Zaloguj się

Solaris dostarczy trolejbusy MetroStyle do Holandii

Firma Solaris podpisała kontrakt z niderlandzkim operatorem Hermes, należącym do Transdev/Connexxion, na dostawę dziesięciu Trollino 18, zaprojektowanych w wyjątkowym designie MetroStyle. Bezemisyjne trolejbusy istotnie przyczynią się do stworzenia innowacyjnego transportu publicznego w regionie Arnhem Nijmegen, a także w całej prowincji Gelderland. Pojazdy trafią do miasta Arnhem w pierwszej połowie 2024 roku i będą to pierwsze trolejbusy marki Solaris w Holandii.

Solaris od wielu lat współpracuje z operatorem Hermes, będącym częścią grupy Transdev Netherlands, lidera w dziedzinie bezemisyjnego transportu publicznego w Holandii. Ponad 150-tysięczne miasto Arnhem położone nad Dolnym Renem, jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, naukowym oraz kulturalnym. Dziesięć nowoczesnych Trollino 18, które dostarczy Solaris pozwoli rozbudować sieć komunikacyjną pomiędzy Uniwersytetem w Arnhem i Uniwersytetem w Wageningen. Będą to pierwsze trolejbusy Solarisa w Niderlandach.

Pojazdy będą się wyróżniać dynamiczną i wyrazistą stylistyką MetroStyle. Jest to wyjątkowy design opracowany przez Solarisa w odpowiedzi na najnowsze trendy w branży transportu publicznego. Pierwszym pojazdem Solarisa zbudowanym w nowej odsłonie było Trollino 24 zaprezentowane podczas Busworld Europe 2019 w Brukseli.

– Jesteśmy dumni z tego, że Solarisy Trollino 18 już wkrótce trafią do Arnhem. Jest to jedyne holenderskie miasto, korzystające z trakcji trolejbusowej. Jest nam więc szczególnie miło, że jego mieszkańcy już niedługo będą mogli podróżować najnowocześniejszymi trolejbusami Solarisa – powiedział Wil Willems, Dyrektor Zarządzający Solaris Netherlands.

– Bardzo cieszymy się na kolejny rozdział współpracy z firmą Solaris. Naszym celem jest zapewnianie mieszkańcom Holandii najnowocześniejszych, najbardziej komfortowych oraz przyjaznych środowisku rozwiązań w zakresie transportu publicznego. Jesteśmy przekonani, że Solarisy Trollino 18 są właśnie takim wyborem – powiedział Martijn Mentink, Executive director Hermes region South-east.

Szczególną cechą trolejbusów, które zamówiło Hermes, jest to, że będą mogły kursować na trasach bez sieci trakcyjnej. Będzie to możliwe za sprawą baterii trakcyjnych o pojemności około 90 kWh. Dzięki nim pojazdy będą w stanie pokonać dystans do kilkudziesięciu kilometrów bez konieczności korzystania z trakcji. Baterie będą ładowane z wykorzystaniem technologii „in motion charging”, bezpośrednio w czasie jazdy z wykorzystaniem trakcji trolejbusowej. Solarisy Trollino 18 będą wyposażone w elektryczny silnik o mocy 240 kW.

Komfortowe, klimatyzowane przestrzenne wnętrza trolejbusów będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, m.in. dzięki dwóm funkcjonalnym przestrzeniom dla wózków inwalidzkich. Dodatkowo pojazdy zostaną wzbogacone o szereg nowoczesnych rozwiązań – ładowarki urządzeń mobilnych USB, system informacji pasażerskiej czy monitoring, które nie tylko zwiększą przyjemność jazdy, ale i bezpieczeństwo. Wśród nich znajdzie się Mobileye Shield+, system ostrzegający – zarówno akustycznie, jak i wizualnie – przed obiektami znajdującymi się w tzw. martwym polu widzenia kierowcy. Lepszą widoczność zapewnią kierowcy kamery zamiast lusterek bocznych, przekazujące obraz na ekrany wewnątrz pojazdu. Nowatorska konstrukcja urządzenia MirrorEye pozwala – wśród wielu innych zalet – zmniejszyć szerokość pojazdu.

Pierwsze Solarisy trafiły do Holandii w 2017 roku, kiedy to przewoźnik Transdev zamówił 40 przegubowych Solarisów Urbino 18. Od tego czasu flota Solarisów kursujących po holenderskich miastach i regionach wzbogaciła się o 26 pojazdów, w tym 20 autobusów wodorowych. Trolejbusy znajdują się w ofercie Solarisa od 2000 roku. Do tej pory dostarczono blisko 2 tys. pojazdów tego typu do 60 miast z 18 krajów.

Czytaj także:
Solaris zakontraktował 2000. autobus elektryczny
Ekologiczny transport publiczny to jedyna alternatywa dla samochodu
Ploiesti zakupiło 20 trolejbusów Solarisa

Zaloguj się by skomentować