Zaloguj się

DB Schenker po pierwszej fazie testów drogowych Volta Zero

Volta Trucks i DB Schenker zbadają możliwości wykorzystania technologii w celu rozszerzenia współpracy. Ciężarówka Volta Zero sprawdzona podczas testów drogowych w Paryżu.

DB Schenker, jeden z wiodących dostawców usług logistycznych na świecie i lider europejskiego transportu lądowego oraz Volta Trucks, producent innowacyjnych, w pełni elektrycznych pojazdów oraz dostawca usług mobilnościowych, zakończyli pierwszą fazę wspólnych testów drogowych elektrycznego samochodu ciężarowego Volta Zero. Prototypowy projekt po raz pierwszy przetestowany został w rzeczywistym środowisku drogowym na ulicach Paryża.

W 2021 roku obydwie firmy ogłosiły szeroko zakrojony projekt współpracy. DB Schenker zamówił przedpremierowo blisko 1500 elektrycznych pojazdów Volta Zero. Było to największe dotychczasowe zamówienie na średniej wielkości zelektryfikowane samochody ciężarowe w Europie. Bezemisyjne, 16-tonowe pojazdy Volta Zero wykorzystywane będą przez europejskie terminale DB Schenker w celu transportu towarów z węzłów dystrybucyjnych do centrów miast i obszarów podmiejskich. To właśnie w takim środowisku innowacyjna konstrukcja pojazdu, bezpieczna kabina oraz układ napędowy o zerowej emisji spalin zapewnią największe korzyści.

Volta Trucks i DB Schenker będą wspólnie badać potencjalne zastosowania tej technologii pod kątem szerszego wykorzystania. Proces jej wdrażania rozpocznie się w dziesięciu wybranych lokalizacjach w pięciu krajach.

– Od początku partnerstwa pomiędzy DB Schenker i Volta Trucks jesteśmy w bliskim kontakcie i nieustannie współpracujemy nad rozwojem pojazdu – mówi Cyrille Bonjean, Executive Vice President Land Transport w DB Schenker w Europie – Wspaniale jest już dziś widzieć rezultaty tych prac na ulicach Paryża. Wszystko zaczęło się od pomysłu – teraz stał się on rzeczywistością. Z niecierpliwością czekamy na oddanie pierwszych pojazdów pilotażowych do użytku flotowego w Europie na początku 2023 roku.

– Kiedy wraz z DB Schenker ogłosiliśmy największe w Europie zamówienie w pełni elektrycznych samochodów ciężarowych, zawarliśmy również partnerstwo, które ma na celu wspólną pracę nad dekarbonizacją logistyki miejskiej. Pierwszy test w pełni elektrycznego pojazdu Volta Zero w rzeczywistym środowisku jest dowodem na szeroką skalę naszej współpracy. Widok Volta Zero na ulicach Paryża zapiera dech i jest dobitną zapowiedzią tego, że już w najbliższej przyszłości będziemy dostarczać klientom znaczne ilości takich ciężarówek – dodaje Essa Al-Saleh, Chief Executive Officer w Volta Trucks.

Czytaj także:
DB Schenker zamiawia pierwsze ciężarówki napędzane ogniwami paliwowymi
Zakończenie sprzedaży zanieczyszczających ciężarówek do 2035 roku warunkiem poprowadzenia transportu ciężarowego w Polsce ku zerowej emisji dwutlenku węgla
Ciężarówki z napędem gazowym - część rozwiązania czy problemu?

Zaloguj się by skomentować