatnio zmieniany w środa, 21 wrzesień 2022 10:49

1 komentarz

 • Michał Gierczak
  Michał Gierczak czwartek, 15 wrzesień 2022 10:00 Link do komentarza

  Określone obszary każdego przemysłu dostępne są tylko dla osób, które się w nich specjalizują. Podobnie jest z plastikowymi pojemnikami i logistyką.

Zaloguj się by skomentować