Zaloguj się

Rola opon i ekonomiczna jazda

  •  Oprac. M.T.
  • Kategoria: Logistyka

Ogumienie wpływa na zużycie paliwa, a jego trwałość oznacza korzyść zarówno dla portfela kierowcy, jak i środowiska. Z raportu InsightOut Lab i marki Continental wynika, że Polacy wiedzą o korzyściach wynikających z odpowiednio dobranych opon i popierają ekologiczne inwestycje firm oponiarskich. Ale czy ich wiedza o tym, jak jeździć oszczędnie przekłada się na zachowania za kierownicą?

Opony, obok samego kierowcy i właściwości pojazdu, to kluczowy, a często niedoceniany, element niezbędny do osiągnięcia jak najniższego zużycia paliwa. Z badań ekspertów Komisji Europejskiej wynika, że różnica wydajności paliwowej pomiędzy najbardziej i najmniej efektywną oponą przekłada się na oszczędność około 0,6 l na 100 km. Tę tezę potwierdzili badani przez Continental Polacy – 72% z nich uważa, że opony mogą obniżyć zużycie paliwa w samochodzie, a zaledwie 7% jest przeciwnego zdania. Dodatkowo, według OECD, nawet 30% zużycia opony może zależeć od stylu jazdy kierowcy. Dlatego tak ważne jest dostosowanie opony do własnych preferencji za kierownicą. 67% Polaków również podziela to zdanie.

Jako główną przyczynę szybszego niszczenia opony, niemal ¾ Polaków wskazało gwałtowane hamowanie. Według badanych, drugim zachowaniem za kierownicą, które prowadzi do skrócenia życia ogumienia, jest ostre wchodzenie w zakręty (2/3 wskazań), a podium zamyka obracanie kierownicą podczas postoju, które wskazało 39% ankietowanych. Odpowiedzi niepoprawne, takie jak np. mycie opon w myjni pod ciśnieniem, pojawiały się okazjonalnie.

– Cieszymy się, że w naszym kraju wciąż zwiększa się poziom świadomości na temat roli, jaką podczas codziennej jazdy odgrywa odpowiednio dobrane ogumienie oraz stosowanie technik eco-drivingu. Jako Continental oferujemy szeroką gamę najwyższej klasy opon, aby każdy kierowca mógł dobrać ogumienie idealnie dopasowane do swojego samochodu oraz stylu jazdy i odczuć korzyści płynące zarówno z przyjemności prowadzenia pojazdu, jak i oszczędności przy dystrybutorze paliwa – mówi Beniamin Szlęzak, marketing product manager, Continental Opony Polska.

Polacy chcą jeździć ekonomicznie

Jazda ze stałą prędkością według ankietowanych najbardziej obniża zużycie paliwa (64% wskazań), podobnie jak odpowiednie ciśnienie w oponach (57%). Ostatnia prawidłowa odpowiedź, czyli hamowanie silnikiem, uzyskała nieco poniżej 50% wskazań. Względnie sporo badanych – mniej więcej co dziesiąty – zaznaczyło błędną, choć podchwytliwą odpowiedź „jazda z niską prędkością”.

W teorii wiemy jak jeździć ekonomicznie, ale czy przekładamy tę wiedzę na odpowiednie zachowania za kierownicą? Okazuje się, że niemal połowa kierowców jeździ raczej spokojnie, choć w miarę potrzeb zdarza im się prowadzić dynamicznie. Natomiast jeden na dziesięciu ankietowanych „czasem lubi poszaleć”. Kobiety odrobinę częściej niż mężczyźni (13% vs 10%) przyznają się do takiego stylu prowadzenia. Staramy się również hamować silnikiem. Technika ta zwiększa oszczędność paliwa oraz przedłuża życie hamulców i opon. Okazuje się, że większość kierowców często (43%) lub zawsze (23%) hamuje w ten sposób. Mniej niż jeden kierowca na dziesięciu (8%) nigdy tego nie robi, a około 1/5 (27%) hamuje silnikiem rzadko.

Trwałość opony ważniejsza niż cena

Respondentów zapytano również o preferencje zakupowe podczas wyboru nowych opon. 1/5 z nich (22%) jako najważniejszy czynnik wskazuje trwałość opony. Na drugim miejscu znajduje się kryterium cenowe (17% wskazań), a na trzecim dopasowanie do warunków atmosferycznych (12%). Jaka opona dla Polaków jest „trwała”? Według ponad 1/3 badanych powinna przejeździć co najmniej 5 sezonów.

Dla Polaków coraz ważniejsza staje się również ekologia. Dbałość o stan środowiska naturalnego powinna iść przy tym w parze z jakością sprzedawanych produktów. 32% badanych podpisuje się pod stwierdzeniem, że firmy oponiarskie powinny oferować coraz wyższą jakość opon i jednocześnie być coraz bardziej „eko”, a kolejne 24% jest zdania, że biznes powinien coraz bardziej angażować się w ekologię.

– Projektując nowe opony staramy się stale zwiększać ich jakość oraz osiągane przebiegi, jednocześnie stosując rozwiązania, które będą przyjazne dla środowiska. To właśnie w duchu zrównoważonego rozwoju powstała technologia ContiRE.Tex, która wykorzystuje pochodzące z recyklingu butelki PET do produkcji ogumienia. Komplet opon wytworzonych z wykorzystaniem tej technologii „zawiera w sobie” aż 40 butelek, a poziomem wytrzymałości i bezpieczeństwa niczym nie różni się od opon „tradycyjnych – dodaje Beniamin Szlęzak.

Czytaj także:
Telematyka i 5 kluczowych parametrów
Z opony w papier – polscy naukowcy z przełomowym odkryciem
Nowe rozwiązania Bridgestone i Microsoft dla branży transportowej i producentów pojazdów

Zaloguj się by skomentować