Zaloguj się

Dlaczego warto korzystać z firmy logistycznej, która posiada agencję celną?

 •  Artykuł sponsorowany
 • Kategoria: Logistyka

Import oraz eksport towarów z i spoza Unii Europejskiej jest opłacalny, ale wiąże się z koniecznością dopełnienia skomplikowanych formalności dotyczących zgłoszenia i odprawy celnej. Dlatego warto wybrać firmę logistyczną, która oferuje nie tylko usługi transportowe i spedycyjne, ale także obsługę celną. Sprawdź, co to jest agencja celna, jakie są jej zadania i jakie korzyści przynosi dla przedsiębiorcy.

Co to jest agencja celna?
Agencja celna często mylona jest z Urzędem Celnym. W rzeczywistości jest to firma, która świadczy profesjonalne usługi w zakresie reprezentowania w Urzędzie Celnym podmiotów i osób fizycznych importujących oraz eksportujących towary. Bardzo często obsługę celną oferują także firmy logistyczne. Dzięki temu handel międzynarodowy jest maksymalnie uproszczony dla każdego przedsiębiorcy. Agenci celni dysponują fachową wiedzą na temat przepisów i wymagań prawnych oraz niezbędnej dokumentacji. W imieniu swoich klientów zajmują się zgłoszeniami, odprawami, regulowaniem opłat celnych oraz innymi czynnościami związanymi z transportem towarów pomiędzy granicami państw na całym świecie.

Poznaj usługi agencji celnej Bial-Mich:
https://bialmich.com/agencja-celna-bialmich/

Agencja celna - koszty i zasada działania
Agencja celna przed organami celno-skarbowymi działa w ramach pełnomocnictwa udzielonego przez przedsiębiorcę. Upoważnienia pośrednie (w swoim imieniu na cudzą rzecz) podpisywane są najczęściej w przypadku tzw. procedury uproszczonej. Natomiast w pozostałych sytuacjach zwykle wystarczy przedstawicielstwo bezpośrednie (w cudzym imieniu na cudzą rzecz).
Agencja celna zajmuje się przede wszystkim sprawami formalnymi, które są związane z celną obsługą importu i eksportu oraz tranzytu towarów z krajów Unii Europejskiej, jak również spoza UE. W przypadku transportu wewnątrz UE procedury są dość proste i wystarczy deklaracja Intrastat. Natomiast dużo bardziej skomplikowane są formalności związane ze współpracą handlową z państwami spoza Unii Europejskiej (np. z Chinami). Szczególnie import towarów wymaga dokonywania zgłoszeń celnych, posiadania wielu dokumentów oraz pozwoleń, a warto też wiedzieć, że regulacje często się zmieniają.

Dowiedz się więcej o działaniu agencji celnej:
https://bialmich.com/agencja-celna-czym-jest-i-jak-dziala-agencja-celna/

W zamian za swoje usługi agencja celna pobiera opłaty. Koszty obsługi celnej uzależnione są od wielu czynników. Na wysokość ceny mogą wpływać takie kwestie, jak: miejsce odprawy, rodzaj towaru czy rodzaj transportu (drogowy, morski, kolejowy, lotniczy itp.).

Jakie są zadania agencji celnej?
Głównym zadaniem agencji celnej jest obsługa czynności związanych z odprawą celną. Zakres oferowanych usług jest jednak szeroki i różnorodny. Skomplikowane operacje handlowe wymagają czasem zastosowania tzw. procedur specjalnych - uszlachetniania czynnego lub biernego oraz odprawy czasowej.
Do głównych zadań agencji celnej należą:

 • dokonywanie zgłoszeń celnych towarów przekraczających granicę Unii Europejskiej we wszystkich procedurach (importowych, eksportowych, tranzytowych)
 • zgłaszanie nabycia towarów akcyzowych na terenie Unii Europejskiej
 • przygotowanie, opracowanie i weryfikacja dokumentacji do odpraw eksportowych lub importowych, np. deklaracji INTRASTAT (służy ewidencjonowaniu obrotów handlowych pomiędzy krajami Unii Europejskiej) lub deklaracji związanych z podatkiem akcyzowym
 • obliczanie kwoty opłat przywozowych lub wywozowych
 • reprezentacja klienta przed Urzędem Celno-Skarbowym, Graniczną Kontrolą Sanitarną czy Inspekcją Handlową Artykułów Rolno-Spożywczych, np. uczestnictwo przy rewizji celnej
 • organizacja kontroli organów nadzoru rynku (WIJHARS, SANEPID, PIORIN), co jest konieczne przed dopuszczeniem towaru do obrotu
 • pomoc przy przeładunku i magazynowaniu towarów oraz pełna logistyka, np. wystawienie deklaracji czasowego składowania
 • wystawianie świadectwa pochodzenia EUR 1, ATR
 • wystawienie dokumentów T1, T2, karnetu TIR.

Agencja celna - korzyści dla przedsiębiorcy
Firmy, które zajmują się handlem międzynarodowym, ale nie zatrudniają specjalistów do spraw odpraw celnych, mogą skorzystać z usług agencji celnych. Taka współpraca przynosi liczne korzyści dla przedsiębiorcy. Przede wszystkim firma może liczyć na szybką i profesjonalną obsługę celną bez opóźnień. Agencje często korzystają też z przyspieszonych bądź uproszczonych procedur odprawy celnej, co wpływa na dopełnienie formalności w maksymalnie krótkim terminie. Kolejną korzyścią jest eliminacja ryzyka błędów, które łatwo popełnić podczas dopełniania zawiłych formalności. Agenci celni posiadają specjalistyczną wiedzę na temat przepisów celnych oraz aktualizują ją na bieżąco. Dzięki temu przedsiębiorca ma pewność, że odprawa celna zostanie przeprowadzona bezbłędnie i zgodnie z obowiązującymi regulacjami.
Korzystanie z usług agencji celnej to oszczędność czasu i pieniędzy oraz uniknięcie stresu. Firmy mogą skoncentrować się na swojej podstawowej działalności, bez konieczności zajmowania się zawiłymi formalnościami. Kompleksowy zakres usług spedycyjnych i logistycznych oferuje firma Bial-Mich. W ramach usprawnienia łańcucha dostaw klienci mogą skorzystać także z profesjonalnej obsługi celnej. Wykwalifikowani agenci celni posiadają merytoryczną wiedzę, która gwarantuje świadczenie usług na najwyższym poziomie w skomplikowanym procesie obrotu towarów między granicami państw.

Ostatnio zmieniany w piątek, 23 wrzesień 2022 12:20
Zaloguj się by skomentować