Zaloguj się

Alstom dostarczy 25 dodatkowych pociągów regionalnych Coradia Nordic dla Norske tog

Firma Alstom zrealizuje kolejny kontrakt dla norweskiej spółki Norske tog. Umowa o wartości 230 mln euro przewiduje dostawę 25 dodatkowych pociągów regionalnych Coradia Nordic. To drugie zamówienie wynikające z umowy ramowej podpisanej przez Alstom i Norske tog pod koniec 2021 roku. Wartość umowy ramowej wynosi 1,8 mld euro. Obecnie trwa produkcja 30 pociągów regionalnych, objętych pierwszym zamówieniem. Ich dostawy mają się rozpocząć pod koniec 2025 roku.

Nowe pociągi regionalne “Class 77” będą służyć do realizacji przewozów podmiejskich i pospiesznych między Ski a Stabekk w obszarze metropolitarnym Oslo. Wzmocniona flota pociągów zapewni lepsze usługi transportowe w regionie charakteryzującym się dużym natężeniem ruchu.
Pociągi Coradia Nordic dla Norske tog zostały dostosowane do potrzeb norweskiej sieci kolejowej i są w pełni przystosowane do panujących w Norwegii warunków pogodowych. Nowe pociągi osiągają maksymalną prędkość 200 km/h. Każdy skład będzie obejmował sześć jednopiętrowych wagonów. Pociągi zostaną wyposażone w cyfrowy system ERTMS firmy Alstom, zgodny z europejskim standardem sygnalizacji pokładowej, zapewniający ciągłość i bezpieczeństwo ruchu kolejowego oraz ochronę przed nadmierną prędkością. Najnowszej generacji system sygnalizacji pokładowej eliminuje m.in. konieczność odczytywania przez maszynistę sygnałów bocznych. Odporny na awarie komputer pokładowy uprzedza działania kierowcy w niebezpiecznych warunkach. Pociągi będą mogły kursować zarówno na torach wyposażonych w dotychczas stosowany w Norwegii system sygnalizacji, jak i na nowych torach wyposażonych we wdrażany obecnie system ERTMS.

Coradia Nordic to rodzina nowoczesnych niskopodłogowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Konstrukcja oparta jest o pojedynczą, wszechstronną platformę, która spełnia wymagania transportu regionalnego i międzymiastowego. Modułowy pociąg umożliwia przewoźnikom dobranie takich konfiguracji i układu wnętrza, które w optymalnym stopniu będą odpowiadać potrzebom rynku i strategii biznesowej. Platforma oferuje bezemisyjne rozwiązania, w tym bateryjne i wodorowe dla linii niezelektryfikowanych. Zrównoważone podejście Alstom do usług uwzględnia cały cykl życia produktu – od projektu do zakończenia eksploatacji, co pozwoli zmaksymalizować wartość posiadanych przez Norske tog aktywów.
Pociągi dla Norske tog zostaną wyprodukowane w zakładzie Alstom w Salzgitter w Niemczech. W realizację zamówienia zaangażowanych będzie wiele zakładów Alstom. Wrocławski zakład Alstom dostarczy nadwozia do zamówionych pociągów. Systemy trakcyjne powstaną w zakładzie w Tarbes, silniki – w zakładzie w Ornans, systemy sygnalizacyjne – w zakładzie w Villeurbanne, a transformatory – w zakładzie w Petit-Quevilly.

Czytaj także:
Kolejne lata mogą być najlepszym czasem na inwestycje w sektor kolejowy
Polski poligon zasilania kolei prądem zmiennym
Ekojazda na polskich torach

Zaloguj się by skomentować