Zaloguj się

PKP Intercity kupuje 16 lokomotyw hybrydowych PESA

PKP Intercity podpisało kontrakt z PESĄ Bydgoszcz na zakup 16 nowych lokomotyw elektryczno-spalinowych wraz ze świadczeniem usług utrzymania. Hybrydowe lokomotywy będą pierwszymi tego typu pojazdami w parku taborowym przewoźnika. Wartość inwestycji zakontraktowanych przez PKP Intercity w ramach strategii taborowej wynosi już 7 mld zł brutto.

Umowa podpisana przez PKP Intercity z bydgoskim producentem obejmuje dostawę 16 lokomotyw hybrydowych o maksymalnej prędkości 160 km/h w trakcji elektrycznej i 120 km/h w trakcji spalinowej. Ponadto kontrakt obejmuje świadczenie usług utrzymania przez co najmniej 60 miesięcy a także naprawy gwarancyjne. Wartość zamówienia wynosi 554,6 mln zł brutto.

Po raz kolejny mogę powtórzyć, że dotrzymaliśmy słowa. Deklarowaliśmy, że polski transport musi być bezpieczny oraz komfortowy i takie wydarzenia jak to dzisiejsze potwierdzają nasze deklaracje. Stawiamy na czysty, ekologiczny transport, dlatego robimy wszystko, żeby kolejni Polacy wracali na kolej. Polska jest obecnie europejskim liderem w inwestycjach transportowych, a zmodernizowane szlaki kolejowe są fundamentem sprawnego systemu transportowego. W zakresie inwestycji kolejowych polskie spółki, a wśród nich PKP Intercity i PESA Bydgoszcz, zawieszają poprzeczkę bardzo wysoko. Gratuluję podpisania kolejnej umowy, na której skorzystają przede wszystkim pasażerowie – mówi Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

– Umowa z bydgoską PESĄ to świetny przykład tego, jak programy rządu Prawa i Sprawiedliwości wpływają na rozwój polskiej kolei i polskich firm, którym dziś PKP Intercity zleca wykonanie lokomotyw hybrydowych. Takie umowy niosą za sobą też dużą odpowiedzialność za ich realizację, bo od producenta zależy nie tylko niezawodność połączeń, ale przede wszystkim bezpieczeństwo naszych pasażerów. Rząd Prawa i Sprawiedliwości tak właśnie wyobraża sobie świadomą politykę gospodarczą, nastawioną na równomierny rozwój Polski we wszystkich aspektach. Dzięki temu Polacy mają coraz lepszy dostęp do kolei. Nowoczesnej, ekologicznej, przyjaznej dla pasażera. Korzystają na tym także zakłady takie jak PESA, które dzięki potężnym zamówieniom też się rozwijają, dają pracę polskim inżynierom, robotnikom i wspierają budżet państwa podatkami – podkreśla Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

W ramach kontraktu PESA ma dostarczyć lokomotywy w terminie do 48 miesięcy od podpisania umowy, przy czym dostawa pierwszej z nich musi być zrealizowana nie później niż w ciągu 30 miesięcy. PKP Intercity planuje w pierwszej kolejności 6-miesięczną eksploatację obserwowaną pierwszego pojazdu tak, aby po obserwacji móc wprowadzić ewentualne poprawki techniczne, czy udoskonalenia przed obiorem kolejnych pojazdów.

– Bezustannie dążymy do celu, jakim jest kolej bezpieczna, komfortowa, przewidywalna, dostępna i ekologiczna. Każda kolejna inwestycja PKP Intercity przybliża nas do tego celu. Dzięki realizacji kolejnych ambitnych i dobrze przemyślanych projektów taborowych, dalej będą rosły możliwości przewozowe PKP Intercity, co przyczyni się do konsekwentnego podnoszenia jakości świadczonych usług – mówi Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Podpisana dzisiaj umowa na zakup 16 nowych lokomotyw hybrydowych to duży krok w dalszym wzmacnianiu naszego parku taborowego. Będą to pierwsze tego typu pojazdy we flocie PKP Intercity i znacząco zwiększą one nasze możliwości eksploatacyjne. Inwestujemy w różne typy lokomotyw, aby jak najlepiej wykorzystywać możliwości sieci kolejowej w Polsce – tłumaczy Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity.

Rozwój współpracy PKP Intercity z PESĄ Bydgoszcz

Podpisana umowa to kolejny już przykład udanej współpracy pomiędzy bydgoskim producentem a PKP Intercity. W ramach realizowanej strategii inwestycyjnej PKP Intercity obydwie spółki podpisały już umowy o łącznej wartości 2,95 mld zł brutto.
W ubiegłym miesiącu, podczas Targów INNOTRANS, spółki podpisały warty 376 mln zł brutto kontrakt na naprawę na piątym poziomie utrzymania (P5) 59 wagonów serii 152A i 154A.
W ramach realizowanych obecnie umów, narodowy przewoźnik odebrał już od PESY 116 zmodernizowanych wagonów typu 111A-20, które przechodziły modernizację wraz
z naprawą na piątym poziomie utrzymania. Do parku taborowego spółki dołączy jeszcze 9 takich pojazdów. Zakończenie ich odbiorów, zgodnie z zapisami umowy, planowane jest w drugim kwartale 2023 roku, a wartość całego kontraktu wynosi 540,4 mln zł brutto. W bydgoskich i mińskich zakładach modernizowane są również składy ED74. Do tej pory spółka odebrała 8 z 14 pojazdów. Wartość całego zamówienia wynosi 275 mln zł brutto, a ostatni zmodernizowany pojazd trafi do PKP Intercity w 2023 roku.
Pod koniec 2020 roku PKP Intercity odebrało ostatnie ze 125 wagonów, które dla przewoźnika zmodernizowała bydgoska PESA. Tym samym zrealizowana została warta blisko 470 mln zł brutto umowa. Z nowoczesnych wagonów korzystają pasażerowie w całej Polsce. Podobnie jak z wielofunkcyjnych wagonów COMBO.

– Bardzo nas cieszy, że po raz kolejny zostaliśmy obdarzeni zaufaniem przez PKP Intercity i będziemy realizować następne zamówienie dla narodowego przewoźnika. Nasza dotychczasowa współpraca pokazuje, że wykonywane przez nas produkty oraz usługi cechuje wysoka jakość – mówi Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz.

Ta umowa, to kolejne potwierdzenie pozytywnych zmian jakie zaszły w PESA. Spółka się rozwija, oferuje przewoźnikom nowoczesne produkty, zdobywa kolejne rynki. Dzięki temu mieszkańcy Bydgoszczy i regionu mają pracę, a kilkaset kujawsko - pomorskich firm zamówienia na dostawy komponentów i usług dla PESA - podkreślił obecny na uroczystości bydgoski poseł PiS Piotr Król.

24,5 mld zł inwestycji w nowoczesny tabor

Kontrakt na 16 lokomotyw spalinowo-elektrycznych od PESY jest kolejnym elementem konsekwentnie realizowanego programu inwestycyjnego „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji”, w ramach którego do 2030 roku spółka przeznaczy 27 mld zł na nowoczesny tabor oraz przyjazne środowisku stacje postojowe. W efekcie przewoźnik planuje uruchamiać w 2030 roku około dwa razy więcej pociągów i zaoferować pasażerom wysoki standard podróży. Normą staną się podróże z prędkością 160-250 km/h, co pozwoli skrócić czasy przejazdów. Pociągi PKP Intercity znacząco więc przyspieszą, ponieważ obecnie większość z nich kursuje z prędkością 120-160 km/h. Wyższy komfort i funkcjonalność zapewni nowy design przestrzeni wewnątrz pociągów, nad którego założeniami trwają obecnie prace. Nowe pojazdy będą dostosowane do potrzeb różnych grup podróżnych, np. osób z niepełnosprawnościami czy rodzin z dziećmi. W 2030 roku cały tabor przewoźnika będzie nowy lub zmodernizowany, co zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa podróży i wygody. Potężne inwestycje w nowoczesne pociągi będą napędzać dalszy rozwój kolei jako najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego, wpisującego się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu. PKP Intercity planuje stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu.

Czytaj także:
Premierowa jazda pociągu wodorowego Siemens Mobility
Największa w historii modernizacja pociągów sieciowych
Pociągi hybrydowe obsłużą połączenia kolejowe na Dolnym Śląsku

Zaloguj się by skomentować