Zaloguj się

DB Schenker wprowadza globalną ofertę transportu lotniczego neutralnego pod względem emisji CO2

DB Schenker rozszerza portfolio rozwiązań logistycznych przyjaznych dla klimatu, otwierając kolejny rozdział w historii ekologicznego frachtu lotniczego. Już teraz klienci mogą wybrać zrównoważone paliwo lotnicze (SAF) dla swoich transportów do dowolnego miejsca na świecie, niezależnie od typu samolotu lub linii lotniczej. Dzięki wirtualnej alokacji biopaliwa możliwe jest uniknięcie emisji CO2. nawet w 100%.

– Jesteśmy bardzo dumni z naszego pionierskiego projektu, który rozpoczęliśmy wraz z naszym zaufanym partnerem, Lufthansa Cargo. Dziś robimy kolejny krok, uruchamiając globalną sieć ekologicznego transportu lotniczego. Zakupiliśmy ogromne ilości biopaliwa, aby przyspieszyć dekarbonizację branży logistycznej. Klienci DB Schenker mogą teraz wirtualnie rezerwować SAF na wszystkich szlakach handlowych obejmujących tysiące lotnisk na całym świecie. To właśnie elastyczność jest czynnikiem kluczowym zarówno dla naszego sukcesu, jak i dobra klimatu. Każda tona biopaliwa się liczy mówi Jochen Thewes, CEO w DB Schenker.

– Zmniejszenie śladu węglowego w łańcuchach dostaw dotyczy nie tylko odległej przyszłości, ale możliwe jest już dziś. To prawda, zrównoważony rozwój ma swoją cenę. Ale teraz dajemy możliwość wyboru: Żaden klient DB Schenker nie musi już korzystać z konwencjonalnego paliwa w transporcie lotniczym. Mamy nadzieję, że ta wiadomość nada jeszcze większego impetu do rozwoju zrównoważonego lotnictwa. Klienci, którzy już przetestowali lub regularnie korzystają z naszej oferty SAF, są bardzo zadowoleni – dodaje Thorsten Meincke, Global Board Member for Air & Ocean Freight w DB Schenker.

SAF jest sprawdzonym paliwem alternatywnym produkowanym z odnawialnych surowców odpadowych i resztkowych, takich jak zużyty olej po smażeniu. CO2 uwalniany podczas spalania tego paliwa w silniku samolotu to jedynie CO2 usuwany z atmosfery w fazie fotosyntezy roślin, z których rafinowany jest SAF. DB Schenker stosuje wyłącznie biopaliwo posiadające certyfikat braku oleju palmowego. Obecnie SAF jest 3-5 razy droższy od zwykłego paliwa kopalnego.

W ramach raportowania ESG, klienci decydujący się na poniesienie dodatkowych kosztów wirtualnego przydzielenia SAF do ich przesyłek lotniczych otrzymują certyfikat dotyczący dokładnej wartości emisji gazów cieplarnianych, jakiej udało się uniknąć. Rzeczywiste wykorzystanie SAF może mieć miejsce podczas różnych lotów. Środowisko jest jednak chronione, ponieważ unika się konkretnej wartości emisji CO2, jaką wygenerowałby lot z wykorzystaniem konwencjonalnego paliwa. Proces ten nazywany jest „wirtualną alokacją” i może być również stosowany dla emisji pochodzących z produkcji i transportu samego biopaliwa.

Nowa globalna oferta uzupełnia unikalną, cotygodniową trasę DB Schenker między Niemcami i Chinami, uruchomioną wiosną 2021 roku. Nadal jest to jedyne na świecie regularne lotnicze połączenie towarowe w całości objęte SAF. Ponad 150 lotów w obie strony, realizowanych przez Lufthansa Cargo, pozwoliło uniknąć emisji ponad 40 000 ton CO2e. Indywidualne umowy dotyczące SAF z innymi partnerami lotniczymi, na przykład niedawny zakup SAF przez Singapore Airlines, również będą kontynuowane.

Czytaj także:
Kuehne+Nagel inwestuje w alternatywne paliwa lotnicze
Air France prezentuje nową strategię redukcji emisji CO2
Czy zrównoważone paliwa lotnicze chronią środowisko?

Zaloguj się by skomentować