Zaloguj się

Mierz efektywność floty i zapewnij klientom terminowe dostawy

Twoja firma dysponuje flotą samochodową? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się:

  • jak zwiększyć efektywność floty?
  • jak mierzyć efektywność floty?
  • jak przyciągać nowych klientów i zatrzymywać tych aktualnych?

 

Dlaczego terminowe dostawy są ważniejsze niż przed pandemią?

Pandemia koronawirusa jest już niemal za nami. Jednak minione obostrzenia doprowadziły do prawdziwej rewolucji w zwyczajach zakupowych klientów. Ogromna część handlu na stałe przeniosła się do sieci.

Według raportu Klarna, globalnego banku detalicznego, Polacy znajdują się w światowej czołówce narodów korzystających z zakupów on-line. W 2021 roku aż 96% Polaków z dostępem do sieci dokonało zakupu przez Internet. Jednocześnie 59% z nas zadeklarowało, że mając do wyboru sklep stacjonarny lub internetowy, chętniej skorzysta z oferty tego drugiego. Wyniki te świadczą o tym, że Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków e-commerce na całym świecie.

Oznacza to, że przy ciągle rozwijającym się rynku e-commerce - rozszerzającym się także na rynek zakupów B2B - terminowe dostawy stały się koniecznością. Transport po prostu musi być szybki, bezproblemowy i na czas, inaczej klienci w mgnieniu oka znajdą alternatywną ofertę.

Wysoka efektywność floty przekłada się na terminowe dostawy

W tym wyścigu efektywności i coraz wyższych standardów obsługi klienta, znaczenia nabiera odpowiednia organizacja działań floty.

Jednak zwiększenie liczby samochodów czy zatrudnienia nie należy do optymalnych rozwiązań. Takie rozwiązanie zwiększa koszty związane z realizacją dostaw, przy czym firma wcale nie może mieć pewności, że efektywność powiększonej floty wzrośnie. Ręczne planowanie pracy i tras liczniejszej floty może przynieść odwrotny skutek — wprowadzić chaos organizacyjny, więcej pomyłek, a w efekcie nawet pogorszenie jakości obsługi klientów.

Rozwiązaniem zapewniającym odpowiednią jakość usług, a przede wszystkim oszczędność kosztów, jest zastosowanie systemu do optymalizacji i planowania tras. Jest to inteligentne oprogramowanie pozwalające planować wiele tras, z wieloma punktami jednocześnie.

Planowanie tras przy użyciu optymalizatora skraca czas układania trasówek nawet o 80%. Jednocześnie system umożliwia wydajne wykorzystanie istniejących zasobów — bez zwiększania liczby pojazdów czy pracowników.

Jak mierzyć efektywność floty?

Do mierzenia efektywności floty służą wskaźniki logistyczne. Pozwalają sprawdzić, czy jej działania są odpowiednio realizowane. Co jednak ważniejsze, umożliwiają identyfikację słabych punktów i wprowadzenie precyzyjnych poprawek w procesach.

Do mierzenia efektywności transportu niezbędne są odpowiednie dane. Dostęp do danych w czasie rzeczywistym zapewniają systemy do optymalizacji tras. Tym samym nie tylko wspomagają planowanie działań i układanie trasówek, a jednocześnie zbierają niezwykle ważne informacje, które można wykorzystać do zwiększenia efektywności floty.

Poniżej przedstawiamy najbardziej przydatne wskaźniki logistyczne.

OT (On Time) to wskaźnik dotyczący terminowości dostaw. Do jego policzenia potrzeba jedynie informacji ile dostaw zostało zrealizowanych w terminie, a ile nie.

DIF (Delivery In Full) to wskaźnik logistyczny obejmujący kompletność dostaw. W przypadku wskaźnika DIF również wystarczy zestawić ze sobą tylko dwie zmienne: liczbę kompletnych, zrealizowanych dostaw oraz dostaw, które były zdekompletowane.

OTIF (On Time, In Full, Error Free) jest to bardziej złożony wskaźnik efektywności transportu. Obejmuje on 3 zmienne: dostawy zrealizowane w terminie, kompletne dostawy oraz brak uszkodzeń, pomyłek. OTIF jest jednym z najbardziej obrazowych wskaźników, informującym o jakości dostaw oferowanych przez przedsiębiorstwo transportowe.

Aby policzyć wskaźnik OTIF, należy zastosować poniższy wzór:

OTIF = Po-t Pi-f Pe-f

Po-t — dostawa dostarczona na czas
Pi-f — kompletna dostawa,
Pe-f — jakość dostarczonych towarów

Jak wykorzystywać wskaźniki do pozyskiwania i retencji klientów?

Niewiele firm zbiera dane i prawidłowo ocenia swoje zadania. Jeszcze mniej przedsiębiorstw jest w stanie wykorzystać wskaźniki logistyczne do pozyskiwania i utrzymywania przy sobie klientów.

Wskaźniki efektywności transportu mogą być doskonałym sposobem na pokazanie swojej przewagi konkurencyjnej i przekonanie klientów o doskonałej jakości usług oraz terminowości dostaw. Poparcie wyników pracy wyliczeniami i stworzenie na ich podstawie realistycznej obietnicy, pomoże zdobyć lojalność wielu klientów.

Tą obietnicą jest podpisanie z klientem umowy SLA (Service Level Agreement). Jest to umowa, w której zawierane są uzgodnienia dotyczące realizacji dostaw. W takiej umowie można zaprezentować wspomniane wskaźniki logistyczne i zagwarantować, że jakość dostaw nie spadnie poniżej oczekiwanego poziomu w trakcie trwania umowy SLA.

Systemem do optymalizacji tras, który umożliwia nie tylko doskonałe planowanie pracy floty, a również gromadzenie i analizowanie danych niezbędnych do wyliczenia wskaźników jest Routimo. Oprogramowanie to zbiera informacje w czasie pracy kierowców i umożliwia ich odczytywanie w czasie rzeczywistym. Jednocześnie wygodna opcja raportowania, pozwala zestawiać ze sobą wybrane dane, by łatwiej je analizować i obliczać wskaźniki logistyczne.

Zacznij już teraz

Poszukujesz niezawodnego oprogramowania do planowania i optymalizacji działań floty? Wypróbuj Routimo — oprogramowanie od polskiego producenta z ponad 20-letnim doświadczeniem w tworzeniu systemów dla biznesu. Wypełnij formularz i zamów bezpłatne demo oprogramowania, i już teraz zacznij wprowadzać pozytywne zmiany w swojej firmie.

 

Zaloguj się by skomentować