Zaloguj się

Poznaj wózki elektryczne widłowe - nowoczesne urządzenia przyszłości

 •  Artykuł sponsorowany
 • Kategoria: Logistyka

Elektryczne wózki widłowe to urządzenia przyszłości, które coraz częściej i chętniej są wybierane przez przedsiębiorców. Nowoczesne technologie i ekologiczne rozwiązania to ich sekret, który jednocześnie stawia te urządzenia wysoko ponad maszynami z napędem spalinowym. Czy Ty także zostaniesz właścicielem jednego z zaawansowanych wózków widłowych elektrycznych? Przekonaj się sam!

Wózki napędzane silnikami elektrycznymi
Wśród urządzeń jezdniowych podnośnikowych, które zostały wyposażone w ekologiczny, a zaraz bardzo ekonomiczny napęd elektryczny wyróżnić można nie tylko czołowe wózki widłowe, ale również:

 • wózki paletowe z napędem mechanicznym,
 • wózki widłowe wysokiego składowania (określane inaczej jako reach truck),
 • wózki magazynowe przegubowe,
 • wózki boczne,
 • a także podesty ruchome - zarówno w wersji nożycowej, jak i teleskopowej.

Zaletą wszystkich wymienionych powyżej sprzętów jest elektryczny napęd, który umożliwia pojazdom sprawne i bezpieczne poruszanie się wewnątrz budynków oraz pomieszczeń. Urządzenia tego typu doskonale sprawdzają się w transporcie bliskim, nie ustępując także pola wózkom widłowym spalinowym podczas prac na zewnątrz. Elektryczne wózki widłowe mogą z powodzeniem być wykorzystywane zarówno w ujemnych temperaturach, jak i podczas niekorzystnych warunków pogodowych.

Jak zbudowane są elektryczne wózki widłowe czołowe?
Elektryczne wózki widłowe czołowe na pierwszy rzut oka wyglądem bardzo przypominają wózki spalinowe. Podstawową różnicę stanowi w ich przypadku oczywiście zamontowane źródło zasilania. O ile w przypadku wózków spalinowych jest to paliwo typu Diesel lub gaz z butli gazowej, o tyle dla elektrycznych wózków widłowych źródłem zasilania jest przechowywana w akumulatorach energia.

wozki 02

Akumulatory do wózków widłowych elektrycznych mogą mieć różne pojemności - co wpływa potem na czas pracy urządzeń. Ładuje się je w zależności od modelu prądem stałym lub zmiennym. A czas ładowania wynosi od 3 do 8 godzin.
Elektryczne wózki widłowe najczęściej wykorzystywane są w trakcie pracy w trybie dziennym, z kolei wózki spalinowe w trybie wielozmianowym.

Ile kosztuje elektryczny wózek widłowy?
Wózki widłowe elektryczne ze względu na zastosowane w nich rozwiązania technologiczne są zazwyczaj nieco droższe niż ich odpowiedniki z napędem spalinowym. Jednak warto pamiętać, że w tym przypadku inwestycja jest opłacalna, ponieważ elektryczny wózek widłowy jest tani w utrzymaniu.
Przeciętny koszt zakupu nowego wózka widłowego elektrycznego rozpoczyna się od około 75 tysięcy złotych. Cena poszczególnych modeli wózków widłowych może znacząco różnić się od siebie. Stanowi to wynik posiadanych przez urządzenia różnych parametrów oraz akcesoriów czy osprzętu. Podczas zakupu wózka widłowego na cenę składa się nie tylko maksymalny udźwig, czy wysokość podnoszenia. Nawet kilka tysięcy złotych różnicy może wynosić różnica w cenie widlaka bez i z zabudowaną kabiną. Podobne (choć już nieco niższe) różnice finansowe mogą tyczyć się wyposażenia urządzeń - np. zamontowanej klimatyzacji czy ogrzewania lub dodatkowych lusterek ułatwiających cofanie.

wozki 03
Przedsiębiorcy, którzy decydują się na zakup markowych urządzeń znanych firm (takich jak np. Manitou czy Toyota) swój wybór motywują najczęściej wysoką jakością tych urządzeń. Niezawodność i precyzja działania to nie jedyne zalety wózków widłowych elektrycznych.

Technologia, za którą warto zapłacić
Dlaczego elektryczne wózki widłowe nazywane są urządzeniami jutra? To proste, przede wszystkim z uwagi na ich proekologiczny, nieemitujący spalin napęd. To właśnie dzięki niemu, wózki elektryczne mogą być wykorzystywane w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie odbywa się również ruch pieszych - np. w magazynach, hurtowniach czy nawet sklepach. Brak spalin nie zanieczyszcza powietrza, pozwalając swobodnie oddychać zarówno operatorowi urządzenia, jak i przebywającym w tym samym pomieszczeniu osobom.
Ponadto dużym atutem jest również stosunkowo cicha (w porównaniu z urządzeniami spalinowymi) praca silnika wózka widłowego elektrycznego. Choć może wydawać się to nieistotne, to dla operatorów, którzy codziennie mają styczność z obsługą tego typu urządzeń, praca na wózkach z napędem elektrycznym jest znacznie bardziej wygodna i mniej uciążliwa.
Nie można również zapominać o uniwersalności, która także w dużej mierze cechuje elektryczne wózki widłowe. Maszyny te sprawdzą się także podczas:

 • jazdy w wąskich korytarzach,
 • rozładunku i załadunku towarów do transportu lub składowania,
 • unoszenia oraz składowania palet (co umożliwia im duża wysokość podnoszenia oraz znaczny udźwig),
 • transportu dalekiego (ponieważ wózki widłowe elektryczne mogą rozwijać stosunkowo dość dużą prędkość jazdy).

wozki 04

Obecnie, w dobie ekologicznych rozwiązań, wózki widłowe elektryczne cieszą się dużą popularnością z łatwością przewożąc i unosząc ładunki o dużej masie. Nie szkodzą środowisku, a spośród licznych dostępnych na rynku modeli łatwo znaleźć ten dopasowany do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.

Bezpieczeństwo w pracy elektrycznych wózków widłowych
Równie ważne co wygoda pracy na wózkach widłowych jest również bezpieczeństwo. W przypadku markowych urządzeń producenci stawiają na wysoką jakość elementów i części do wózków widłowych, a także odpowiednie zabezpieczenia, mające na celu zachowanie prawidłowej pracy silnika i wszystkich układów urządzenia.
Nie można zapominać także jak ważna jest regularna konserwacja wózków z napędem elektrycznym, które jako maszyny transportu bliskiego powinny przechodzić stałe kontrole i od samego zakupu zostać zarejestrowane w najbliższym oddziale Urzędu Dozoru Technicznego.

Podsumowanie
Wózki widłowe elektryczne to urządzenia, które bez obaw można wykorzystywać w każdych warunkach - zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Zastosowane w nich nowoczesne technologie gwarantują bezpieczeństwo operatora oraz wszelkich przewożonych przez wózek widłowy (zgodnie z zasadami BHP) ładunków.

wozki 05
Szukasz najlepszego rozwiązania dla swojej firmy? Wybierz wózek widłowy elektryczny, który niezawodnie pomoże w organizacji transportu i składowania.

Zaloguj się by skomentować