Zaloguj się

PKP Intercity ze stabilnym ratingiem i z wysokimi przewozami

PKP Intercity ze stabilnym ratingiem i z wysokimi przewozami Janusz Mincewicz

Spółka PKP Intercity poinformowała, że Agencja Fitch potwierdziła długoterminowy rating spółki na poziomie BBB+, a długoterminowy rating krajowy na poziomie AA.

PKP Intercity wyjaśnia, że agencja oceniając brała pod uwagę silne relacje spółki ze Skarbem Państwa oraz gotowość państwa do udzielania wsparcia. Na ocenę wpływ miała także realizacja usług publicznych w ramach umowy PSC, która zapewnia gwarancję dla pozyskania finansowania zewnętrznego na kolejne inwestycje taborowe i infrastrukturalne.

Kolej odżywa po pandemii

W ratingu agencja zwróciła uwagę, że szybka odbudowa liczby pasażerów w 2022 roku pokazuje, że pociągi stają się preferowanym środkiem transportu. Artur Resmer, członek zarządu PKP Intercity ds. finansowych., wyjaśnia, że Agencja Fitch ocenia, że realizacja programu inwestycyjnego pozwoli utrzymać długoterminową przewagę konkurencyjną PKP Intercity wobec innych środków transportu – przewoźników lotniczych i autobusów dalekobieżnych, jak również dominujący udział pod względem pracy przewozowej w polskim rynku kolejowym.

– Jako spółka mamy klarowny cel i stabilny plan rozwoju, który konsekwentnie realizujemy od 2016 roku. Kolej odżywa po pandemii, i nie jest przesadą stwierdzenie, że w tym roku bije rekordy popularności. Pozycja rynkowa PKP Intercity jest stabilna, co widzą również nasi partnerzy biznesowi. Wierzymy, że utrzymany poziom ratingu pozwoli spółce na dostęp do optymalnych źródeł finansowania kolejnych inwestycji – podkreśla Artur Resmer.

Inwestycje w nowoczesny tabor

PKP Intercity to największy polski przewoźnik kolejowy, który zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, łączy mniejsze ośrodki z aglomeracjami, a także umożliwia wygodne podróżowanie po Europie zapewniając mieszkańcom coraz większej liczby miast i miejscowości dostępność komunikacyjną. W ramach rozszerzonej strategii inwestycyjnej „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” do 2030 roku Spółka przeznaczy 27 mld zł na nowoczesny tabor oraz przyjazne środowisku stacje postojowe. W 2030 roku cała flota PKP Intercity będzie nowa lub zmodernizowana, co zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa podróży i wygody. Przewoźnik dąży do tego, by oferować pasażerom wysoki oraz powtarzalny standard podróży i intensywnie rozwija ofertę dla pasażerów, by kolej stała się środkiem transportu pierwszego wyboru. Rozwój kolei jako najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu. PKP Intercity ma ambicję, aby stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu.

Już 50 mln pasażerów

Do połowy listopada br. PKP Intercity przewiozło już ponad 50 milionów pasażerów. A to oznacza , że na półtora miesiąca przed końcem roku pobity ustanowiony rekord w najlepszym, dotychczas, 2019 roku.

– Wtedy naszymi pociągami podróżowało blisko 49 milionów podróżnych – nie kryje satysfakcji Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity, który zwraca uwagę, że wyniki przewozowe PKP Intercity jednoznacznie udowadniają, że kolej staje się coraz popularniejsza w Polsce.– Pociągi to transport przyszłości i warto zaprzyjaźnić się z nimi już dziś. Cieszymy się również, że realizowana przez nas strategia inwestycyjna i wprowadzone atrakcyjne oferty biletowe znajdują odbicie w wysokiej frekwencji. Historyczne przekroczenie granicy 50 mln pasażerów to dla nas powód do dumy, wyraz dużego zaufania ze strony podróżnych i jednocześnie ogromna zachęta do dalszej, ciężkiej pracy – dodaje prezes Chraniuk.

Czytaj także:
PKP Intercity kupuje 16 lokomotyw hybrydowych PESA
Poczta Polska będzie świadczyć usługi kurierskie dla PKP
Rekord dekady w przewozach pasażerskich i nieznaczne spowolnienie w transporcie towarów

Zaloguj się by skomentować