Zaloguj się

Raport Market Insights ON: co się wydarzy w sieciach dystrybucji?

Czego możemy spodziewać się w gospodarce i łańcuchach dostaw w 2023 r.? Jakie trendy będą dominować? Jakie wyzwania czekają menedżerów zarządzających kanałami dystrybucyjnymi? Ukazał się kolejny numer raportu Market Insights ON (3) z eksperckimi danymi ze świata transportu i logistyki w Unii Europejskiej.

W wypowiedziach ekspertów rynku logistycznego przeważa oczywiście niepokój przed chaosem w łańcuchach dostaw, co oznacza dla menedżerów kolejny rok bez planowania, ale działanie wyłącznie tu i teraz. I pewnie dopóki nie skończy się wojna w Ukrainie, a ceny ropy naftowej nie osiągną przewidywanego pułapu - dalej to będzie ,,zarządzenie szaleństwem’’. 

– Rynek przewozów drogowych znajduje się w okresie przejściowym, z niepewną perspektywą w bieżącym roku. Firmy transportowe rozpoczęły miniony rok z dobrymi wynikami, ale popyt stopniowo słabł - komentuje Choć Xavier Villetard, partner w firmie bp2r zajmującej się doradztwem w łańcuchach dostaw i podchodzi do aktualnej sytuacji spokojnie.

Eksperci są zgodni, że w 2023 r. nałoży się na siebie wiele trendów, ale najważniejszym wydaje się cyfryzacja. To jedyny sposób, aby ograniczyć niepewność na rynku transportowo-logistycznym. Ale jak może ona konkretnie przebiegać?

– Rynek logistyczny powoli zaczyna adaptować się do wahań stawek transportowych i dostępności pojazdów. Zarówno firmy spedycyjne, jak i załadowcy sięgają po nowe narzędzia, które umożliwiają płynne przejście pomiędzy zlecaniem ładunków kontraktowych i spotowych – tłumaczy Tomasz Łyszega, Global Account Manager zajmujący się rynkiem załadowców w Trans.eu.

W najnowszym Market Insights ON (3) także o najbliższych wyzwaniach w sieciach dostaw, prognozach stawek transportowych oraz najważniejszych dla sektora TSL danych ekonomicznych.

Raport dostepny pod linkiem.

Czytaj także:
Raport EFL: Transport i car-sharing w Polsce
Drugi edycja raportu Market Insights ON – branża TSL jak barometr gospodarki
Dynamiczny rozwój e-commerce napędza rynek opakowań

Zaloguj się by skomentować