Zaloguj się

InPost powiększa flotę e-samochodów o kolejne pojazdy

InPost, czołowa platforma dostaw dla e-commerce w Europie, posiadający obecnie 306 elektrycznych aut dostawczych, zamówił 174 nowe auta EV, w tym 100 Fordów E-Transit oraz 74 samochody marki Stellantis zaadaptowane przez firmę VOLTIA oraz Mercedesy eSprinter. Dzięki nowym zakupom elektryczna flota InPost składająca się z blisko pół tysiąca pojazdów EV – największa w Polsce wśród firm kurierskich – będzie dostarczała przesyłki w najważniejszych miastach partnerskich programu Green City w Polsce, m.in. w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Firma sukcesywnie zwiększa odsetek aut elektrycznych w swojej flocie konsekwentnie realizując w ten sposób strategię ESG

Dynamicznemu rozwojowi rynku e-commerce w ostatnich latach, którego byliśmy świadkami, towarzyszył szybki wzrost liczby pojazdów dostawczych na polskich ulicach, a w efekcie wzrost emitowanych przez wzmożone dostawy door-to-door, toksycznych emisji do środowiska.

– Już teraz Paczkomat® InPost to najbardziej ekologiczna forma dostawy z dostępnych na rynku opcji w e-commerce. Korzystając z tej formy dostaw nasi klienci mogą przyczynić się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, ponieważ nawet kilkunastokrotnie ograniczamy ruch samochodów kurierskich na ulicach miast. Przykładowo jeden kurier dystrybuujący przesyłki do naszych automatów, dostarcza do 4-5 urządzeń ok. 1000 w ciągu dnia pracy. Natomiast kurier w tradycyjnej formule door-to-door doręcza średnio 75 przesyłek. Oznacza to, że wybierając usługi InPost klienci przyczyniają się do ograniczenia emisji CO2 aż o 75% – podkreśla Dariusz Lipiński, wiceprezes zarządu InPost i dodaje – Idziemy o krok dalej i jako lider nadajemy kierunek zmianom zachodzącym w naszej branży. Dlatego inwestujemy w powiększenie naszej floty aut elektrycznych, a przy okazji realizujemy cele, jakie sobie postawiliśmy, aby do 2040 roku nasza działalność była zeroemisyjna dla środowiska, choć już teraz InPost jest liderem w zielonej transformacji w Polsce w sektorze logistycznym, dzięki dostawom poprzez Paczkomat®.

Przesyłka dostarczona do urządzenia Paczkomat® to obecnie najpopularniejsza forma dostawy w e-commerce (83%), potwierdzają to wyniki najnowszego raportu Gemius o rynku e-commerce w Polsce. Dodatkowo ponad 2/3 badanych uważa, że usługi InPost są najbardziej ekologiczną formą dostawy, a wśród konsumentów w wieku między 15 a 24 lat, ten odsetek rośnie do niemal ¾ odpowiedzi (74%).1 Widać też, że osoby kupujące w internecie coraz większą uwagę zwracają na to, aby łańcuch dostaw był zarządzany w sposób ekologiczny. Dlatego firma InPost rozwija swoją flotę aut elektrycznych, które wykorzystywane będą przez kurierów oraz na potrzeby dostaw do urządzeń Paczkomat® w polskich miastach, będących partnerami programu InPost Green City. Jednym z głównych celów programu jest wymiana floty aut spalinowych na samochody zasilane prądem. Program InPost Green City jest częścią długofalowej strategii InPost, obejmującej szeroki zakres innowacji i inicjatyw ekologicznych.

– W InPost gramy „fair” nie tylko jeśli chodzi o prowadzenie biznesu i płacenie podatków w Polsce. Chcemy być też odpowiedzialni za to jak nasza działalność wpływa na ludzi i środowisko. Dlatego realizujemy szereg inicjatyw w ramach programu InPost Green City, aby stworzyć neutralny dla środowiska łańcuch dostaw. Naszym zdaniem to jedyna słuszna droga, dlatego rozbudowujemy sieć urządzeń Paczkomat®, wdrażamy przyjazne dla środowiska rozwiązania jak EKOzwroty, czy nadawanie przesyłek bez etykiety papierowej. Ponadto stale poszerzamy naszą flotę aut elektrycznych, która obecnie, dzięki nowym zakupom, liczy już blisko pół tysiąca samochodów – zaznacza Dariusz Lipiński.

Nowe auta, które trafią do floty InPost w 2022 roku to 100 sztuk samochodów dostawczych Ford E-Transit, zapewniających 255 km zasięgu oraz 12m3 przestrzeni załadunkowej. Ponadto w szeregach InPost pojawi się 74 nowych samochodów dostawczych, w tym samochody marki Stellantis z adaptacją firmy VOLTIA, które zapewnią do 200 km zasięgu w mieście, oraz 11m3 przestrzeni i ładowności 900 kg, a także Mercedes-Benz eSprinter o parametrach: do 120 km zasięgu i 11 m3 przestrzeni załadunkowej i ładowności 850 kg. Partnerem finansowym rozwoju floty samochodów elektrycznych InPost jest Arval Service Lease Polska.

Program InPost Green City wspiera rozwój polskich miast zgodnie z ideą „smart city” poprzez oferowanie mieszkańcom nowoczesnych usług, rozwój optymalnej i ekologicznej sieci urządzeń Paczkomat® oraz działania na rzecz poprawy jakości powietrza i ochrony klimatu. Jest on częścią długofalowej strategii firmy InPost, obejmującej szeroki zakres innowacji i inicjatyw ekologicznych. Program przewiduje również rozwój szeregu nowoczesnych usług dla mieszkańców, takich jak m.in. ładowarki elektryczne zlokalizowane w pobliżu urządzeń Paczkomat®, rozwój transportu przyjaznego środowisku, czy nasadzenia roślinności oczyszczającej powietrze. Dodatkowo, w miastach partnerskich przedsiębiorstwo zamierza w pierwszej kolejności sukcesywnie wymieniać swoją flotę dostawczą na samochody elektryczne. Obecnie przy urządzeniach Paczkomat® układana jest kostka brukowa o właściwościach antysmogowych, co dodatkowo wspiera działania InPost na rzecz czystego powietrza.

Czytaj także:
InPost rośnie na rynkach europejskich
Nowe Elektryczne Sprintery w zielonej flocie DHL Parcel
Paczkomaty InPost w czołówce dostaw e-commerce w Polsce

Zaloguj się by skomentować