Zaloguj się

Nowy raport - duża presja na elektryfikację branży transportowej

Transport drogowy jest najbardziej priorytetowym obszarem do redukcji emisji CO2, według wiodących firm produkcyjnych oraz branży e-commerce w Europie. Nowy raport przeprowadzony przez Ipsos i Volvo Trucks pokazuje, że firmy są gotowe zapłacić więcej za dostawców transportu oferujących niższą emisję CO2.

Firma badawcza Ipsos, na zlecenie Volvo Trucks, przeprowadziła wywiady ze 100 dużymi firmami z branży e-commerce i produkcyjnej w ośmiu krajach europejskich na temat ich zapotrzebowania na transporty wolne od paliw kopalnych, w ich przyszłych zamówieniach.

Zdecydowana większość tych firm wyznaczyła sobie cele w zakresie zmniejszenia swojego śladu węglowego. 78% ankietowanych twierdzi, że są gotowi zapłacić więcej za dostawcę transportu o niskiej lub zerowej emisji CO2, a 85% jest gotowych zmienić dostawcę transportu, jeśli nie spełnia on ich wymagań.

Badania pokazują również wyraźny związek pomiędzy przyszłymi możliwościami biznesowymi, a opcjami transportowymi wolnymi od paliw kopalnych. 60% firm uważa, że grozi im utrata Klientów w ciągu najbliższych trzech lat, jeśli nie będą w stanie sprostać zapotrzebowaniu konsumentów na dostawy o niewielkiej lub zerowej emisji CO2.

– Dobrze widzieć tak duży nacisk na transporty ciężarowe wolne od paliw kopalnych. Oznacza to, że w najbliższych latach będziemy świadkami ogromnej zmiany w branży. Wierzymy, że elektryfikacja będzie kluczowym motorem napędowym w kierunku bezemisyjnych transportów drogowych i jesteśmy dumni, że już teraz oferujemy w pełni elektryczne alternatywy pojazdów ciężarowych dla większości zadań. Przejście na napęd elektryczny oznacza więcej możliwości biznesowych – mówi Roger Alm, Prezes Volvo Trucks.

Volvo Trucks wyznaczyło globalny cel, zgodnie z którym w 2030 r. 50% wszystkich sprzedawanych nowych samochodów ciężarowych będzie miało napęd elektryczny z akumulatorów lub ogniw paliwowych. Przejście na elektromobilność jest napędzane przez Europę i Amerykę Północną, gdzie cele są jeszcze wyższe. Na przykład, w Europie, cel ten wynosi obecnie około 70% dla wszystkich nowych samochodów ciężarowych sprzedawanych w 2030 roku.

Fakty dotyczące badania: 
- Badanie zostało przeprowadzone w czerwcu 2022 roku i obejmowało wywiady ze 100 wysokiej rangi przedstawicielami firm, zazwyczaj odpowiedzialnymi za zaopatrzenie, logistykę, zarządzanie łańcuchem dostaw i/lub zrównoważony rozwój.
- Kraje objęte badaniem to: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, Holandia, Szwecja i Norwegia.

Czytaj także:
ABB i Shell budują globalną sieć stacji do ładowania
Raport - Pojazdy elektryczne zdominują 70% rynku już w 2040 r.
Wodór to przyszłość transportu towarowego

Zaloguj się by skomentować