Zaloguj się

Cyfrowy bliźniak Dachser

  •  Oprac. M.T.
  • Kategoria: Logistyka

We współpracy z Instytutem Fraunhofer IML firma Dachser opracowała i wdrożyła innowację w logistyce ładunków zbiorowych. W tak zwanym terminalu @ILO całkowicie automatycznie i w czasie rzeczywistym tworzony jest kompletny cyfrowy obraz wszystkich paczek, zasobów i procesów terminalu tranzytowego. Ów „cyfrowy bliźniak” przyspiesza procesy przychodzące i wychodzące oraz zapewnia ciągłą aktualizację informacji o położeniu każdej paczki, z korzyścią nie tylko dla operatorów logistycznych i kierowców, lecz także dla pracowników działów planowania i obsługi klienta.

Technologiczna innowacja dowodzi już swojej wartości i jest wykorzystywana w rzeczywistych operacjach realizowanych w terminalach tranzytowych oddziałów firmy Dachser w Unterschleißheim koło Monachium oraz Öhringen koło Heilbronnu. Nazwa @ILO to akronim Advanced Indoor Localization and Operations (Zaawansowana Lokalizacja i Działanie Wewnątrz Pomieszczeń). Jest to projekt badawczy DACHSER Enterprise Lab prowadzony przez dostawcę usług logistycznych wraz z Instytutem Przepływu Materiałów i Logistyki Fraunhofera (Fraunhofer Institute for Material Flow and Logistics, IML). Jego podstawą jest wspólnie wypracowane oprogramowanie @ILO. Algorytmy bazujące na sztucznej inteligencji interpretują dane przechwytywane w każdej sekundzie przez optyczne urządzenia skanujące, używając ich do automatycznej i natychmiastowej identyfikacji oraz lokalizacji wszystkich paczek. W ten sposób tworzy się kompletny, zawsze aktualny obraz terminalu i zachodzących w nim procesów – czyli jego cyfrowy bliźniak. Oczekuje się, że w przyszłości system będzie dostarczał w czasie rzeczywistym dane o każdej przesyłce paletowej w europejskiej sieci transportowej Dachser.

– Technologiczna innowacja dowodzi już swojej wartości i jest wykorzystywana w rzeczywistych operacjach realizowanych w terminalach tranzytowych oddziałów firmy Dachser w Unterschleißheim koło Monachium oraz Öhringen koło Heilbronnu. Nazwa @ILO to akronim Advanced Indoor Localization and Operations (Zaawansowana Lokalizacja i Działanie Wewnątrz Pomieszczeń). Jest to projekt badawczy DACHSER Enterprise Lab prowadzony przez dostawcę usług logistycznych wraz z Instytutem Przepływu Materiałów i Logistyki Fraunhofera (Fraunhofer Institute for Material Flow and Logistics, IML). Jego podstawą jest wspólnie wypracowane oprogramowanie @ILO. Algorytmy bazujące na sztucznej inteligencji interpretują dane przechwytywane w każdej sekundzie przez optyczne urządzenia skanujące, używając ich do automatycznej i natychmiastowej identyfikacji oraz lokalizacji wszystkich paczek. W ten sposób tworzy się kompletny, zawsze aktualny obraz terminalu i zachodzących w nim procesów – czyli jego cyfrowy bliźniak. Oczekuje się, że w przyszłości system będzie dostarczał w czasie rzeczywistym dane o każdej przesyłce paletowej w europejskiej sieci transportowej Dachser. Konsekwentna digitalizacja naszych podstawowych procesów pozwoli na dalszą poprawę jakości naszych usług. Nie poprzestajemy wyłącznie na najnowocześniejszych technologiach. Chcemy również wprowadzić naszych pracowników do cyfrowego świata, tak jak w terminalu @ILO. Ta innowacja oferuje oczywiste korzyści dla codziennej pracy w terminalu tranzytowym, a tym samym ma potencjał, by stać się kamieniem milowym na drodze do jeszcze bardziej efektywnych i zrównoważonych operacji logistycznych – powiedział Burkhard Eling, CEO Dachser

Zakończono powodzeniem operacje w dwóch lokalizacjach: algorytmy oparte na sztucznej inteligencji w pełni automatycznie identyfikują, lokalizują i mierzą wszystkie przesyłki w terminalu tranzytowym. Ten pierwszy krok eliminuje potrzebę ręcznego skanowania oraz etykietowania paczek i przyspiesza czas odjazdu. Jest duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości sztuczna inteligencja będzie także wspierać i optymalizować załadunek.

W pełni automatyczna identyfikacja i precyzyjne śledzenie z dokładnością do jednego metra W terminalu @ILO paczki są identyfikowane całkowicie automatycznie przy wjeździe i wyjeździe, jak również podczas ich zatrzymania oraz ewidencjonowane w systemie zarządzania transportem. Eliminuje to ręczne skanowanie kodów kreskowych i dodatkowe etykietowanie paczek. Technologiczną podstawę systemu zapewniają dwuwymiarowe kody matrycowe w standardzie DataMatrix na wierzchu każdej paczki, służące jako identyfikatory, wraz z kilkuset optycznymi urządzeniami skanującymi w strefie sufitowej obiektu, które rejestrują całą podłogę. Taka konfiguracja umożliwia także precyzyjne śledzenie z dokładnością do jednego metra i w czasie rzeczywistym wszystkich palet na terenie terminalów tranzytowych, które często mogą być wielkości boiska piłkarskiego. Lokalizacje ładunków i położenie przenośników naziemnych mogą być wizualizowane w czasie rzeczywistym i wyświetlane na stronach internetowych, w aplikacjach lub ekranach mobilnych wraz z instrukcjami wewnętrznego transportu, znacząco poprawiając przejrzystość w magazynie oraz przyspieszając procesy wyszukiwania i załadunku. Nowością jest automatyczny połączenie przenośników naziemnych i paczek. System @ILO automatycznie wykrywa, kiedy przenośnik naziemny podnosi paletę, i na bieżąco transmituje informację o każdym pakunku na wyświetlacze pracownicze. Jest to kolejna funkcja, która skraca czas realizacji zadań logistycznych i może zmienić przebieg procesów w terminalu tranzytowym.

– Terminal @ILO przenosi nas na nowy poziom monitorowania i śledzenia łańcucha dostaw. Pracowaliśmy nad cyfrowym bliźniakiem z Fraunhofer IML przez ponad cztery lata. Za sprawą ogromnej wiedzy, pomysłów, a przede wszystkim pasji zespoły, które składają się zarówno z badaczy, jak i ekspertów pracujących w terenie, urzeczywistniły Internet rzeczy i wizję Logistyki 4.0 także w logistyce zbiorowej. – Stefan Hohm, DACHSER CDO

Stały pomiar opakowań

W przygotowaniu jest kolejne technologiczne usprawnienie funkcjonowania terminalu @ILO: całkowicie zautomatyzowany i stały pomiar wszystkich paczek. W operacjach pilotażowych system jest już w stanie zidentyfikować wymiary paczki z wielką dokładnością. Gdy będzie w pełni gotowy do praktycznego zastosowania, możliwe będzie wprowadzenie uzyskanych danych o objętości każdej paczki do inteligentnych algorytmów, by – na przykład – wspomóc kierowców i pracowników terminala tranzytowego w planowaniu załadunku i trasy czy zwiększyć wykorzystanie pojemności nadwozi wymiennych, przyczep i pojazdów transportu lokalnego. Konsekwencją byłaby redukcja kilometrów transportowych, a więc również ważny krok w dążeniu do zeroemisyjności.

Czytaj także:
Wdrożenie platformy do zarządzania zintegrowaną informacją cyfrową - Cyfrowy Bliźniak Portu Gdynia
Grupa LOTOS wraz z Microsoft tworzy cyfrowe odbicie rafineryjnej rzeczywistości
Lockheed Martin wdroży cyfrowego bliźniaka Siemensa

Zaloguj się by skomentować