Zaloguj się

Raport Branżometr Inelo. Inflacja – czas wyzwań dla branży TSL

Rok 2022 był trudnym okresem dla wielu dziedzin gospodarki, w tym także dla branży transportowej, stanowiącej jeden z najważniejszych sektorów gospodarki w Polsce. Nieoczekiwanym czynnikiem wpływającym na utrudnienia w relacjach handlowych ze Wschodem był wybuch wojny na Ukrainie. Dodatkowo znacząco poszybowały w górę ceny energii i paliw płynnych, podnosząc koszty działania firm. Na dodatek wysoka inflacja wymusiła renegocjację dotychczasowych kontraktów.

Transport w 2022 roku w cieniu inflacji
Niemal każda z zapytanych przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz Grupę Inelo – firm transportowych odnotowała w ostatnim roku wzrost kosztów prowadzenia działalności (98 proc.). Co istotne, wśród badanych przedstawicieli transportu, aż 6 na 10 musiało się zmierzyć ze wzrostem na poziomie od 26 do nawet 50 proc. Powód? Bez wątpienia jednym z nich jest wysoka inflacja. Zaobserwowano także zwiększające się opóźnienia w płatnościach za świadczone przez firmy transportowe usługi. Jak wygląda polski transport z perspektywy ubiegłego roku i jak kształtował się popyt na usługi przewozowe? Czy w długofalowym ujęciu branża TSL poradziła sobie z wyzwaniami? Kondycję transportu drogowego prześwietlono w raporcie ,,Branżometr Inelo. Inflacja – czas wyzwań dla branży TSL”.

Badanie wskazało wpływ inflacji na sektor TSL
,, Branżometr Inelo. Inflacja – czas wyzwań dla branży TSL” stanowi wnikliwą analizę kondycji sektora transportowego w Polsce. W toku badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz z Grupę Inelo zebrano dane na temat bieżącej kondycja firm, spowodowanej galopująca inflacją. Przedstawiono, jak zareagowały one na wzrost kosztów działania, a także jak odbiło się to na kontraktach krótko i długoterminowych.

Branżometr zdiagnozował najważniejsze wyzwania
Na niedobór kierowców zawodowych wskazywało aż 7 na 10 przedstawicieli firm. Średnia wieku personelu pozostaje nadal wysoka. Wyzwaniem było także szukanie efektywnych oszczędności, renegocjacja kontraktów, czy podnoszenie stawek. Firmy starały się jednak utrzymać kierowców i wielkość floty, aby zachować aktualne zdolności przewozowe na przyszłość. Odnotowano także wyraźne zmniejszenie zapytań od klientów na transport w 3 kwartale 2022 roku, które zniwelowało wzrosty z początku 2022 roku.

Bazy systemów 4Trans i GBox miarą operacji przewozowych
Systemy 4Trans i GBox posiadają obszerną bazę pojazdów i kierowców. Dzięki niej określono w Branżometrze dokładne liczby wjazdów i czasy pobytu w poszczególnych krajach. Przedstawiono dokładny wykaz przejechanych kilometrów przez każdy zarejestrowany w systemie pojazd, w kwartałach I-III 2022 roku.

Kursy giełdowe ukazują trendy rynkowe
Dzięki wykorzystaniu narzędzia Metrix, analizującego rynek SPOT-owy transportu drogowego na giełdzie Trans.eu zestawiono ze sobą notowania popytu i podaży na najpopularniejszych relacjach, wykonywanych przez polskich przewoźników. Relacje: Polska – Niemcy, Polska – Niderlandy, Polska – Francja, Polska – Włochy, a także Polska – Wielka Brytania są papierkiem lakmusowym dla całego transportu międzynarodowego.

Eksperci i praktycy radzą
Branżometr, to także szereg opinii ekspertów i praktyków branży TSL, na co dzień zarządzających przedsiębiorstwami W ramach raportu przeprowadzono wywiady z przedstawicielami 10 firm transportowo – logistycznych, a także poproszono ekspertów o ocenę wyników badań.

„Branżometr Inelo. Inflacja – czas wyzwań dla branży TSL” - to solidna analiza danych dla liderów, menedżerów i pasjonatów transportu. Raport dostępny jest pod linkiem.

Czytaj także:
Obecnie około 14% Ukraińców pracuje w polskim transporcie i gospodarce magazynowej
Ile zarabia kierowca TIRa?
Rekordowy wzrost czynszów nieruchomości logistycznych – raport Prologis

Zaloguj się by skomentować