Zaloguj się

Morski transport drobnicowy zapewnia ciągły przepływ towarów

W obliczu ekonomicznych wyzwań coraz większą popularnością cieszy się transport drobnicowy. Wąskie gardła w produkcji, niestabilne globalne łańcuchy dostaw oraz niedobór kontenerów jeszcze bardziej zwiększyły zapotrzebowanie na małe i przewidywalne przesyłki we frachcie morskim. Michael Kriegel, Department Head DACHSER Chem Logistics, wyjaśnia, jakie usługi umożliwiają niezawodny przepływ towarów drogą morską. Mówi również o tym, dlaczego dobre połączenie sieciowe jest kluczowe, zwłaszcza w przypadku towarów o wysokich wymaganiach bezpieczeństwa.

Kontenery morskie ułatwiają ciągły przepływ towarów.

Firmy już teraz analizują swoje globalne łańcuchy dostaw i coraz częściej przenoszą swoje przesyłki na drobnicę morską (zwany "less than container load", w skrócie LCL). Dużą zaletą tej formy transportu dla klientów jest to, że mogą oni wysyłać mniejsze ładunki bez konieczności płacenia za pełny kontener. Dzięki temu mogą oni utrzymać stały przepływ towarów, nawet w przypadku wąskich gardeł w produkcji, a także elastyczniej reagować na wahania sezonowe. Kontenery LCL są często traktowane priorytetowo w stosunku do tzw. pełnych kontenerów w procesie załadunku, co daje dodatkową przewagę i pozwala lepiej zaplanować czas transportu. DACHSER wprowadza na rynek „skrzynie konsolidacyjne” – klienci płacą tylko za przestrzeń, którą faktycznie zajmują w kontenerach. Ponadto firma planuje tranzyty z tygodniowym wyprzedzeniem, a nie dopiero wtedy, gdy znana jest wielkość produkcji. Oznacza to, że kontenery, których wciąż brakuje, można rezerwować wcześniej, a klienci zachowują elastyczność przy dokonywaniu rezerwacji.

Wiele przedsiębiorstw, zwłaszcza z branży motoryzacyjnej, nauk przyrodniczych i ochrony zdrowia, od lat korzysta z drobnicy morskiej. Jednak usługa ta jest również odpowiednia dla przemysłu chemicznego, który stawia szczególnie wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa i transparentności procesów podczas transportu – i dlatego wymaga dostawcy usług logistycznych z odpowiednim doświadczeniem. Jednym z nich jest DACHSER. W 2009 r. firma nawiązała współpracę z Niemieckim Związkiem Przemysłu Chemicznego (Verband der Chemischen Industrie e.V., VCI). Ten udany sojusz został następnie rozszerzony w 2015 roku o fracht lotniczy i morski. Członkowie stowarzyszenia korzystają teraz z globalnie ujednoliconych usług podstawowych w sieci drobnicowej – transportu, magazynowania i rozwiązań IT. Całe to specjalistyczne zaplecze zostało zgromadzone w zespole DACHSER Chem Logistics.

– W przesyłkach od klientów z branży chemicznej, które czasami zawierają towary niebezpieczne, decydującym czynnikiem jest zawsze bezpieczeństwo. Musimy chronić życie, zdrowie i środowisko – mówi Claus Freydag, Managing Director DACHSER Air & Sea Logistics w Niemczech. – DACHSER może się również pochwalić globalnym doświadczeniem w zakresie towarów niebezpiecznych w segmencie kontenerów drobnicowych i obejmuje wszystkie klasy IMO zgodne z LCL we własnej sieci oraz w sieci partnerskiej.

Centralny system zarządzania towarami niebezpiecznymi firmy oraz ponad 250 regionalnych doradców ds. bezpieczeństwa monitorują przestrzeganie specjalnych przepisów dotyczących transportu towarów niebezpiecznych. Ponadto wielu pracowników DACHSER jest corocznie szkolonych w zakresie szczególnych wymagań logistyki w branży chemicznej.

– W przypadku frachtu morskiego zespół konsoliduje różne ładunki LCL i ładuje je do pełnego kontenera. W ten sposób optymalizuje się wykorzystanie pojemności kontenera, co z kolei optymalizuje koszty transportu. Maksymalne wykorzystanie poprawia również zrównoważony rozwój transportu, obniżając jednocześnie ryzyko dla poszczególnych firm w czasach, gdy łańcuchy dostaw są kruche. „Porty na całym świecie od miesięcy są przeciążone, powodując znaczne opóźnienia i sprawiając, że przestrzeganie przez firmy spedycyjne harmonogramu jest rzadkie, jeśli nie niemożliwe. Zamiast wysyłać w drogę pełny kontener, który może zostać wstrzymany w przypadku przeoczenia okien czasowych, coraz więcej klientów decyduje się na drobnicę morską. Zmniejsza to ich ryzyko poprzez rozłożenie go na kilka transportów i statków oraz zapewnia bardziej terminowe dostawy – wyjaśnia Freydag.

Kluczowe znaczenie inteligentnych rozwiązań i silnej sieci

Popyt na usługi LCL będzie nadal rósł, nawet pomijając wpływ pandemii. Dlatego DACHSER, jako lider na niemieckim i europejskim rynku drobnicowym, rozszerzył również swoją sieć morskich przewozów LCL o 70 cotygodniowych bezpośrednich połączeń do i z Niemiec.

– Koncentrując się na głównych trasach globalnych, systematycznie zwiększamy również nasze możliwości przewozu towarów niebezpiecznych. Oznacza to oczywiście obsługę głównych rynków zarówno na półkuli wschodniej, jak i zachodniej, takich jak Chiny, Indie i USA – mówi Freydag. 

W 2021 r. DACHSER wysłał około 19 700 metrów sześciennych towarów niebezpiecznych jako LCL do klientów z branży chemicznej. Towary niebezpieczne stanowią więc już 15 procent działalności DACHSER ASL Germany w zakresie LCL. Oprócz zwykłych usług portowych DACHSER świadczy również różne bezpośrednie usługi importowe w głąb kraju lub innych miast europejskich. Na przykład raz w tygodniu kontenery LCL wyjeżdżają bezpośrednio z portów takich jak Hongkong, Szanghaj i Ningbo do portów takich jak Hamburg i Brema –ale także z bezpośrednim załadunkiem do Frankfurtu, Kaufbeuren, Kolonii, Monachium, Norymbergi, Stuttgartu oraz Kopenhagi i Göteborga. Bezpośredni załadunek minimalizuje ryzyko uszkodzenia ładunku i zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo poprzez wyeliminowanie dekonsolidacji w terminalu tranzytowym.

– Ponadto zwiększa to rentowność i daje dodatkowe korzyści w zakresie czasu realizacji poprzez usunięcie wąskich gardeł w porcie. „Globalna sieć DACHSER łączy wszystkie przewozy drobnicowe drogą lądową i morską. Łączymy nasze własne usługi morskiego transportu drobnicowego do i z Niemiec z kompleksową ofertą usług oferowanych przez DACHSER European Logistics, umożliwiając w ten sposób kompleksową obsługę w całej Europie – mówi Freydag.

Do składowania i rozładunku DACHSER coraz częściej wykorzystuje własną infrastrukturę oddziałów, oprócz standardowych kontenerowych stacji przeładunkowych (CFS) w portach. W sytuacji, gdy przepustowość portów jest ograniczona, firmy korzystają z dodatkowej jakości wysyłki i krótszych czasów tranzytu.

– Koncepcja ta, zgodnie z ideą „wszystko z jednego źródła” łączy europejską sieć transportu drogowego z globalną siecią frachtu morskiego – co nie każda firma może zaoferować. Dzięki kompleksowemu rozwiązaniu LCL, które wykracza poza sam transport morski, możemy utrzymać wysoką jakość u wszystkich wymienionych przewoźników i zaoferować przejrzystą możliwość śledzenia przesyłki – dodaje Freydag.

W ciągu ostatnich dwóch lat minimalizacja ryzyka w globalnym przepływie towarów stała się kluczowym czynnikiem sukcesu. Aby w pełni wykorzystać zalety przesyłek LCL, kluczowe jest, aby odbiór i dalszy tranzyt były również obsługiwane w sposób zintegrowany, co zapewnia bezpieczeństwo transportu towarów niebezpiecznych na całej trasie przewozu.

Czytaj także:
Rusza DACHSER Emission-Free Delivery
CEVA Logistics umacnia współpracę z HMM
Niedobór kontenerów, wciąż wysokie stawki i opóźnienia w tranzycie - jak przygotować się na największe wyzwania globalnych łańcuchów dostaw?

Zaloguj się by skomentować